Karjeras nedēļa 2024
Pirmdiena, 7. oktobris “No izaicinājuma… līdz risinājumam”.
Aicinājums mācību stundās rosināt diskusiju par šķēršļiem, barjerām un problēmām, kas ierobežo vienlīdzīgas izglītības ieguves un karjeras veidošanas iespējas.
Otrdiena 8. oktobris “Empātijas diena”
Aicinājums rīkot aktivitātes, kas attīsta empātiju un veido izpratni par izaicinājumiem, ar ko ikdienā saskaras ikviens, tostarp cilvēki ar speciālām vajadzībām.
Trešdiena 9. oktobris “Visiem vienlīdzīgas iespējas”.
Lūgums aktualizēt jautājumu par vienlīdzīgām tiesībām un iespējām darba tirgū.
Vidusskolēni aicināti noskatīties Biznesa augstskolas “Turība” Juridiskās fakultātes dekāna Mg. iur. Ivo Krieva lekciju, kurā tiks apskatīti vairāki svarīgi aspekti, piemēram, darba ņēmēju un darba devēju tiesības un pienākumi un vienlīdzīgu iespēju nodrošināšana visiem, lai jaunieši varētu veiksmīgi orientēties darba tirgū.
Savukārt jaunāko klašu skolēnus aicinām novērtēt skolas un skolas apkārtnes vides pieejamību cilvēkiem ar mazāk iespējām.
Ceturtdiena, 10. oktobris “Arī vecāki mācās!”
Aiciniet uz sarunu vecākus un kopīgi pārrunājiet mūžizglītības nozīmi. Par mūžizglītības lomu un nozīmi, kā arī par dažādām iespējām pieaugušajiem mācīties varēs uzzināt tiešsaistes ekspertu diskusijā “Mūžizglītība – vai nepieciešama un pieejama ikvienam?”. Tiešraidi būs iespējams vērot plkst. 18.30 Tavai karjerai un VIAA Facebook lapās, un tai tiks nodrošināts surdotulkojums. Pēc tiešraides to būs iespējams skatīt ierakstā.
Piektdiena 11. oktobris “Iekļaujošas sabiedrības virzienā”
Karjeras nedēļas noslēgumā, aicinām pārrunāt skolās nedēļas laikā apgūto par vienlīdzīgām izglītības ieguves un karjeras iespējām, izspēlēt viktorīnu par dažādu profesiju stereotipiem un iesaistīt skolēnus citās aktivitātēs, aktualizējot iekļaušanas un dažādības tēmu ikdienā.
Video nodarbība
“Vienlīdzīgas tiesības un iespējas darba tirgū”.
Biznesa augstskolas “Turība” Juridiskās fakultātes dekāna Mg. iur. Ivo Krieva lekcija par vienlīdzīgām tiesībām un iespējām darba tirgū, kurā tiek apskatīti vairāki svarīgi aspekti, piemēram, darba ņēmēju un darba devēju tiesības un pienākumi un vienlīdzīgu iespēju nodrošināšana visiem, lai jaunieši varētu veiksmīgi orientēties darba tirgū.
Pašās maija beigās sākumskolā norisinājās karjeras izglītības pasākums “Profesijas, profesijas, profesijas…”. Šajās dienās skolēni saņēma uzdevumus, kuri rosināja padomāt par dažādām profesijām- gan tuvāk pazīstamām, gan arī ne tik zināmām. Pirmais no uzdevumiem bija iepazīt profesijas, kuru pārstāvji savus darba pienākumus veic formā vai speciālā apģērbā. Izrādās, ka šādu profesiju ir diezgan daudz!
Nākamajā dienā minējām mīklas. Vai tu vari uzminēt profesiju, kas tiek raksturota šajā mīklā: “Šīs profesijas pārstāvji strādā ārā- pie mājām, parkos. Darbs notiek augstumā. Viņi strādā speciālā apģērbā. Jāvalkā ķivere, aizsargbrilles, cimdi un darba siksna. Darbam nepieciešami zāģi, šķēres, dažreiz pat traktori un citas tehnikas. Kas tas ir?”. Skolēni uzminēja gan šo mīklu, gan paši sacerēja mīklas par profesijām un uzdeva tās saviem skolas biedriem.
Pasākuma noslēgumā, skolēni centās burtu kvadrātā atrast paslēpušos profesiju nosaukumus, kā arī padomāja par sevi nākotnē- zīmējot sevi un uzrakstot, ko katrs dara jau šobrīd, lai nākotnē kļūtu par to, par ko vēlas.
Paldies sākumskolas pedagogam karjeras konsultantam Ligitai Timmermanei.
Atskats uz 2024. gada februāra karjeras izglītības pasākumiem
29.01.24. 1.tiešsaistes nodarbība 7.-11. klašu vecākiem “Kā palīdzēt un atbalstīt savu bērnu karjeras izvēlē?” Nodarbības laikā PKK I.Dunke iepazīstināja vecākus ar skolēnu viedokli par to, kas viņuprāt ir karjera un ko izglītojamie domā par savu nākotnes profesiju vai darbības nozari. Vecāki uzzināja par karjeras attīstības atbalstu skolā un ārpus tās; par iespējām noteikt izglītojamā spējas un vēlmes un kā atrast bērna interesēm atbilstošas nodarbības. Vecāku uzmanība tika pievērsta vispusīgai bērna spēju un talantu attīstībai, iespējai uziināt un izpētīt jaunas nezināmas jomas, iespējai darboties praktiski- izmēģinot konkrētas iemaņas un prasmēs.
30.01.24. 10.-12. klašu izglītojamo tikšanās ar Autorskolas pārstāvjiem. Pie mums viesojās mūziķe Katrīna Dimanta, fonda Līdzskaņa, Latvijas izpildītāju un producentu apvienības LaIPA izpilddirektore Liene Edwards un Kultūras ministrijas Autortiesību nodaļas vadītāja Ilona Pētersone. Nodarbības laikā jaunieši uzzināja kā aizsargāt sava radošā darba autortiesības, kā radošo profesiju pārstāvji var pelnīt, ja viņu produkts ir aizsargāts. Izglītojamie tika iepazīstināti ar LaIPA radīto produktu – mājaslapu Autorskola. Pasākuma laikā dalībnieki uzzināja mūziķes Katrīnas karjeras stāstu, Katrīna mūs priecēja ar saviem priekšnesumiem. Pasākuma galvenā atziņa- radošo industriju pārstāvji var būt uzņēmēji un pelnīt, ja sakārto savu radīto darbu autortiesības.
16.02.24. pie 10.-12. klašu izglītojamajiem viesojās Banku Augstskolas rektore, profesore Līga Peiseniece. Nodarbības temats “Daudzsološa perspektīva skolēniem- finanšu un biznesa izglītība un darba iespējas Latvijā”. Nodarbības laikā profesore iepazīstināja ar to, kurās augstskolās un kādas finanšu un biznesa profesijas var apgūt. Profesore uzsvēra, ka finanšu jomā vienmēr būs vajadzīgi darbinieki, mudināja izvēlēties šādas studiju programmas, jo pēc to absolvēšanas paveras plašas iespējas darba tirgū gan Latvijā, gan ārvalstīs. Rektore iepazīstināja arī ar Banku Augstskolas piedāvātajām studiju programmām. Profesore bija uzaicinājusi arī Banku Augstskolas absolventi, kura skolēniem pastāstīja par studiju procesu, ārpus studiju aktivitātēm, mobilitātes programmām, prakses iespējām un darba vietas atrašanu. Galvenā atziņa- studēt finanšu un uzņēmējdarbības jomā ir prestiži un labs darbs būs vienmēr.
23.-24.02.24. 11.-12. klašu izglītojamie apmeklēja Latvijas Universitātes rīkoto studiju festivālu LUniverss. Tas notika LU Zinātņu mājā. Festivāla laikā bija iespēja uzzināt par LU jaunajām fakultātēm, iepazīt studiju programmas, padiskutēt ar studentiem un mācību spēkiem. Jaunieši varēja uzzināt arī par ārpus studiju iespējām LU, par augstskolas zinātniskajiem institūtiem, mobilitātes programmām , iepazīt LU Karjeras centru, uzzināt par LU muzeja ekspozīcijām. Festivālā mija arī izklaides daļa, tajā varēja iepazīt universitātes mākslinieciskos kolektīvus. Izglītojamo viedokļi par šo pasākumu ļoti atšķīrās- bija skolēni kuriem , patika, bet gandrīz trešdaļa izglītojamo uzskatīja, ka labāk būtu, ja LU piedalītos izglītības izstāde Skola 2024.
23.-25.02.24. 9.-12. klašu izglītojamie varēja apmeklēt ikgadējo izglītības izstādi “Skola 2024”. Izstādes laikā skolēni iepazina tālāk izglītības iespējas dažādu augstākās un vidējās profesionālās izglītības iestādēs. Pasākuma laikā tika piedāvātas dažādas nodarbības, lomu spēles, karjeras konsultācijas, diskusijas un dažādi praktiskie izmēģinājumi. Kopiespaids par izstādi pozitīvs- varēja uzzināt un redzēt daudz jauna, bija iespēja piedalīties dažādos pasākumos un pilnveidot savas prasmes.
26.02.24. notika otrā tiešsaistes nodarbība 7.-12. klašu vecākiem. Tajā PKK Inga Dunke iepazīstināja vecākus ar noderīgākajiem resursiem, kuri var palīdzēt noskaidrot izglītojamā prasmes, spējas un vēlmes. PKK vecākus iepazīstināja ar NVA un EM prognozēm par nākotnes darba tirgu; kurās nozarēs trūks dažāda līmeņa speciālistu un kur gaidāms pārpalikums. Vecāki uzzināja par dažādām iespējām saņemt gan grupu, gan individuālās karjeras konsultācijas, kur meklēt idejas bērna vispusīgas personības attīstīšanai, kur var pildīt dažādus izpētes testus un kā interpretēt testu rezultātus, kā pieteikties Ēnu dienai, Atvērto durvju dienām un portāla “Prakse” ekskursijām.
Kas? Kur? Kad? Izstādes “Skola 2024” špikerītis
No 23. līdz 25. februārim Ķīpsalā norisināsies Latvijas lielākā izglītības izstāde “Skola 2024”, kur jaunieši varēs smelties daudzpusīgu informāciju par mācību iespējām Latvijā un ārzemēs, gūt iedvesmu jaudīgos notikumos uz trīs skatuvēm, tikties ar pazīstamām personībām, studentiem, mācībspēkiem un iesaistīties dažādās aktivitātēs. Ko vēl apmeklētājiem sola izstāde? Uzzini jau tagad!
Satiec influenceri Niklāvu Mičuli un hiphop mūziķi Ansi
Aiz sociālos tīklos radītas ilūzijas bieži vien skapī ir paslēpts kāds “skeletiņš”, kas, ļoti iespējams, nav svešs arī tev. Par panikas lēkmēm un kas palīdzējis tās pārvarēt, kā arī par sociālo tīklu veidošanas aizkulisēm pieredzē dalīsies Niklāvs Mičulis, kuram “Instragam” ir vairāk nekā 84 tūkstoši sekotāju. Niklāvs aktualizēs tēmu par mentālo veselību 23. februārī plkst. 15.25 jauniešu neformālajā forumā “Rosinātava’24”. Slavens ar leģendāriem pantiem, izpārdotiem koncertiem un rekordus graujošiem albumiem – tas ir Ansis, mūziķis, kurš ikvienā darbā ieliks sirdi un dvēseli. Ja vēlies dzirdēt viņa veiksmes atslēgu, piebiedrojies sarunai “Nākotne ir tagad” plkst. 12.15. Vēl “Rosinātavā” varēsi satikt Piparu jeb Roju Puķi, Paulu Dunderi, Armandu Simsonu un citus. Forumu vari apmeklēt bez maksas, iegādājoties izstādes “Skola 2024” biļeti. Vietu skaits ir ierobežots, tāpēc iepriekš reģistrējies: https://ej.uz/Rosinatava
Izmēģini jaunākos Asus Dual-Screen klēpjatorus
Ja tevi aizrauj tehnoloģijas, tad noteikti apmeklē “Datorium” tehnoloģiju skatuvi, kur varēsi izmēģināt jauno ASUS Zenbook DUO, pasaules pirmo 14 collu dubultā ekrāna OLED laptopu! Pasaules pirmizrāde notika janvārī ASV, bet tagad dators piedzīvos Baltijas pirmizrādi izstādē “Skola 2024”!
Uzzini par “Turības” jauno studiju virzienu
Ja vēlies tikt pie mirdzoša meikapa, nofotografēties un vēl uzzināt par biznesa augstskolas “Turība” jauno studiju virzienu “Veselības aprūpe”, tad apmeklē “Turības” stendu. Starp citu, “Veselības aprūpe” piedāvās divas profesionālās augstākās izglītības koledžas studiju programmas – “Estētiskā kosmetoloģija” un “Ārstnieciskā masāža”.
Apmeklē kulinārijas meistarklasi
Vai tev patīk gatavot un novērtēt kulināros brīnumus? Tad sestdien, 24. februārī, nāc uz kulinārijas meistarklasi un skaties, kādus šedevrus tikai 20 minūšu laikā pagatavos šefpavārs Romāns Artamonovs, kurš kulinārijas mākslas noslēpumus mācību procesā atklāj “Riga Hotel School” topošajiem pavāriem. Precīzs meistarklases laiks būs zināms vēlāk. Seko līdzi informācijai mājaslapā un sociālajos tīklos!
Iepazīsti spēka profesijas
Vai tevi aizrauj profesijas, kurās nepieciešams spēks, izturība un veiklība? Ķīpsalā iepazīsti policista, karavīra, jūrnieka un ugunsdzēsēja profesijas! 24. februārī plkst. 12.00 apmeklē Atvērto skatuvi, kur notiks Valsts policijas koledžas kadetu paraugdemonstrējumi – uzbrukuma atvairīšana un aizsardzības paņēmieni. Tāpat Ķīpsalā iepazīsties ar Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadetu un profesionālo karavīru ikdienu un pielaiko karavīru ekipējumu, pie Novikontas Jūras koledžas kuģa simulatora izmēģini savus spēkus kuģa vadīšanā dažādos laikapstākļos, bet Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas stendā uzvelc ugunsdzēsēju aizsargtērpu un iepazīsties ar glābēju aprīkojumu!
Piedalies mikročempionātā par enerģētiku
Lampas un USB kontaktligzdas pieslēgšana, LED lampas dimēšana – izmēģini savus spēkus konkursā un tiec pie vērtīgām balvām! Mikročempionātā enerģētikā jauniešiem “Junior Skills ENERGO” aicināti piedalīties 7.–12. klašu skolēni. Čempionāts norisināsies 23. un 24. februārī no plkst. 10.30 līdz plkst. 16.00 “Mācību centra MAGNUM’’ stendā. Esi aktīvs – piesaki klasi vai piedalies pats! Klasēm dalība ir jāpiesaka līdz 22. februāra plkst. 17.00 www.mcmagnum.lv/pieteikumsjuniorskillsenergo.
Piedalies jaudīgos Atvērtās skatuves notikumos!
Visas trīs izstādes dienas uz Atvērtās skatuves notiks daudz aizraujošu un vērtīgu notikumu – paraugdemonstrējumi, diskusijas, tikšanās un konkursi. Piektdien, 23. februārī, notiks deju stunda kopā ar Jāzepa Vītola Mūzikas akadēmijas studentiem, Rīgas Valsts tehnikuma Krāslavas struktrūvienības audzēkņu darbu modes skate, kā arī diskusijas par lasītprasmi. Sestdien, 24. februārī, norisināsies Rīgas Tehniskās universitātes diskusija “Sievietes STEM”, Biznesa augstskolas “Turība” rosināta diskusija “Uzņēmēji arī kļūdās! Lakoniski, interesanti un noderīgi stāsti iz dzīves”, kā arī Liepājas Valsts tehnikuma sarunas par to, kā ir mācīties un dzīvot Liepājā. Savukārt svētdien, 25. februārī, notiks Banku augskolas šovs “Ko Tu zini par finanšu nozari un uzņēmējdarbību Latvijā”. Skati plašo programmu: www.bt1.lv/skola/program.php un izvēlies to, kas interesē tieši tevi!
Atklāj studiju un karjeras iespējas kultūrā
Latvijas Kultūras akadēmija izstādē “Skola 2024” aicinās jauniešus paviesoties scenogrāfa Andra Kaļiņina instalācijā “Ceļā” un iepazīties ar dažādajiem ceļiem kultūrā, atklājot sevi pētniecībā, jaunradē vai kultūras dzīves plānošanā un vadīšanā. Un vēl – spēļu stacijā “Kultūrkāpnes” jaunieši kopā ar studentiem varēs konstruēt atšķirīgas studiju pieredzes un iepazīties ar daudzveidīgām studiju programmām, uzzināt par studiju procesu un atklāt plašās karjeras iespējas, kas paveras Latvijas Kultūras akadēmijas absolventiem. Izmanto to!
Un tas vēl nav viss!
Daudz izzinoša un aizraujoša piedāvās arī pārējie izstādes dalībnieki no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Somijas, Uzbekistānas un Vācijas. Rīgas Stradiņa universitātes stendā varēs iemēģināt simulāciju tehnoloģijas, iepazīties ar studentu medija “Skaļāk” pop-up studiju un mācību procesā izmantojamajiem tehnoloģiskajiem risinājumiem, bet Ogres tehnikums aicinās izmēģināt mežizstrādes simulatoru. Savukārt autoskola “Einšteins” piedāvās iegriezt laimes ratu un laimēt vērtīgas balvas, RTU – apmeklēt virtuālās realitātes zonu, kā arī aicinās doties ekskursijā uz Ķīpsalas studentu pilsētiņu, bet VR ceļojumu laikā no dinozauriem līdz nākotnes tehnoloģijām, izkustēšanos uz interaktīvās grīdas un programmēšanas un loģiskās domāšanas pamatus kopā ar TTS Bee-Bot, Sphero Indi piedāvās iepazīt “Roboskola”. Un vēl – ļoti daudzveidīgi un jaudīgi notikumi uz trim skatuvēm! Iepazīsties ar plašo pasākumu programmu: www.bt1.lv/skola
Izstādi “Skola” rīko Starptautisko izstāžu rīkotājsabiedrība BT 1.
Sekojiet līdzi jaunumiem arī sociālajos tīklos:
www.facebook.com/izstade.skola www.instagram.com/izstade_skola
Norises vieta:
Starptautiskais izstāžu centrs, Ķīpsalas iela 8, Rīga
Darba laiks:
23.–24. februārī 10.00–18.00, 25. februārī 10.00–17.00
Biļetes:
Biļetes cena – 5 €
Bērniem līdz 7 gadu vecumam – bez maksas
Pensionāriem un invalīdiem – 3,50 €
Grupas biļete (10+) – 4,00 €
Autostāvvieta – 5 €
Stāvvieta autobusam – 5 €
https://luniverss.lu.lv/programma/programma/
Karjeras stundas 1. semestra noslēgumā
Priekšpēdējā 1. semestra dienā 5-10. kl. izglītojamajiem bija iespēja tikties ar diviem profesionāļiem- Latvijā labākās mārketinga kompānijas McCANN Riga projektu direktori Alisi Baumani un kultūras bāra “ Sapņi un kokteiļi “ vadītāju Rihardu Rudoviču. Alise pastāstīja kā norit darbs pie produkta mārketinga kampaņas veidošanas, kas un kā notiek uzņēmumā no brīža, kad klients atnāk ar savu vēlmi līdz brīdim kad tapis produkts, kas tiek nodots klientam. Tika apgāzts mīts, ka darbs mārketinga jomā ir ļoti viegls; tieši otrādi – tas ir ļoti izaicinošs, grūts un darbietilpīgs gan laika, gan ieguldītā darba jomā. Rihards skolēniem pastāstīja, ko nozīmē strādāt kultūras iestādē, kā top kluba darba plāns un kā tiek veidots pasākums, kādu profesiju pārstāvji strādā iestādē, lai klienti varētu gan atpūsties, gan baudīt gardumus. Katrs no ciemiņiem izstāstīja savu karjeras stāstu, norādot, ka ikvienam no mums dzīvē jādara tas, ko paši no sirds vēlamies darīt un ikviens darbiņš jādara ar lielu cieņu pret klientu un ar lielu atbildības sajūtu.
Uzzinājām, ka Alise un Rihards bijuši klases biedri 12 gadus. Abi beiguši mūzikas novirziena vidusskolu un turpina dziedāt vēl joprojām. Abi dzied gan koros, gan arī dažādos pasākumos. Alise pastāstīja, ka mūzika viņai ir tas, kas sniedz veldzi dvēselei un dod iespēju sevi pilnveidot, iepazīt jaunus cilvēkus un sniegt prieku sev un klausītājiem. Rihards norādīja, ka mūzika ir tā, kas spēj atvērt jebkurus vārtus un vienot cilvēkus. Mūzika ir tā kas spēj mūs nomierināt vai emocionāli satricināt. Abi profesionāļi sniedza savus priekšnesumus, ievedot mūs svētku laikā. Paldies par karjeras stāstiem un skaisto muzicēšanu!
Karjeras izglītības notikumi 2023. gada novembrī – decembrī
Šajā mācību gadā atjaunojam vakara tiešsaistes nodarbību ciklu. Novembra otrajā pusē izglītojamajiem bija iespēja tikties ar Satversmes Tiesas tiesneša palīgu , juristi, brīvprātīgo Madaru Meļņiku un uzņēmēju, drošības jomas speciālistu un Juridiskās koledžas pasniedzēju Kārli Apalupu.
*Tikšanās ar juristi Madaru Meļņiku
Sarunas gaitā jaunieši uzzināja, ka savus sapņus var piepildīt, ja uz tiem mērķtiecīgi virzās. Madara detalizēti izstāstīja par to kā strādā jurists, kā norit darbs pie Satversmes Tiesas spriedumu gatavošanas. Jauniešiem bija daudz jautājumu par to kur Latvijā iegūt labu jurista izglītību un vai ar augstskolas beigšanu uzreiz var kļūt par tiesnesi. Madara izstāstīja par jurista izglītības iegūšanas iespējām Latvijā un ārzemēs. Tā kā juriste pati ir ieguvusi četras dažādas stipendijas, kas ļāvušas studēt ārzemēs, tad viņa izstāstīja par nepieciešamību aktīvi piedalīties sabiedrības dzīvē, izglītot sevi un pieteikties dažādiem konkursiem par stipendiju , jo katrs no tiem mums kaut ko dod un iemāca. Tāpat juriste uzsvēra, ka svarīgi iesaistīties dažādos brīvprātīgo darbos, jo tādejādi tiek iegūta pieredze un kontakti Madara uzsvēra, ka studijas jurisprudencē nav vieglas, tieši otrādi ļoti nopietnas un smagas, bet, ja cilvēku iedvesmo ideja par palīdzību cilvēkiem un sabiedrībai, tad viss ir izdarāms.
*Tikšanās ar uzņēmēju, drošības speciālistu Kārli Apalupu
Kārlis Apalups ir uzņēmējs, kurš strādā drošības jomā. Kārlis dibinājis uzņēmumu, kurš strādā pie dažādu drošības projektu izstrādes. Uzņēmējs pastāstīja par sava uzņēmuma darbību. Skolēni uzzināja, ka ir daudzas ar drošību saistītas profesijas, kāda ir atšķirība un kādi ir galvenie darba pienākumi katrā drošības nozarē. Tika pārrunāts, kurās izglītības iestādēs Latvijā var apgūt drošības speciālista profesiju pēc pamatizglītības iegūšanas un arī pēc vidējās izglītības iegūšanas. Kārlis iepazīstināja ar programmām, kuras var apgūt Rīgas Juridiskajā Koledžā, kādas ir uzņemšanas prasības un kāda kvalifikācija tiek iegūta. Arī Kārlis norādīja , ka mūsdienās ikvienam no mums ir svarīgi sekot sev interesējošai nozarei, pašizglītoties un piedalīties brīvprātīgo darbā, jo pieredze ir viens no veidiem kā mācīties. Izglītojamie tika aicināti piedalīties izstādē -konferencē Baltic Security Conference, kas notiks 2024. gada martā n kurā būs iespēja iepazīties ar novitātēm drošības jomā un tikties ar vadošajiem speciālistiem.
*Tikšanās ar VUGD vada komandieri, virsleitnantu Eduardu Lindi
8. klašu izglītojamajiem bija iespēja tikties ar VUGD speciālistu Eduardu Lindi. Pirmajā nodarbībā tika pārrunāts kā rīkoties ekstremālās situācijās, kā rīkoties katrā no tām, kur un kam zvanīt un kas ir pamatinformācija, kura jāsniedz glābējiem. Eduards izstāstīja arī to kā norit glābšanas dienesta vada darbs pēc tam kad saņemts izsaukums. Tika izstāstīti arī dažādi gadījumi, kad glābēju darbs bija ļoti nepieciešams, un kad cilvēki pareizi rīkojoties, būtu varējuši iztikt bez glābēju palīdzības. Virsleitnants uzsvēra , par katra sabiedrības locekļa atbildību drošības nodrošināšanā, atgādināja galvenos pamatprincipus tam kā rīkoties ekstremālās situācijās un uz kurieni un kam zvanīt.
Otrajā nodarbībā izglītojamie uzzināja par to kādu profesiju pārstāvji strādā VUGD. Lai nodrošinātu ātru un kvalitatīvu palīdzību tiek iesaistīti ļoti daudzu profesiju pārstāvji. Izglītojamajiem bija iespēja pašiem piemērīt ugunsdzēsēja- glābēja ekipējumu un izmēģināt cik viegli vai grūti ir darboties šajā tērpā. Eduards izstāstīja par katra VUGD iesaistītās profesijas pamatpienākumiem un to kā kļūt par kara jomas speciālistu.
Karjeras projekts “Mans karjeras stāsts” 9. klašu izglītojamiem
Jau piekto gadu PKK kopā ar 9. klašu sociālo zinību pedagogu organizē projektu “Mans karjeras stāsts”. Projekts sastāv no divām daļām- pirmajā semestrī izglītojamo darba uzdevums ir pašizpēte, otrajā semestrī sava tālākā izglītības ceļa izvēle, dalība Ēnu dienā un profesionālās jomas izvēle un pamatojums, kā arī sava karjeras plāna izstrāde. Projekta ietvaros, izglītojamajiem ir uzdevums veikt sava temperamenta, rakstura īpašību, interešu, motivācijas un vērtību noteikšanu. Izglītojamie izvērtē savu atbilstību izvēlētājai profesionālajai jomai un izvērtē savus sasniegumus, pastāsta ar ko viņi lepojas, kas vai kurš ir viņu iedvesmas avots vai etalons un kura panākumiem varētu tiekties. Izstrādājot projekta pirmo daļu jaunieši sastāda plānu savu prasmju loka paplašināšanai un pilnveidošanai.
Karjeras projekts “Mans karjeras stāsts “ 11. klašu izglītojamajiem
Arī 11. klasēs turpinās PKK un sociālo zinību skolotāju sadarbība, kopā ar izglītojamajiem īstenojot projektu “Mans Karjeras stāsts”. Projekta ietvaros izglītojamie raksturo sevi, nosaka savas interese, talantus, prasmes un profesionālo piemērotību; savas vērtības un motivāciju, lepojas ar saviem sasniegumiem Projekta uzdevums ir iepazīt interesējošu profesiju vai nozari, veicot nozares un / vai profesijas aprakstu, norādot kur var apgūt izvēlēto profesiju, kāds ir iegūstamais grāds, kādi darba pienākumi, kādas ir darba iespējas Latvijā un pasaulē, kāds profesijas prestižs sabiedrībā, vidējais atalgojums, parāda, ka prot aprēķināt neto algu , min darbavietu piemērus un noskaidro profesijas nepieciešamību Latvijā turpmākajos 20 gados. Izglītojamie noskaidro, kurās augstskolās var apgūt viņus interesējošās profesijas. Viena no svarīgākajām mūsdienu prasmēs ir komunikācijas prasme, tāpēc viens no projekta uzdevumiem ir uzrunāt profesionāli un noskaidrot viņa karjeras ceļu. Svarīga ir arī saruna ar karjeras konsultantu, kuras laikā vēlreiz tiek pārrunātas profesionālā ceļa attīstības iespējas. Grupu darba laikā izglītojamie raksta CV un motivācijas vēstuli, interesējošai darba vietai; kopā tiek izspēlēta darba intervija. Projekta noslēgumā katrs skolēns prezentē savu darbu klases biedriem. Ir tik jauki redzēt un dzirdēt jauniešu stāstus, kuri veidoti ļoti mērķtiecīgi un profesionāli !Paldies visiem un ikvienam 11. klašu skolēnam par ieguldīto laiku un darbu!:)
Saite: https://zoom.us/j/96956404623?pwd=UHBTNTdVU3l6M1VtRmZqZDJJdlZjQT09#success
Tā kā Karjeras mēnesis mūsu skolā turpinās, no 30.10.-03.11.23. 8.-12. kl. izglītojamajiem bija iespēja tikties ar dažādu jomu ekspertiem.
03.11.2023.11.-12. klašu izglītojamie tikās ar finanšu konsultantu Juri Medenieku un uzzināja pamatnoteikumus un pamatformulas, kas ļauj veidot uzkrājumus un kā tos ar pareizu instrumentu pielietošanu palielināt. Izglītojamie uzzināja, kāpēc ir jādomā par uzkrājumu veidošanu, kādi ir lielākie un būtiskākie riski, kā tos mazināt vai izslēgt. Jauniešu nodarbība iedvesmoja un ar finanšu konsultantu vienojāmies par vēl vienu nodarbību otrajā semestrī.
02.11.2023. pie vidusskolēniem viesojās LR Veselības ministrs H. Abu Meri. Tikšanās sākumā PKK I.Dunke iepazīstināja vidusskolēnus ar ministra vizītkarti. Pēc tam izglītojamie un PKK uzdeva sagatavotos jautājumus. Ministra kungs pastāstīja kāpēc par vietu ārsta izglītības iegūšanai izvēlējies Latviju, kāpēc bija vēlme iegūt Latvijas pilsonību un vai kādreiz ir bijusi vēlme doties prom no Latvijas. Izglītojamajiem bija daudz jautājumu par ārsta darbu un par veselības nozares sakārtošanu. Ministrs pastāstīja, ka viņam un viņa komandai ir plāns kā sakārtot veselības nozari- kā un kāpēc jāmaina medicīnas jomā strādājošo atalgojums, kā sakārtot kompensējamo zāļu reģistru, kā sakārtot paleatīvo aprūpi, kā palīdzēt cilvēkiem ar hroniskajām slimībām, kā veicināt profilaksi, kā atbalstīt un paātrināt diagnozes noteikšanu, ja ir aizdomas par vēzi, vai alkohola tirgošanas laika samazinājums un atļautā vecuma paaugstināšana risinās alkoholisma problēmu Latvijā. Ministra kungs atzinīgi novērtēja diskusiju ar mūsu skolas jauniešiem, veicot ierakstu savos sociālajos tīklos:” Aktīva diskusija ar Rīgas 84.vidusskolas jauniešiem par karjeras attīstību un vērtīgajām prasmēm! Aicināju jauniešus domāt par karjeru jomās, kas interesē, lai ir gandarījums!Veselības aprūpe ļoti transformējas un mums vajag enerģiskus jaunos līderus!”
31.10.23. pie 9.-12. l. interesentiem viesojās mācību firmas “KALBA” pārstāve, kura pastāstīja, kā firma var palīdzēt noteikt izglītojamā intereses un vēlmes, atrast atbilstošu augstākās vai profesionālās ievirzes izglītības iestādi ārzemēs un sagatavot visus dokumentus iestājai izvēlētajās izglītības iestādēs. Nodarbības dalībnieki uzzināja, kādas ir pieprasītākās studiju nozares un programmas, kādi ir iestāšanās noteikumi, ar ko jārēķinās , studējot ārzemēs, kur atrast finansējumu.
30.10.23. notika tikšanās ar TV3 sporta žurnālistu Jāni Pakalnu. Diskusijas laikā izglītojamie uzzināja, kā norit komentētāja sagatavošanās sporta ziņām un spēļu pārraidēm, kāds ir darbs TV studijā, cik laika nepieciešams, lai perfekti sagatavotos spēles komentēšanai. Jānis pastāstīja par darbu savā uzņēmumā- par to, kā tiek ražots un producēts saturs sporta sektorā sociālajos tīklos. Eksperts uzsvēra, ka gan sporta žurnālistam, gan uzņēmuma vadītājam jābūt ļoti atbildīgam, kritiski domājošam, ar augstu stresa izturību, ar vēlmi attīstīties un mācīties. Jānis uzsvēra, ka bērnībā izsapņotais sapnis būt par futbolistu, traumas dēļ, netika īstenots, bet tika atrasta iespēja darīt to, kas interesē, jo arī tagad visa dzīve ir saistīta ar futbolu un tas ikdienā dod prieku un iedvesmu.
30.10.23. otrā tikšanās bija ar Latvijas Operas un Baleta solisti, operdziedātāju Marlēnu Keinu. Marlēna pastāstīja, ka jau no agras bērnības mērķtiecīgi virzījusi savu dzīvi mūzikas virzienā, jo paticis dziedāt vienmēr un visur. Kā liels atbalsts talanta attīstībā bija un ir ģimenes atbalsts- gan vecāku, gan dzīvesbiedra. Dziedāt mācīšanās notika gan mūzikas skolā, gan individuālajās nodarbībās. Marlēna uzsvēra, ka vecāki pēc 9. klases ļāva izvēlēties uz kuru skolu doties un viņas izvēle bija J. Mediņa mūzikas vidusskola, kas pavēra ceļu Igaunijas Mūzikas un Teātra akadēmiju un uz lielo skatuvi. Vokāliste uzsvēra, ka svarīgs ir mērķtiecīgs, individuāls darbs, bet tikpat svarīgi ir piedalīties un mācīties dažādās meistarklasēs. Izglītojamie uzzināja, kā norit darbs pie operas izrādes sagatavošanas, ka, lai iegūtu lomu katru reizi ir konkurss uz konkrēto lomu, kā tiek veidoti tērpi, kā norit sadarbība starp režisoru un solistu. PKK bija sagatavojusi prezentāciju, iekļaujot trīs muzikālos fragmentus, no Marlēnas vokālajiem darbiem. Visiem par pārsteigumu, māksliniece ,ieraugot prezentāciju, šo skaņdarbu fragmentus nodziedāja dzīvajā, saņemot skaļus aplausus un ovācijas.
2023. gada oktobris- novembris
Šogad mūsu skolā Karjeras nedēļa izvēršas par Karjeras mēnesi. Daļa pasākumu notika Vislatvijas Karjeras nedēļas laikā, bet daļa pasākumu norisināsies līdz pat Latvijas Dzimšanas dienai.
Karjeras nedēļas laikā notika vairākas tikšanās un pasākumi:
11.10.23. 11.-12. kl. izglītojamie tikās ar programmas Start (IT) pārstāvjiem no uzņēmuma Accenture un uzzināja kādas prasmes un iemaņas nepieciešamas, lai uzsāktu darbu IKT nozarē. Izglītojamie uzzināja, ka IT jomā var strādāt ikviens, ja vien ir vēlme mācīties un attīstīt savas prasmes. Izglītojamie uzzināja, ka IKT jomā ir ļoti daudz dažādu profesiju, kādi ir konkrētu IT profesiju darba pienākumi un kādas prasmes nepieciešamas katrā no tām strādājot.
16.10.23. 9.kl. izglītojamie un vidusskolēni tikās ar dzejnieku un VM padomnieku stratēģijas jautājumos Normundu Beļski. Sarunu ar N. Beļski vadīja PKK Inga Dunke. Izglītojamie uzzināja, ka norit padomnieka darbs ministrijā, kā tiek risinātas problēmas Veselības nozarē. Uzzināja kā rodas dzejolis, kas ir pirmais- teksts vai mūzika, kopā klausījās dzejas un mūziklu fragmentus. Dzejnieks uzsvēra, ka svarīgākās ir latviešu valodas un komunikācijas prasmes, tāpat svarīgas ir arī kritiskās domāšanas prasmes.
17.10.23. 9.-12. kl. izglītojamiem bija divas nodarbības: * tikšanās ar skolas absolventēm- skolotājām un * tikšanās ar kompānijas TestDevLab adio/vizuālās testēšanas nodaļas vadītāju S. Vitenbergu.
*Tikšanās laikā ar skolotājām I.Pakalni, I.Sijāti un G.Parņuku izlītojamie uzzināja kā skolotājām veicās skolas laikā un kā karjeras ceļš viņas atveda atpakaļ uz mūsu skolu. Skolēniem bija interesanti uzzināt, ka skolotājām ir un kādi ir viņu hobiji, kuri ļauj atpūsties no saspringtā darba skolā. Kā svarīgākās prasmes skolotājas norādīja plānošanu, radošumu, atbildību un kritisko domāšanu. Ikviens var atrast laiku, lai pilnveidotu sevi, tikai jāgrib!
*Otrās nodarbības laikā S. Vitenberga uzsvēra, ka pāriet uz IT jomu jebkurš var jebkurā vecumā. Galvenais ir ieinteresētība tajā ko dari. Santa pastāstīja savu stāstu- kā Covid laikā izlēma sāk mācīties programmēt un atrada darbu kompānijā TestDevLab; kā regulāri paaugstina un pilnveido savas zināšanas; kā kompānija novērtēja Santas iepriekšējo pieredzi, strādājot mārketingā un piedāvāja vadīt video/audio testēšanas nodaļu uzņēmumā. Santa uzsvēra, ka vadītājam ir jābūt tam, kas zina katra darbinieka īpašās prasmes un prot tās izmantot mērķa sasniegšanai. Santa uzsvēra, ka svarīga ir arī atpūta- to viņa izmanto dejošanai un ģimenei.
18.10.23. bija piepildīts ar pasākumiem- tikšanās ar virsdiriģentu I Teterovski ; tikšanās ar Stradiņa slimnīcas Sirds centra virsārstu ķirurgu M. Kalēju, skolas vidusskolēnu komandas dalība RD KIAC pasākumā “Mērķē augstāk !”; izglītojamo dalība Vislatvijas IT eksāmenā un 5.-8. klašu pasākums “Popiela”.
* Tikšanās ar diriģentu I. Teterovski bija saruna starp diriģentu un PKK I.Dunki. PKK diriģentam uzdeva skolēnu iepriekš sagatavotos jautājumus. Izglītojamie uzzināja, kādas ir izjūtas stāvot kopkora priekšā, ko un kā dara kora diriģenti, kā organizēt brīvprātīgo darbu savā kopienā un Vislatvijas līmenī, kā brīvprātīgi uzņemties kādu sabiedrībai noderīgu darbu. Diriģenta secinājums- jo vairāk jādara, jo vairāk var izdarīt! Ir jāplāno, ļoti svarīgi ir kontakti un sadarbības partneri. Daudz var izdarīt, ja proti sadarbības partneriem pamatot ko un kāpēc vēlies darīt, ja proti aizraut citus. Kā skaists nodarbības noslēgums bija kopdziesma “Mana dziesma”, kuru diriģents dziedāja kopā ar tikšanās dalībniekiem.
* Tikšanās ar sirds ķirurgu M. Kalēju noritēja pēc ārsta diennakts dežūras. Skolēni uzzināja, ko ārsta darbā nozīmē diennakts dežūra, kas ietilpst ārsta pienākumos un kā dakteris atrada savu vietu medicīnā. Ārsts uzsvēra, ka viss ir katra paša rokās- cik mēs paši vēlamies attīstīt un pilnveidot savas zināšanas, kā un vai meklējam nozari, kura mūs interesē un kurā varam būt noderīgi. Ārsts uzsvēra arī pedagoga nozīmi katra skolēna dzīvē- pedagogam ikvienam skolēnam ir jāpalīdz ieraudzīt viņa īpašos talantus un jāmudina tos attīstīt. Dr. M. Kalējs aicināja izglītojamos nebaidīties no smagajām profesijām. Grūtības ir visur, bet ir prieks, ja esi varējis kādam palīdzēt vai radījis ko skaistu, noderīgu, paliekošu.
Visi Karjeras nedēļas viesi uzsvēra, ka ikviens darba devējs un sadarbības partneris ļoti novērtē, ka jaunieši ir atbildīgi, radoši un iekšēji motivēti, grib apgūt ko jaunu, izrāda pašiniciatīvu un iesākto noved līdz galam. Šīs ir prasmes, vērtības un rakstura iezīmes, kuras var attīstīt, mācoties skolā un pašvadīti.
* Skolas 10.-11. klašu izglītojamo komanda kopā ar PKK I.Dunki piedalījās Rīgas KIAC rīkotajā pasākumā “Mērķē augstāk!”. Skolēni varēja iepazīties ar metodisko materiālu “Mērķē augstāk!”, pilnveidot savas komunikācijas prasmes, strādājot kopā ar citu skolu skolēniem, pilnveidot prasmi sevi izvērtēt, meklēt savus motivācijas jeb iedvesmas avotus un formulēt savus nākotnes mērķus. Skolēnu komanda ar iegūtajām zināšanām dalīsies ar mūsu vidusskolēniem. Paldies skolas komandai par skolas pārstāvēšanu pasākumā.
* 5.-12. klašu izglītojamie brīvprātīgi varēja piedalīties Vislatvijas IT eksāmenā un noskaidrot savu IT prasmju līmeni, salīdzinājumā ar saviem vienaudžiem Latvijā. Daļa skolēnu eksāmena uzdevumus pildīja arī 19.-20.10.23. Eksāmena rezultāti būs pieejami eksāmena mājaslapā pēc 07.11.23.
* 5.- 11. klašu izglītojamie savas sadarbības, uzdrīkstēšanās un komunikācijas prasmes pilnveidoja, sagatavojot klases priekšnesumu “Popielas” pasākumam. Popielas pasākumi notika pa klašu grupām 18.-19.10.23. Pasākums izvērtās par skaistu kopā dziedāšanu, līdzi jušanu un kopā būšanu, kurā tika atbalstīti gan savējie, gan pārējie dalībnieki.
Karjeras nedēļas laikā sākumskolas skolēni pētīja sev piemītošas prasmes un centās noteikt piemītošo prasmju līmeni. Tika pētītas interesējošās profesijas, tajās nepieciešamās prasmes. Skolēni izvērtēja, kuras prasmes viņi gribētu pilnveidot un kāpēc viņi vēlas to darīt. Mācību stundu laikā skolēni pētīja kādas prasmes nepieciešamas un palīdz apgūt konkrēto mācību priekšmetu. 3.11.23. 2.-3. klašu izglītojamie tiksies kopīgā pasākumā “Prasmju virpulis”, ko kopā ar klašu audzinātājiem vadīs PKK L. Timmermane.
5.-8. klašu izglītojamie Karjeras nedēļā kopā ar PKK D. Vilerti pētīja RD KIAC izdoto “Karjeras ceļvedi”, noteica savas prasmes un īpašības, veica savu prasmju SVID analīzi. Tikšanās pasākumi ar nozaru profesionāļiem 7.- 8. klašu izglītojamajiem notiks novembrī.
Liels paldies profesionāļiem, kuri atsaucās lūgumam novadīt nodarbības izglītojamajiem! Paldies ar veltīto laiku un lieliskajiem ieteikumiem!
AirBaltic Pilotu Akadēmijas pārstāvju nodarbība mūsu skolā
26. septembrī pie 9.-12. klašu interesentiem viesojās AirBaltic Pilotu Akadēmijas mārketinga daļas vadītāja un pilotu kadets. Mācības var uzsākt, kad iegūta vidējā izglītība un nokārtoti iestājeksāmeni. Ciemiņi ļoti detalizēti izstāstīja par prasībām , uzņemšanai Pilotu skolā un arī stjuaršu kursos. Kā svarīgākos mācību priekšmetus , lai iestātos akadēmijā, students minēja matemātiku, fiziku un angļu valodu, jābūt labi attīstītai loģiskajai un kritiskajai domāšanai. Kadets stāstīja par mācību procesu- gan teorētisko, gan praktisko. Skolēni uzzināja, ka treniņi notiek gan uz simulatoriem, gan lidojot ar īstajām lidmašīnām. Apmācība notiek starptautiskajā lidsabiedrību valodā – angļu valodā. Studiju maksa ir augsta, bet, ja students ir motivēts un grib pilnveidoties, tad kompānija , izsniedzot mācību kredītu, palīdz iegūt zināšanas un pēc tam darba laikā kredītu var dzēst.
Beidzot akadēmiju tiek nodrošināts stabils darbs ar labu atalgojumu gan Air Baltic kompānijā, gan sadarbības kompānijās.
Baltic Counsil rīkotā izstāde
“Izglītība ārzemēs” 23.09.23.
23.septembrī Rīgā Radisson Blu Hotel tīkla viesnīcā notika Baltijā lielākā specializētā ārzemju izglītības izstāde „Starptautiskās izglītības dienas”. Izstādi organizēja „Baltic Council for International Education” sadarbībā ar izglītības aģentūru „Meridian Group”.
Izstādē piedalījās starptautiskās valodu skolas, prestižas angļu privātskolas, koledžas un universitātes no dažādām pasaules valstīm.
Izglītojamo atsauksmes:
* Šodien biju izstādē, kurā tika piedāvāta fantastiska iespēja iepazīties ar augstskolām no visas pasaules. Man bija prieks runāt ar studentiem un pārstāvjiem no dažādām valstīm un uzzināt daudz interesantas informācijas par izglītības sistēmām citur pasaulē.
Es arī apmeklēju dažādus izstāžu stendus, kur katra augstskola dalījās par savām programmām un iespējām, ko piedāvā studentiem. Mani iepriecināja, ka neatkarīgi no tā, vai mani interesē inženierija, māksla, medicīna vai bizness, bija skaidrs, ka katram ir iespējas atrast sev piemērotu ceļu un mācīties ārzemēs.
Mani īpaši iepriecināja dažādo programmu un studiju virzienu izvēles iespējas. Es atradu programmas, kas mani ieinteresēja, un bija vēlme mācīties tajās.
Kopumā es domāju, ka šī izstāde bija ne tikai informatīva, bet arī ļoti motivējoša pieredze, liekot apsvērt savas izglītības un karjeras iespējas ārzemēs.
Ralfs Takeris 10.a
*Izstādē nostiprināju vēlmi studēt ārzemēs, vienīgi vēl nezinu, kādā formātā to izdosies īstenot, vai bakalaura, maģistra vai apmaiņas studijās. Bija daudz universitāšu no Nīderlandes, tāpēc šo valsti apsveru kā vienu no iespējām. Mani interesē arhitektūras studijas, tomēr tādu programmu nav daudz. Vairākās universitātēs arhitektūru pasniedz angļu valodā tikai maģistra studijās. Lai gan man interesējošās jomas pārstāvošu mācību iestāžu bija salīdzinoši maz, mājās devos ar pilnu maisiņu bukletu. Priecājos, ka tiku informēta par šādas izstādes rīkošanu un varēju to apmeklēt, jo ir svarīgi apzināties savas iespējas, lai laicīgi varētu sākt plānot savu nākotni.
Cieņā
Sofija Bondarenko 10.a
Apmācības kursi ar prakses iespējām 10.-11.kl. skolēniem “Tava ideja, tavs bizness”
03.10.23. 10. klašu izglītojamie tiešsaistes nodarbībā tikās ar firmas The Raccoons Team pārstāvi Līnu Sarmu, kura iepazīstināja jauniešus ar iespējām piedalīties apmācībās par uzņēmējdarbību un IKT un iespēju iegūt prakses iespējas sadarbības uzņēmumos. Jauniešu apmācības notiks piecas nedēļas, dalība tajās ir bez maksas.
Dažas skolēnu komandas no mūsu skolas 10.-11. kl. izglītojamajiem jau pieteikušās. Lai izdodas!
Izstāde “Izglītība un karjera” 01.10.2023.
Oktobrī Latvijas Nacionālajā bibliotēkā norisinājās izstāde “Izglītība un karjera”. Tajā varēja uzzināt, ka studijas ārzemēs ir pieejamas ikvienam. Varēja izmanto iespēju satikt universitāšu pārstāvjus no Vācijas, Dānijas, Šveices, Nīderlandes, Lielbritānijas un citām valstīm klātienē un saņemt atbildes uz jautājumiem: Kā izvēlēties studijas? Ar ko sākt? Kādas ir finansējuma iespējas studijām? Vai zināji, ka studijas var tikt finansētas 100% apmērā? Ja bija šaubas par sava ceļa izvēli, izstādes laikā varēja saņemt bezmaksas konsultāciju. Izstādes laikā bija iespēja apmeklēt arī izglītojošus seminārus.
Sveiki! Šodien bijām uz ārzemju izglītības izstādi “Izglītība un karjera”. Noklausījāmies nelielu lekciju par to, kas ir vajadzīgs, lai studētu ārzemēs un uzzinājām, kurās valstīs ir iespējams studēt, ar ko šis uzņēmums sadarbojas. Pakonsultējāmies ar dažiem firmas “Kalba” pārstāvjiem, noskaidrojām sīkāku informāciju par IELDS eksāmenu. Kopumā mums patika, izstāde bija noderīga. Paldies, ka informējāt mūs par iespēju apmeklēt šādu izstādi!
Agnese un Dāvis no 12.b
Augstskolas “Turība” Uzņēmējdarbības skola
Uzņēmējdarbības skola norisināsies no septembra līdz aprīlim, iekļaujot gan atklāšanas pasākumu, tiešsaistes lekcijas, klātienes lekcijas un iespēju doties ekskursijās uz dažādiem uzņēmumiem, kā arī noslēguma pasākumu, kura laikā tiks pildīts iegūto zināšanu tests, ar iespēju iegūt studiju atlaides un pārsteiguma balvu no mūsu sadarbības partnera – SEB banka.
Izaicinājumu piedalīties Uzņēmējdarbības skolā pieņēmuši arī 7 mūsu vidusskolēni!
Lai izdodas uzzināt un apgūt jaunas zināšanas!
Skolēnu viedokļi par atklāšanas pasākumu:
Šī skola piedāvā daudzas iespējas jaunajiem uzņēmējiem iegūt praktiskas zināšanas un prasmes uzņēmējdarbībā. CIlvēki, kas vada nodarbības uzņēmējdarbības skolā ir eksperti savā nozarē un piedāvā studentiem vērtīgas atziņas un praktiskus padomus. Skolas programma ietver nodarbības, kas ļauj studentiem pārbaudīt savas idejas un prasmes uzņēmējdarbības vides apstākļos. Uzņēmējdarbības skola ir labs ceļvedis tiem, kas vēlas uzsākt savu uzņēmējdarbību vai uzlabot savas uzņēmējdarbības prasmes un izpratni. Kopumā man tiešām ļoti patika uzņēmējdarbības skolas pirmā nodarbība un es ar nepacietību gaidu nākamās!
Ivo Boževnieks ( 10.a)
Sveiki!
Uzņēmējdarbības skolas atklāšanas pasākums mani patiešām uzrunāja. Manuprāt, bija vērtīgi, ka ar savām zināšanām un pieredzi ar mums padalījās 4 dažādi lektori. Katram lektoram bija savs prezentēšanas veids un saturs, kas piesaistīja uzmanību lekciju laikā. Pie viena no lektoriem bija lieliska iespēja izpildīt īsu personības testu, kas šķita interesanti, jo nekad tādu nebiju pildījis, un rezultāti priekš manis bija pārsteidzoši precīzi. Viens no lektoriem arī stāstīja, par to, kā mūsdienās atšķiras biznesa organizēšana, saudzējot un pēc iespējas mazāk piesārņojot dabu, no senākiem laikiem. Ar klases biedru abi uzskatījām, ka visinteresantākā bija lekcija par biznesa etiķeti, kuru pasniedza jauks un harizmātisks lektors, stāstot par pirmā iespaida veidošanos un personisko telpu. Patiešām interesanti un aizraujoši pavadītais laiks šajā uzņēmējdarbības skolā ieintriģē mani doties jau uz nākamajām nodarbībām, lai jau atkal uzzinātu kaut ko jaunu no zinošiem speciālistiem.
Markus Jubelis ( 10.a)
Uzņēmējdarbības skola atklāšana bija interesanta. Turības rektore teica, ka piedalījās 600 cilvēki kas bija rekordaugsts skaits. Pasākuma studentus sadalīja 4 grupās, katrai grupai bija instruktors, kurš 30 minūtes stāstīja par konkrētu tēmu.. Manuprāt, dažas lekcijas interesantākas un jēdzīgākas, piemeram, kurā tika stāstīts par pirmo iespaidu un kā tiek veidots pirmais iespaids. Otrā lekcija kura mani uzrunāja bija par globālo sasilšanu un kā tā ietekmēs uzņēmējdarbības nākotni , kam jābūt gatavam. Vienā no lekcijām arī vajadzēja atbildēt uz jautājumiem un kad atbildēji uzzinātu par savu personību kas man likās interesanti. Visa pieredze bija vērtīga un noteikti piedalīšos nākošajos pasākumos.
Rihards Ilguns ( 11.b)
Projekts karjeras atbalstam “Manas dzimtas profesiju koks”
Lepoties ar savas dzimtas paveikto, tādejādi radīt iedvesmu sava karjeras ceļa izvēlei.
5.-8. klašu skolēni ieguva jaunas zināšanas, nopietnu attieksmi profesiju daudzveidībā. Pētnieciskā projekta darba laikā uzzināja vēl ģimenē neizrunātas lietas, laika gaitā izzudušās profesijas, par profesijām, kuras tikai veidojas. Piemēram, telefoniste, astronauts… Dzimtā, ģimenē veidotās sarunas – intervijas bagātināja prasmes ielūkoties savās spējās un darba jomas izvēlē. Iegūtās atziņas – gudrības tika lasītas klasēs un saglabātas mūsu skolas muzejā (vadītāja skolotāja Mudīte Rebaine). Vairākiem skolēniem bijusi iespēja ielūkoties pāris gadsimtus tālā pagātnē. Interesi piesaistīja darba dzīves pētījumi, kas deva ieskatu piecās, sešās paaudzēs. Citi mudināja apzināt šodienas un rītdienas pārmaiņas darba – profesiju pasaulē. Projekts tika veikts sadarbībā ar sociālo zinību un vēstures mācību priekšmetu. Patiess prieks un gandarījums par katru pētījumu un pierakstīto sarunu, atziņu. Lūk, ieskats:
* būvinženieris – ja nezini, ko darīt, labāk nedari – uzzini.
* karavīrs – nekad nepadodies, uzdevumu izdari līdz galam,
* celtnieks- lai uzceltu izcilu māju, vajag precizitāti un gudrību.
* profesionāla vieglatlēte – tiecies uz saviem sapņiem un tie piepildīsies,
* friziere – ja tu vēlies to, kas tev nekad nav bijis, tev ir jābūt gatavam darīt to, ko nekad neesi darījis,
* skolotāja – darbā liela vērtība saprast otru cilvēku,
* apdrošināšanas brokeris – gribi, lai tevi ciena, cieni citus,
* medicīnas laborante – darbā prieku sagādā palīdzēt citiem,
* galdnieks – ja tu spēj ticēt un darīt, viss atnāks. Tas ir tikai laika jautājums,
* grāmatvede – ja darbs patīk, veicas labāk,
* IT speciālists – man ir gada, mēneša un dienas mērķis.
Sagatavoja: pedagogs karjeras konsultants Dace Vilerte
Karjeras atbalsta pasākumi marta beigās un aprīļa sākumā
Brīvprātīgo darbs RTU Karjeras dienā 17.03.23.
Mana brīvprātīgā pieredze.
17.martā, Ķīpsalas izstāžu hallē norisinājās “Karjeras dienas 2023”. Es, 12.a klases skolniece Paula Pahmurkina piedalījos šajā pasākumā kā brīvprātīgā. Sociālajos tīklos atradu pieteikuma anketu, to aizpildīju un tiku uzņemta brīvprātīgo komandā. Uzrunāju arī savu klasesbiedru Miku Budi. Viņš pasākumā bija fotogrāfs, kurš pasākuma laikā ieguva darba piedāvājumu.
Mans uzdevums bija reģistrēt apmeklētājus. Šis uzdevums man lika izkāpt no savas komforta zonas, jo izskaidrot svarīgāko un uzdot pāris jautājumus vajadzēja ne tikai latviešu valodā. Iepazinos arī ar citiem brīvprātīgajiem, tā kā viņi jau ir RTU studenti, es varēju uzdot sev neskaidros jautājumus par studentu dzīvi, jo pēc 12.klases beigšanas, es RTU vēlos saukt par savu universitāti.
Meklējiet un krājiet savu brīvprātīgo pieredzi, tā ļauj nedaudz izkāpt no savas komforta zonas, iegūt jaunu kontaktus un uzlabot savas komunikācijas spējas!
Tikšanās ar skolas absolventu, IT speciālistu Jorenu Kovaļovu 22.03.23.
Šajā tikšanās reizē 11.ab izglītojamie uzzināja kādas prasmes un iemaņas nepieciešamas, lai ikdienā uzturētu ļoti liela internetveikala IT jomu un kā ar mākslīgā intelekta palīdzību tiek veikta tirgus izpēte, kā klientiem tiek atlasīti un veidoti piedāvājumi par precēm, kuras varētu viņus ieinteresēt. Izglītojamie uzzināja par to ko dara personalizācijas specialists, kādas zināšanas un prasmes nepieciešamas ikdienas darbā, kā paaugstināt kvalifikāciju mācoties tiešsaistē gan Google kursos, gan citu iestāžu kursos. Izglītojamos interesēja kā tiek veidots tirgus izpētes process, kā tiek veidota tirgus segmentācija. Jauniešus iedvesmoja lektora teiktais, ka nav nerisināmu problēmu; vienkārši jāķeras klāt un jārisina! Jāuzdrošinās!
Tikšanās ar FKTK Finanšu instrumentu tirgus uzraudzības departamenta direktoru Kristapu Somu. 24.03.23.
Finanšu nedēļas ietvaros notika 8.a un 11.ab izglītojamo tikšanās ar LB FKTK pārstāvi. Jauniešiem bija iespēja uzzināt par ieguldīšanu, kriptovalūtu, darījumiem ar vērtspapīriem. Jauniešiem tika izskaidrots kāpēc ieguldīt un kāpēc to darīt ilgtermiņā un kādi ir populārākie iegudīšanas veidi, kādi ir ieguldīšanas riski. Izglītojamie uzzināja kādas prasmes nepieciešamas, ja ir vēlme strādāt finanšu jomā. Nodarbības laikā jaunieši varēja pārbaudīt savas zināšanas, izpildot tiešsaistes testus.
Tiešsaistes nodarbība 9. kl. izglītojamo vecākiem “Padziļināto grozu izvēle vidusskolā” 29.03.23.
Marta beigās notika KAA 4. nodarbība vecākiem. Nodarbībā piedalīās 30 devīto klašu izglītojamo vecāki. PKK Inga Dunke iepazīstināja vecākus ar 2023./2024. m.g.ada uzņemšanas noteikumiem Rīgas vidusskolās un ģimnāzijās. PKK izstāstīja par to, ko nozīmē optimālā un padziļinātā līmeņa kursi, kā veikt šo kursu izvēli. Vecākiem tika parādīti resursi, kurus var izmantot, lai veiktu vidusskolu grozu izpēti un Atvērto durvju dienu laikus. PKK atbildēja uz vecāku jautājumiem.
Ēnu diena 05.04.2023.
Šogad vairāk nekā 30 mūsu skolas 8.-12. Klašu izglītojamo piedalījās Ēnu dienā, kurā iepazinagan konkrētus uzņēmumus, gan arī izpētīja, kas jādara un kādas prasmes nepieciešamas izvēlētās profesijas pārstāvim.
Atziņas no skolēnu teiktā:
Šajā ēnu dienā es apmeklēju divas RSU fakultātes, kā arī bija iespēja aprunātoes ar RSU rektoru Aigaru Pētersonu.Pirmo mēs apskatījām jauno, pagājušo piektdienu, atklāto farmācijas fakultātes ēku, kura ir aprīkota ar vismodernāko tehnoloģiju.Pēc tam bija arī iespēja aizbraukt uz MITC Anniņmuižas bulvāri, kur mums parādija medicīnas fakultātes telpas.Visinteresantākā bija operāciju,dzemdību zāle u reanimācija zāle, kuras ir identiski izveidotas 1:1 tā pat kā reālajā dzīvē. Šī bija neaizmirtami laba diena!
Alise11.b
Šodien, devos ēnot uz RAKUS, vispārīgās aprūpes māsu. Ēnu diena bija interesanta ar daudz dažādiem skatiem, gan labiem, gan sirdi plosošiem. Iepazīstināja mani ar slimnīcas nodaļām, pacientu ikdienu un medmāsu darba pienākumiem. Uzzināju, ka Gaiļezera slimnīcas darbiniekiem, kolektīvam, ir savs koris un slimnīcai ir sava himmna – “Dvēseles glābējs”. Kā arī uzzināju to, cik daudz dažādu profesiju pārstāvji strādā slimnīcā, pat tādi, kas nav nemaz saistīti ar medicīnisko novirzienu.
Šodien, precīzi, ēnoju kardioloģijas nodaļas medmāsas, apskatīju infarktu pārcietušos pacientus un vēroju 2 stresainas operācijas, paldies Dievam ar labu iznākumu, bet pieredzēju arī problemātisku situāciju, kura varēja beigties letāli. Superīga, spilgta un zināšanām, iemaņām bagāta ēnu diena. Ieguvu kolosālu un jaunu pieredzi!
Elizabete 11.b
Šī bija mana pirmā pieredze ēnošanā, es ēnoju firmā “MAGIC”. Šī bija nenormāli forša pieredze, es ieguvu zināšanas, kā top slavenu firmu reklāmas(kā piemēram Circle K, Lmt, Stenders, Spice, Rimi, SEB un citi), kā šo reklāmu idejas tiek uzskicētas, kā tās tiek veidotas, filmētas. Sapazinos ar jauniem cilvēkiem, kuri noteikti man paliks atmiņā ar visu to labāko.
Mums bija grupu darbs/uzdevums:
1)Izpētīt/iegūt viedokļus par firmu “Laima”, kāda ir saldumu nozīme dzīvē.
2)Un bija jāizdomā maksimums 3 veidi reklāmām, kurās jāiekļauj bija patiesi, īsi izteiktas domas un šīs reklāmas(bildes/video) jāveido tā, lai būtu atbilstošas Instagram formātam.
Daudziem mūsu iznākums ļoti patika!
“MAGIC” kolektīvs bija vienkārši superīgs, visi cilvēki bija ļoti, ļoti atsaucīgi un atbildēja uz visiem jautājumiem, ko viņiem uzdeva.
Es iesaku, jebkuram, nebaidaties pieteikties”Ēnu dienai”, tā ir vienkārši vienreizīga iespēja uzzināt daudz ko jaunu, kā arī sapazīties ar jauniem draugiem no citām skolām, pilsētām.
8.a Enija Motmillere-Briņķe
Ēnu dienā man bija iespēja uzzināt par to, ko fotogrāfs dara ikdienā, kā organizē un veido fotosesijas, kā arī, kā viņš kopā ar komandu tiek līdz gala rezultātam. Pēc ekskursijas pa studiju, es palīdzēju izveidot produkta bildes, kuras vēlāk nonāks Printful mājaslapā. Bildes uzņemšanas procesā man sīki skaidroja ko un kāpēc vajag izmantot un kā ko likt, sākot ar vispiemērotākajām gaismām līdz pat produkta vietai uz galda. Dienas beigās man bija iespēja izmēģināt fotogrāfa inventāru, fotogrāfēt ar dažādām lēcām un spēlēties ar gaismām un novērot, kā katra mana darbība ietekmē un maina fotogrāfiju. Es ļoti izbaudīju Ēnu dienu, ieguvu jaunas zināšanas par šo profesiju, jaunus kontaktus, kā arī es ļoti novērtēju iespēju iegūt atbildes uz saviem jautājumiem un tik tuvu novērot darba procesu.
Sola Krūmiņa 11.b
Mēs devāmies uz STA Grupas biroju, kurā uzņēmuma vadītājs mūs iepazīstināja ar visu uzņēmumu un profesiju pārstāvjiem, kas tur strādā.
Uzzinājām vairāk par dažām profesijām, piemēram, inženieri, grāmatvedi, šuvēju, elektriķi un sekretāru.
Taču visvairāk uzzinājām par vadītaja profesiju. Kā vadītājs teica, ir daudz negaidītas neveiksmes, taču ar labu komandu, visu var paveikt!
Lidija, Elīze 11.a
Ēnu dienu Izglītības ministrijā vērtēju ļoti pozitīvi. Apguvu ministrijas darbu un tagad patiesi varu novērtēt ministru un visas ministrijas smago devumu Latvijai. Ar IZM parlamentāro sekretāru Kārli Strautiņu bija iespēja gan diskutēt ar pārējām ēnām par dažādām izglītības jomā aktuālām tēmām, gan veidot individuālu sarunu, kur parlamentārais sekretārs atzinīgi novērtēja manas zināšanas un prasmes. Tāpat šajā dienā bez IZM iepazīšanas, kopā ar Strautiņa kungu apmeklēju SkillsLatvia konkusu, sniedzu interviju žurnālistiem, apmeklēju gan Saeimu, gan JV frakcijas telpas. Kā jau sacīju IZM preses relīzē: Izglītības un zinātnes ministrijas komandai novēlu attīstīt veiksmīgāku komunikāciju ar skolēniem un skolotājiem, jo viņi ir tie, kuri ir tieši iesaistīti dažādās pārmaiņās. Šo komunikāciju ar ministriju centīšos uzturēt arī turpmāk.
Roberts 12.a
Par ēnu dienu: Ieguvu jaunas zināšanas par lomu kā finansists un tā ikdienas darbu, uzzināju vairākus jaunus terminus. Uzzināju vairāk par finansēm un kā tās darbojas ikdienas darbā tirgū. Iemācījos finansista lomu uzņēmumā un amata pienākumus. Izmantojšu šīs jauni iegūtās zināšanas, lai pilnveidotu savu nākotnes karjeru.
Emīls 11.a
Biju ēnot veterinārārsti. Bija loti interesanti uzzināt daudz jauna un man bija liels prieks darboties ar dzivniekiem. Šī Ēnu diena apstiprinaja, ka vēlos savu nākotni saistit ar dzivnieku izpēti. Dzivnieki ir tiešām ļoti īpaši un vēlos savu dzivi veltīt to petīšanai. Vēl padiskutēju par eksāmenu. Man pateica, ka, ja bioloģija ir sirdī, tad par eksāmenu nevajag uztraukties. Vetārste uzslavēja manas zināšanas bioloģijā. Tas notiekti pacēla manu pašapzinu
Elizabete Frišfelde 12.a
Vakar devos ēnot konditora profesijas pārstāvi restorānā “FERMA”. Iepazinos ar pašu profesiju – tās plusiem un mīnusiem, par mācībām šajā nozarē un izaugsmes iespējām. Kopumā ieguvu ļoti patīkamu pieredzi, un tur man jāsaka liels paldies restorāna darbiniekiem un cilvēkiem, kurus ēnojām. Dienas praktiskajā daļā savā profesijā pagatavojām trīs dažādus desertus – pavlovas ar ābolu-laima gēlu un maskarpones siera krēmu, kārtainās mīklas “burkānus”, kas pildīti ar brūkleņu krēmu un piena-baltās šokolādes krēmu un, visbeidzot, tartes ar iebiezinātā piena un piena-baltās šokolādes krēmiem, upeņu gēlu un medū novārītiem āboliem.
Pēteris Kasparovičs 10.a
Es devos ēnot Latvijas Fotogrāfijas muzeja vadītāju Baibu Teteri, kura ir ļoti laipna, zinoša, mērķtiecīga un iedvesmojoša sieviete. Man vienmēr ir patikušas fotogrāfijas, bet pēc Ēnu dienas uz fotogrāfiju skatos kā uz kaut ko ļoti vērtīgu – vēstures liecībām mākslas formā. Uzzināju, ka Latvijas Fotogrāfijas muzejs ir vienīgā atmiņu institūcija Latvijā, kas veltīta tikai fotogrāfijai, tāpēc īpaši apbrīnoju muzeja darbinieku profesionālismu un atbildību. Man patika muzeja vadītājas iedziļināšanās manās interesēs, jo īpaši attiecībā pret arhitektūru, jo dienas laikā viņa pievērsa uzmanību fotogrāfijas saistībai ar arhitektūru un deva padomus, iedrošinājumus. Man labi paliks atmiņā, kā muzeja vadītāja man ieskicēja, kā tiek analizētas fotogrāfijas, atklājot vēsturi un politisko situāciju fonā. Baibas Teteres izglītības, kā arī profesionālās izaugsmes ceļš ir aizraujošs un parāda, ka, ja cilvēkam patīk un daudz nozīmē tas, ko viņš dara, var daudz sasniegt. Muzeja vadītāja man arī parādīja un pastāstīja par saviem pētījumiem maģistra un doktora darbiem, studējot ārvalstīs.
Nebaidos apgalvot, ka Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja un tā struktūrvienību organizētā Ēnu diena bija viena no visaizraujošākajām un ģimeniskākajām, jo bija draudzīga atmosfēra, jutos gaidīta un paguvu apmeklēt trīs muzejus: Rīgas vēstures un kuģniecības muzeju, Latvijas Fotogrāfijas muzeju un Mencendorfa namu. Turklāt ticu, ka šie muzeji bija vienīgie ēnu devēji, kas skolēnus cienāja ar tikko ceptām pankūkām uz vēsturiskas krāsns.
Ar cieņu
Sofija Bondarenko 9.a
Karjeras atbalsta pasākumi 2023. gada martā
Izglītības izstāde ‘’Skola 2023” 03.-05.03.23.
03.-05.03.23. skolēni, vecāki un pedagogi varēja piedalīties ikgadējā izglītības izstādē Skola 2023., kas kā ierasts notika BT1 izstāžu zālē Ķīpsalā. Šo izdevību izmantoja arī mūsu skolas 9.a, 9.b klašu izglītojamie un audzinātāji, gan arī interesenti no vidusskolas klasēm. Izstādes “Skola 2023” ik gadu vienkopus pulcē izglītības jomas pārstāvjus un topošos studentus, atspoguļojot izglītības iespējas, piedāvājot plašu un kvalitatīvu informāciju par studiju iespējām; piedāvājot interesentu iesaisti praktiskajās nodarbībās un mini lekcijās. Šogad izstādē varēja iepazīt vairāk nekā 40 izglītības iestādes.
Atziņas no izglītības un zinātnes ministres A. Čakšas teiktā izstādes atklāšanā:
*izglītības nozīme arvien pieaug. Mēs varam runāt par vajadzību aktualizēt savas zināšanas un savas prasmes nepārtraukti – mūža garumā. Tas nozīmē, ka runājam par mūžizglītību.
*pareizi izvēlēts izglītības ceļš ne tikai sniedz cilvēcisku gandarījumu, bet arī būtiski ietekmē izredzes darba tirgū un atalgojumu
*IZM absolventu monitoringa dati liecina, ka augstskolu absolventu ienākumi, uzsākot darba gaitas, ir vidēji par 30% augstāki nekā vidējā alga valstī.
Izstādes laikā izglītojamie varēja saņemt individuālas karjeras konsultācijas no LKAAA biedriem un VIAA speciālistiem.
Dažas atziņas no mūsu izglītojamajiem:
Gribu teikt, ka šī gada izstāde bija daudz labāka, ja salīdzina ar pagājuša gada izstādi , jo šogad mācību iestādes pacentās ar saviem stendiem, ka tie izskatījās daudz reizes interesantāk un piesaistīja uzmanību. Tas, kas visvairāk piesaistīja bija iespēja padarīt kaut ko pašam ar savām rokām. ( K. Kočubeja 10.a)
Izstāde bija noderīga, jo skolu stendi bija brīvi izkārtoti un bija iespēja pieiet klāt, negrūstoties. Man patika iespēja parunāties ar studentiem, jo ir forši dzirdēt par mācībām no viņu skatupunkta, kā tas patiesībā notiek un ko tur mācās. Izstādes apmeklējums palīdzēja nedaudz vairāk saprast par to, ko vēlos darīt nākotnē. (P.Zaremba 10.a)
LU festivāls “LUniverss” 03.-04.03.23.
“LUniverss” bija Latvijas Universitātes alternatīva ierastajai izstādei “Skola”, kas katru gadu notiek Ķīpsalas izstāžu kompleksā. Festivālu apmeklēja arī interesenti no mūsu skolas 9.-12. klasēm. Kā lielākā Latvijas augstskola ar plašāko studiju programmu piedāvājumu, LU vēlējās sniegt topošajiem studentiem un viņu atbalstītājiem iespējami pilnīgu informāciju un iesaistes iespējas. Festivāla laikā bija iespēja iepazīt LU Akadēmiskā centra modernās ēkas – Dabas un Zinātņu māju, uzzināt, kā izskatīsies topošā Rakstu māja; satikt visu 13 LU fakultāšu pārstāvjus – runāt ar studentiem, mācībspēkiem, izcilām personībām, uzzināt par plašajām studiju iespējām – daudzpusīgajām un kvalitatīvajām studiju programmām (LU ir vairāk nekā 150 studiju programmu!); tikties ar karjeras speciālistiem, uzzināt par savām stiprajām pusēm un noskaidrot virzienu savai profesionālajai karjerai: uzzināt par aktuālo un tendencēm darba tirgū; pārbaudīt sevi nākotnes profesijā – laboratorijas darbos, dažādās izspēlēs un testos; ieklausīties studentu un absolventu veiksmes stāstos, tevi noteikti tie iedvesmos: uzzināt par studentu sabiedrisko dzīvi, tiekoties ar LU Studentu padomi, kā arī noskaidro par LU ārpus studiju iespējām un duālo karjeru
Dažās atziņas no mūsu vidusskolēniem:
Sestdien apmeklēju ”LUniverss” pasākumu – gan Dabas, gan Zinātņu mājas LU Akadēmiskajā centrā. Tur jau esmu bijis vairākkārt, taču ēku/interjera dizains, manuprāt, tiešām ir unikāls un moderns. Pats pasākuma saturs/dalībnieki arī sniedza dziļāku iespaidu par mācību procesu un iespējām konkrētajā fakultātē, vislielāko no tiem sniedza ĢZZF – Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultāte, kura, manuprāt, visaktīvāk sevi pārstāvēja un visvairāk piesaistīja. (R. Gabrāns 10.a)
LUniverss deva unikālu iespēju iepazīt visas LU fakultātes, runāties un uzdot visus interesējošos jautājumus universitātes studentiem, pasniedzējiem. Pati piedalījos lekcijā par Starptautiskās ekonomikas un komercdiplomātijas kursu, kur lektore bija ļoti jauka, izstāstīja visu par šo kursu un palīdzēja izprast, ar ko tas atšķiras no pārējiem biznesa vadības un ekonomikas fakultātes kursiem. Ļoti ieinteresēja!
Kopumā pasākums bija tiešām izdevies un palīdzēja visiem skolēniem, kas drīzumā jau taps par studentiem, izvēlēties sev interesējošo fakultāti. ( A. Zinovatna 10.a)
Manuprāt, LUniverse festivāls bija ļoti interesants un informatīvs. Interesantākais, ko apskatīju bija ģeogrāfijas stāvs. Pārējie stāvi un izstādes tēmas arī bija labas, taču ģeogrāfijas stāvs visvairāk palika atmiņā jauko un interesanto pasniedzēju dēļ. Visvairāk patika gan ģeoloģija, gan ģeogrāfijas mafija. Pēc apmeklēšanas pat sāku apsvērt nākotnē profesiju saistīt ar ģeogrāfiju. (L. Lediņš 10.a)
Nodarbības par ES Erasmus projektiem un brīvprātīgo darbu ES (06.03.23.)
6. martā skolā viesojās pārstāvji no Rīgas jauniešu centra “Kaņieris” un četri brīvprātīgie no Bulgārijas, Gruzijas, Čehijas un Latvijas. Ciemiņi novadīja trīs nodarbības (10.ab un 11.b) par jauniešu iesaisti ES projektos un par to, kādas iespējas jauniešiem piedāvā brīvprātīgo darbs ES. Mūsu skolas jaunieši strādāja grupās, izmēģinot uzrakstīt projekta pieteikumu, dalījās ar domām kur un kādu brīvprātīgā darbu viņi vēlētos veikt. Nodarbību laikā tika uzsvērts, ka dalība šādos projektos ir no 18 gadu vecuma un ir individuālā pieteikšanās. Lai uzzinātu vairāk par šādām ispējām, iespējams apmeklēt Erasmus stāstu vakaru Rīgas jauniešu centrā Kaņieris. Vakars notiks 20.04.23. pl. 17:00.
Janvāra – februāra pasākumi Karjeras izglītībā un KAA
Nodarbība vecākiem “Nākotnes darba tirgus”
Janvāra otrajā pusē (24.01.23.) notika jau trešā nodarbība vecākiem. Nodarbību vadīja PKK Inga Dunke un tajā piedalījās 35 vecāki. Nodarbības laikā pārrunājām nākotnes darba tirgū svarīgākās prasmes un iemaņas, un to kā izglītojamajos veidot, nostiprināt un attīstīt šīs prasmes. Balstoties uz EM datiem, kopīgā sarunā izanalizējām darba tirgus tendences Latvijā gan īstermiņā (līdz 2030. gadam), gan ilgtermiņā (līdz 2040. gadam.). Nodarbības otrajā daļā aplūkojām kādas profesijas ienāks darba tirgū un kādas profesijas, palielinoties automatizācijai, no darba tirgus izzudīs.
Paldies visiem vecākiem, kuri piedalījās nodarbībā!
Skolas PKK dalība trešā karjeras izglītības atbalsta centra atklāšanā
26. janvārī Ziemeļvalstu ģimnāzijā atklāja jaunu Karjeras izglītības atbalsta centru, kura mērķis būs uzlabot pieeju karjeras atbalstam bērniem un jauniešiem Rīgas skolās. Pasākumā piedalījās arī mūsu skolas PKK. Pasākuma laikā pedagogi – karjeras konsultanti un karjeras atbalsta koordinatori tika informēti par aktualitātēm karjeras atbalsta jomā, saņēma metodiskos materiālus, kā arī tika iepazīstināti ar centra darbības virzieniem 2023. gadā. Šis ir jau trešais Karjeras izglītības atbalsta centrs Rīgā, kas izveidots projekta “Eiropas Sociālā fonda projekts Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” gaitā ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu. Ar pārdomām par karjeras attīstības atbalsta nozīmi skolēniem ceļā uz augstskolu uzstājās Banku augstskolas rektore – Līga Peiseniece. (Foto no LKAAA Facebook lapas)
Vecāku un dzimtas profesiju nedēļas
No 26. janvāra līdz 10. februārim 1.-12. klašu skolēni klases stundu un sociālo zinību stundu ietvaros pēta savu dzimtu vai vecāku profesijas un notiek gan tiešsaistes gan klātienes nodarbības, kurās skolēnu vecāki iepazīstina skolēnus ar savu karjeras ceļu; saviem darba pienākumiem un prasmēm, kas nepieciešamas darba veikšanai. 10.-11. klašu izglītojamie veido kolāžas un aprakstus par izvēlēto dzimtas profesiju un savus darbus prezentē klasesbiedriem.
Vecāku profesiju nedēļu ietvaros 31.janvārī 5.c klasē bija viesis – Renāra Briķena mamma Inese Briķena. Viņa pēc profesijas ir juriste, taču ikdienā veic ne tikai jurista, bet arī datu aizsardzības speciālista un mediatora darbu. Ja par jurista un datu aizsardzības speciālista darbu skolēniem jau bija priekšstats, tad par mediatora darbu viņi ar interesi klausījās pirmo reizi.
11.b klases izglītojamie tikās ar divu klasesbiedru vecākiem. 30.01. skolēni tikās ar Elizabetes tēti Normundu Lapoško. Iizglītojamie uzzināja par LMT speciālista- starpoperatoru pakalpojumu daļas vadītāja darba specifiku. Nodarbības vadītājs pastāstīja kādas zināšanas un prasmes nepieciešamas, lai atbildīgi veiktu darba pienākumus. Skolēniem bija svarīgi uzzināt, ka jāmācās būs visu mūžu – arī iegūstot augstskolas diplomu un kvalifikāciju, savas prasmes un iemaņas visu laiku būs jāpilnveido. Sarunas laikā tika pastāstīts, cik svarīgi katram darbiniekam ir ievērot uzņēmuma standartus un mērķus. Otra tikšanās -01.02. bija ar Emīlijas mammu Ingu Mengoti. Emīlijas mamma strādā FM Eiropas Savienības fondu revīzijas departamentā par vecāko auditori. Nodarbības laikā skolēni uzzināja kas ir ES fondi, kāda ir ES fondu kontroles sistēma; kāds ir revīzijas depertamenta darbības mērķis un kā tiek sniegts atzinums Eikopas Komisijai par vadības un kontroles sistēmas darba efektivitāti un deklarēto izdevumu likumību un pareizību. Skolēni varēja iejusties auditoru lomā, jo nodarbības vadītāja bija sagatavojusi praktiskos uzdevumus. Tos pildot, skolēni varēja pārliecināties par to, cik atbildīgs un skurpulozs ir auditora darbs – uzmanība jāvelta katrai detaļai, jāmāk orientēties ļoti lielā informācijas apjomā.
Paldies tiem vecākiem, kuri jau atsaukušies uzaicinājumam!
Aicinām arī pārējos vecākus dalīties ar saviem karjeras stāstiem!
11.ab izglītojamo mācību ekskursija uz RTU ZIC un fakultātēm
28.11.22. 11.ab izglītojamie devās uz RTU. Mācību dienas laikā skolēni iepazinās ar Zinātnes un Inovāciju Centru un RTU fakultātēm. Zinātnes un inovāciju centrā augsti kvalificētas ekspertu komandas kompetences satiekas ar izcilu tehnisko nodrošinājumu – vislabāk aprīkoto prototipēšanas darbnīcu Baltijā un superskaitļošanas resursiem. Centrs attīsta studentu inovāciju un uzņēmējdarbības spējas, piedāvā inovatīvu produktu izstrādes pakalpojumus, kā arī aktīvi iesaistās vietēja un starptautiska mēroga inovāciju ekosistēmās. Centra darbības mērķis ir nodrošināt RTU stratēģijas un ilgtspējīgas mērķu īstenošanu un izaugsmi, veicinot zinātnisko darbību un akadēmiskā personāla un studējošo iesaisti inovāciju radīšanas un zināšanu pārneses procesos, kā arī attīstot sadarbību ar industriju un zinātniskām institūcijām. RTU ZIC var izmantot arī vidusskolēni, ja nepieciešams ekspertu padoms vai tehniskā palīdzība. Skolēni mācību ekskursijas laikā skolēni tika iepazīstināti ar Telekomunikāciju, Datorzinātņu, ķīmijas un Arhitektūras fakultātēm. Fakultāšu mācībspēki pastāstīja par studiju procesu un par inovācijām, ar kurām strādā studenti un pasniedzēji, par to kādus jaunus un inovatīvus tehnisko līdzekļus studenti lieto pētniecībā un darbu izstrādē.
Nodarbības vecākiem “Kā palīdzēt bērnam saprast un atrast savas tālākizglītības iespējas”
28.11.22 un 13.12.22. kopumā vairāk nekā 50 izglītojamo vecāku piedalījās PKK organizētajā tiešsaistes nodarbībās. Vecāki uzzināja par to, kā bērnam palīdzēt noteikt un attīstīt savas intereses un prasmes, kam jāpievērš uzmanība katrā no izglītības posmiem, cik svarīgi skolēnu iepazīstināt ar jaunām lietām un vietām, lai viņa interešu un zināšanu apjoms bagātinātos. PKK informēja vecākus ar LKAAA veikto pētījumu par to, kādu atbalstu skolēni sagaida no vecākiem un pedagogiem karjeras atbalsta ziņā. Otrajā nodarbībā PKK iepazīstināja ar dažādiem resursiem, kurus vecāki var izmantot, strādājot ar saviem bērniem, un kurus jaunieši var izmantot patstāvīgi gan, lai uzzinātu, ko jaunu par profesijām un to nozīmību nākotnes darba tirgū, gan, lai izpētītu sevi un noteiktu, pie kuru prasmju attīstīšanas jāstrādā. Vecāki tika iepazīstināti arī ar EM un NVA pētījumu par nākotnes darba tirgu.
Tikšanās ar skolas absolventi un sporta skolotāju Sabīni Vītolu “Kā sasniegt savu mērķi?”
Decembra otrajā nedēļā notika tikšanās ar skolas absolventi, sporta skolotāju Sabīni Vītolu un viņas mentoru Jāni Braueru. Sk. Sabīne pastāstīja par savu karjeras ceļu, savu mērķu uzstādīšanu un piepildīšanu. Sabīne uzskatāmi parādīja, ka esot mērķim , var paspēt un padarīt ļoti daudz. Galvenais ir sekot savam mērķim un virzīties uz to soli pa solim. Rūpīgi plānojot, vienlaicīgi var gan mācīties, gan strādāt, gan dibināt un vadīt savu uzņēmumu – Sabīnei pieder sveču liešanas uzņēmums. Lai sasniegtu šādus rezultātus, ir vajadzīgs atbalstītājs un omu biedrs – mentors. Jānis Brauers ir mentors diviem mūsu skolas absolventiem – Sabīnei un Edijam. Sarunas laikā skolēni saņēma daudz vērtīgu padomu par to kā izvirzīt mērķus un cītīgi strādājot tos sasniegt. Jānis pastāstīja skolēniem arī par savu darbu organizācijā “Atbalstu Latviju”, kas ar cilvēku ziedojumu palīdzību atbalsta līdzcilvēkus Latvijā
11. klašu izglītojamo projekts KI un sociālajās zinībās “Mans Karjeras stāsts”
Jau otro gadu 11. klašu izglītojamie piedalījās Karjeras izglītības un sociālo zinību kopīgā projektā. Projekts ilga divus mēnešus un novembra sākumā izglītojamie aizstāvēja savus projektus.
Projekta laikā izglītojamie ar interviju, testu un dažādu uzdevumu palīdzību veica pašizpēti; noteica savas vērtības un motivāciju. Izglītojamie izvērtēja iepriekš sasniegto un to dokumentēja. Izglītojamajiem bija jāveic sevi interesējošas profesijas vai nozares izpēte- jāveido nozares un / vai profesijas apraksts; izglītības iestāžu apraksts, kur var apgūt izvēlēto profesiju; jāuzzina, kāds būs studijās iegūstamais grāds; kādi ir profesijā strādājošā darba pienākumi; kādas ir iespējas darba tirgū un kāds ir profesijas prestižs sabiedrībā; jāizpēta, kāds ir vidējais atalgojums profesijā Latvijā un ES; jāatrod darbavietu piemēri un jāizpēta profesijas nepieciešamība Latvijā turpmākajos 20 gados. Izglītojamajiem bija jāapraksta profesijas apguvei izvēlētā augstskola, koledža vai cita mācību iestāde un programma un jāveic savas izvēles pamatojums. Kā jauns izaicinājums jauniešiem bija izvēlētās nozares profesionāļa atrašana, uzrunāšana, intervēšana un intervijas izvērtējums. Gandrīz visi 11. kl. izglītojamie projekta laikā apmeklēja IKK, kur kopā ar PKK pārrunāja gan savas nākotnes ieceres, gan varēja rast atbildes uz saviem jautājumiem. Darba noslēgumā izglītojamie rakstīja secinājumus un ieteikumus sava karjera ceļa attīstībai. Darba pierādījumam izglītojamie veidoja prezentāciju; darbu aizstāvot, veidoja infografiku un lifta runu. Kopīgajās prezentācijas stundās izglītojamie pilnveidoja prasmes uzstāties un īsā, koncentrētā veidā pastāstīt par padarīto. Izglītojamajiem bija iespēja gan prezentēt sevi un savu darbu, gan uzzināt, ko vēlas darīt viņu klasesbiedri. Paldies visiem 11. klašu izglītojamajiem par labi veikto darbu!
JAL Uzņēmējdarbības konference “Uzdrīksties uzvarēt “ 16.11. 22.
Konferenci apmeklēja 10 mūsu vidusskolēni.
“Metaverss. Nākotnes internets. Miksēta realitāte. Interneta revolūcija. Digitālais visums. Jaunākās paaudzes uzņēmējdarbības forma. Digitālās un reālās pasaules līdzāspastāvēšana. Jauna paralēla kibertelpa. Fiziskās, virtuālās un papildinātās realitātes sajaukums. Transformējoša platforma. To var saukt, kā vien vēlas, taču metaverss ir tikpat neizbēgami tuva realitāte kā fakts, ka pēc nakts vienmēr seko rīts. Kas sācies kā izklaide, ātri vien kļūst par jaunu uzņēmējdarbības iespēju tiem, kas gatavi spert soli nezināmajā un atklāt jaunās realitātes sniegtās iespējas.
Domājot, ka nekas vairs nevar pārsteigt, jo, šķiet, viss jau ir redzēts, viss jau ir bijis, mēs maldamies. Vienmēr būs jauni atklājumi, kas mainīs esošo pasaules kārtību. Cik salīdzinoši nesen internets šķita nereāls un drīzāk zinātniskās fantastikas iedvesmots, tik salīdzinoši tuvu jau esam metaversa uzvaras gājienam. Kamēr daudzi par metaversa iespējām vai par tā eksistenci vēl neaizdomājas, tikmēr citi – futūristi – jau būvē savas nākotnes uzņēmējdarbības vīzijas. Metaverss – vārdu meta un universs salikums – iezīmēs paralēlu pasauli, kurā satiksies reālais ar virtuālo, esamību pārnesot arī uz paralēlo virtuālo pasauli. Tas padarīs iespējamu pavisam jaunu – klātesamības –pieredzi. Veicot visdažādākās nodarbes metaversa platformā, tas sniegs pavisam citas sajūtas un iespējas, nekā to dara internets, kur pieredzi gūstam ar telefona, datora, planšetes ekrānu starpniecību. Metaverss izglītības jomu un jaunu zināšanu apguves procesu pacels pavisam citos augstumos. Tas pavērs jaunus apvāršņus un šobrīd škietami nereālo pārvērtīs ikdienišķi ierastā realitātē. Metaverss ļaus ceļot laikā un telpā. Tas ļaus profesijas apgūt, izmantojot dažādus veidpalīgus, piemēram, virtuālās brilles, kuras sniegs jau pavisam citu – praktisku mācīšanās pieredzi. Mācības būs interaktīvas, to apguve – pavisam jauns izglītības modelis, kur radošumam un fantāzijai nebūs robežu un šķēršļu. Metaverss iekļauj ļoti plašas jomas uzņēmējdarbību, kas nav tik vienkārši saprotama bez mācīšanās un iedziļināšanās. Jā, tā ir sarežģīta tēma, iespējams, vēl grūtāk mācāma viela. Taču nedrīkstam to apzināti neredzēt un ignorēt, lai cik liels izaicinājums tā apgūšana šobrīd arī šķistu. Uzskatu, ka metverss kā obligāta nākotnes apguves viela jāparedz kā skolēniem un studentiem, tā mācībspēkiem, pedagogiem. Šī nākotnes zinātne jāmācās ne vien skolēniem, kuri to dara jau pašizglītošanās veidā, bet jāskolojas arī pasniedzējiem. Jāsāk ar to, ka mums ir jāapzinās, ka metaverss mūsu visu dzīvēs ienāks uz palikšanu, kā reiz to darījuši visi lielie sasniegumi. Ir jāsaprot, ka no tā, cik proaktīvi un aktīvi iesim līdzi tehnoloģiju attīstības ritumam, būs atkarīgi ne vien mūsu jauniešu panākumi globālu virsotņu sasniegšanai šajā nākotnes nozarē, bet arī mūsu kā valsts ekonomiskā attīstība un izaugsme. Veco laiku uzņēmējdarbības pamati nav jāaizmirst, taču ir jāatbrīvo vieta jaunai elpai, jauniem sasniegumiem, jaunai pasaules kārtībai, kur īstenība būs nesaraujami saistīta ar virtuālo pasauli un papildināto realitāti.” ( J. Krievāns , JAL )
12. kl. izglītojamā R. Titova atziņas: Pasākuma pirmā daļa bija iespaidiem bagāta un iedvesmojoša. Bija ļoti interesanti dzirdēt no Swedbank vadītāja, kā viņš spēja sastatīt pagātnes pareģojumus ar mūsdienām, kā arī par nākotnes perspektīvām banku sektorā, jo dati un klients paver ļoti daudz iespējas. Tāpat patika citi runātāji, kuru teiktā kopsaucējs varētu būt: “Nauda nav galvenais resurs, tie ir dati ,un uzņēmējam jāprot spert drošus soļus, kā arī uzdrīkstēties.”
11. kl. izglītojamo Madaras, Evelīnas, Elīzes, un Lidijas atziņa: Konference bija nodrošināta ar modernām jaunākajām tehnoloģijām. Vadītāji bija atraktīvi un raisīja interesilīdzdarboties pasākumā. Konferences atklāšanā un visā tās gaitā motivēja uzmundrinošais sauklis “Uzdrīksties Uzvarēt!”. Izstāžu zāle bija izgaismota violetos toņos, piešķirot īpašu atmosfēru. Skatuve, konferences telpa bija atdalīta no izstādes daļas, kur bija pieejami dažādi stendi no uzņēmumiem un augstkolām. Stendos un konferences uzrunās varēja uzzināt par to, kā tehnoloģijas efektīvi izmantot uzņēmējdarbībā un valsts attīstībā.
Tikšanās ar programmētāju , uzņēmēju E. Strazdiņu 15.11.22.
Pirmā tikšanās ar Elvisu Strazdiņu notika Karjeras nedēļas laikā. Tā ļoti ieinteresēja un uzrunāja izglītojamos, radās daudz jautājumu, tāpēc vēlreiz aicinājām Elvisu uz sarunu ar 11.-12. kl. izglītojamajiem. Elviss atbildēja uz skolēnu jautājumiem – pastāstīja par MVP; kā lietderīgāk un efektīvāk veikt tīklošanos; izstāstīja, kas ir Paret princips un kā tas strādā jebkurā nozarē. Izglītojamajiem tika ieteiktas izglītojošas grāmatas un platformas, piemēram, www.medium.com; www.forbes.com; Elviss pastāstīja par spējraisi jeb koučingu un mentora nozīmi pašattīstībā; uzsvēra, ka galvenais, sākot uzņēmējdarbību ir atrast problēmu un uzņemties to risināt. Nodarbībā tika pastāstīts arī par spēļu izveidi. Elviss norādīja, ka daudz informācijas var atrast viņa mājas lapā https://elviss.lv/ , viņa Youtube kanālā un Twiter kontā. Paldies par izglītojamajiem veltīto laiku un jaunajām zināšanām!
Konference Rīgas skolu pedagogiem karjeras konsultantiem, karjeras atbalsta koordinatoriem un skolu vadībai gada 9. novembrī Karjeras atbalsts Rīgas skolās – pieredze un nākotnes ieceres
Konferencē piedalījās visi trīs mūsu skolas pedagogi karjeras konsultanti. Konferences laikā tika izvērtēts projektā laikā paveiktais Rīgā. Ekonomikas ministrijas eksperti dalījās ar atziņām par nākotnes darba tirgus tendencēm. Konferences laikā dalījāmies atziņās par darbu ar vecākiem un pārrunājām, kāda ir vecāku loma skolēnu karjeras attīstībā. Konferences otrajā daļā notika darbs grupās, kurā diskutējām par karjeras atbalsta nozīmi skolēnu karjeras attīstībā nākotnē. Kā projekta ilgtspējas nodrošinājums ir PKK darbs skolās un četru KIAC metodisko centru izveide Rīgā. Centra pārstāves iepazīstināja ar iecerēm šajā jomā. Interesanti, ka konferencē piedalījās arī visu vecumposmu skolēni- eksperti, kuri no sava skatu punkta izvērtēja konferencē dzirdēto. KAA projekts Rīgā ir noslēdzies un tā rezultāti ir gan PKK štata vietas, gan KI skolās, gan dažādi pasākumi un tikšanās un daudz metodisko materiālu darbam ar skolēniem gan ikdividuāli, gan grupās. Ļoti emocionāls bija konferences noslēgums- R.Ozola trio muzikālais sveiciens. Pasākums sniedza daudz jaunu ideju un iedvesmu turpmākajam darbam.
Mārtiņdienas tirdziņš. Turpinām attīstīt uzņēmējspējas!
Sākumskolā novembra sākums vienmēr ir īpašs- ar lielu nepacietību tiek gaidīts Mārtiņdienas tirdziņš. Tiek krāta nauda, tiek domāts un veidots, zīmēts un līmēts, gatavots un meistarots. Beidzot 10.novembris ir klāt! Jau no paša rīta skolēni priecīgi satraukti nes savu sagatavoto. Drīz vien tiek iekārtotas tirgošanās vietas un lielais notikums- tirdziņš- ir sācies!
Tirdziņā un gatavojoties tam skolēni lieliski pilnveidoja un attšitīja savas uzņēmējspējas:
*kritisko domāšanu- izdomājot, kādu preci tirgos;
*mērķtiecību- kopā ar vecākiem sagādājot sastāvdaļas savai iecerētajai precei un laicīgi to sagatavojot (izveidojot);
*radošumu- izdomājot, kā noformēs savu tirdzniecības vietu, kā reklamēs savu preci;
*drosmi un komunikācijas prasmes- nekautrēties piedāvāt savu preci pircējiem;
*finanšu pratību- izdomāt, kādu cenu likt savai precei, gan, lai varētu veiksmīgi pārdot, gan nopelnīt.
Tirdziņa beigās visi ir priecīgi- pircēji par saviem pirkumiem, pārdevēji- skaita iegūto peļņu.
Ar nepacietību tiks gaidīta nākamā Mārtiņdiena un tirdziņš!
Paldies visiem dalībniekiem un pircējiem!
Grāmatas “Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi” Atvēršanas svētki
02.11.22. mūsu skolas 11.b klases skolniece Laura Grīsle un skolotāja, PKK Inga Dunke kā brīvprātīgās piedalījās jaunās grāmatas “Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi” atvēršanas svētkos Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Bija liels prieks un gods būt brīvpātīgo komandas sastāvā.
Žurnālists Mārtiņš Ķibilds bija žurnālists, Latvijas patriots un vēstures entuziasts, kurš ikdienišķus un šķietami nenozīmīgus tematus mācēja pasniegt ar lielu aizrautību, iedvešot to arī apkārtējos. M. Ķibilda skats uuz latvijas vesturi ieinteresē, pārsteidz un liek domāt. Raidījumu cikls un jaunā grāmata stāsta par Latvijas vēstures nozīmīgākajiem notikumiem, personībām un pagriezieniem. Grāmatā ir daudz ilustrāciju no Latvijas Arhīva materiāliem.
Pasākuma laikā tika prezentēta grāmata un skolotāju burtnīca. Skolotāju burtnīca būs labs metodiskais materiāls, lai skolotāji gan raidījumus, gan grāmatu varētu izmantot mācību procesā.
Ir ļoti zīmīgi, ka grāmatas atvēršana notiek Latvijas dzimšanas dienas mēnesī, jo M. Ķibilds ir teicis :”Mēs, Latvijas cilvēki, esam atslēga visam, kas ar Latviju ir noticis un notiks. Mēs esam Latvija.”
Tikšanās ar absolventēm. RSU un BA prezentācija
31.10.22. skolā viesojās mūsu skolas absolventes Eva Svīķe un Ērika Latņikova. Jaunietes ir pirmā kursa studentes. Viņas 11.ab un dažiem 12. kl. izglītojamajiem pastāstīja par savām augstskolām un studiju programmām. Nodarbības laikā PKK Inga Dunke uzdeva dažādus jautājumus- par to kā skolēns kļūst par student un kāda ir galvenā atšķirība; kāda ir studenta atbildība mācīšanās procesā; kā norit lekcijas un praktiskie darbi; kā piedalīties Studentu pašpārvaldē un augstskolu studentu dzīvē. Lai arī meitenes tikko uzsākušas savas studijas, viņas pastāstīja gan par savām un citām studiju programmām viņu augstskolās, gan izsmeļoši atbildēja uz PKK jautājumiem. Lai izdodas realizēt savus sapņus un iegūt izvēlēto profesiju!
Lasīt tālāk>>>
20. oktobrī plkst. 19.00 aicinām vecākus smelties vērtīgus padomus un iedvesmu, pieslēdzoties diskusijai – Kā palīdzēt bērnam atklāt savas superspējas?
Žurnālists un četru bērnu tēvs Ansis Bogustovs ar diskusijas viesiem runās par ārpusskolu aktivitāšu daudzveidību un to nozīmi prasmju attīstīšanā, kā arī vecāku un pedagogu lomu bērna superspēju atklāšanā un pilnveidošanā. Seko līdzi diskusijai @TavaiKarjerai FB kontā.
Diskusijā piedalīsies:
- Andris Ziemelis
- Dr. paed. Inta Lemešonoka
- Maira Dzene
- Elīna Bārtule
- Edgars Plētiens
Līga Peiseniece
Jānis Krievāns
Jēkabs Endziņš
Keitija Litte
Edgars Bāliņš
Karjeras nedēļa un mēnesis (11.10.21.-16.11.21.)
No 11. līdz 15. oktobrim norisinājās tradicionālā, jau devītā Karjeras nedēļa. Šogad tās tēma bija “IKT tavai karjerai”. Karjeras nedēļas laikā, piedaloties dažādos tiešsaistes pasākumos, tematiskajās mācību un klases stundās, izglītojamie izzināja informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozari. Klašu stundās tika pētīti dažādi komunikācijas veidi un IKT pielietojums visdažādākajās profesijās. Datorikas stundu laikā 7.-8. klašu izglītojamie piedalījās tiešsaistes stundā “No mākslinieka uz programmētāju”. 7.-12. klašu interesenti piedalījās diskusijā jauniešiem “Iedvesmas stāsti- kā es nokļuvu IKT nozarē”. Izglītojamo vecākiem bija iespēja piedalīties diskusijā vecākiem “Tehnoloģijas ģimenē- draugs vai ienaidnieks”. Diskusiju izvērtējuma sarunās gan jaunieši, gan vecāki atzinīgi novērtēja piedāvāto tēmu un diskusijas saturu.
10.ab klašu izglītojamie Karjeras nedēļas laikā pētīja komunikācijas veidus, kā katra temperamenta un saskarsmes tipa cilvēki komunicē, kas ir katra cilvēka tipa motivācijas pamats. Izglītojamie piedalījās trijās grupu nodarbībās. RSU Zobārstniecības fakultātes darbiniece S. Graudiņa tiešsaistē tikās ar 10.ab klašu izglītojamajiem un pastāstīja par RSU studiju programmām un to, kā IKT tiek izmantotas gan studiju procesā, gan nodrošinot RSU darbu. Otrajā grupu nodarbībā Austrumu slimnīcas Virsārsts Sirds Ķirurģijas centra vadošais pētnieks Dr. PhD. Mārtiņš Kalējs izglītojamajiem pastāstīja kā IT tiek izmantotas medicīnā: gan e- veselībā, gan Datamed, gan veicot pacientu veselības diagnostiku, gan izvērtējot un analizējot kā pacientam palīdzēt pēc iespējas efektīvāk un ātrāk. Prieks, ka tiešsaistes nodarbības vadīja mūsu izglītojamo vecāki. Paldies! 🙂
11. klašu izglītojamie, piedaloties Karjeras mēnesī, veidoja prezentāciju “Mans karjeras stāsts”. Lai izveidotu prezentāciju, izglītojamajiem bija jāizpēta savs raksturs, intereses, motivācija, jāiepazīst plašāk interesējošā nozare vai profesija, jāuzzina kur un kā apgūt šo profesiju, jānointervē pētāmās profesijas pārstāvis, jāuzzina kur var strādāt ar attiecīgo profesiju un kvalifikāciju un kāds būs izvēlētās profesijas darba pieprasījums un attalgojums nākotnē. Darba noslēgumā bija jāuzraksta secinājumi un pašattīstības ieteikumi. Jāsaka, ka darbu kvalitāte bija ļoti lielā amplitūdā, no izciliem darbiem līdz ļoti viduvējiem. Izglitojamajiem jāsaprot, ka katra dzīves un karjeras veidošana ir viņa paša rokās un no attieksmes pret darāmo, veidojas viņa paštēls.
No 04.11. līdz 16.11.21. norisinājās portāla Prakse.lv organizētās tiešsaistes ekskursijas uz dažāda veida uzņēmumiem. Izglītojamajiem bija iespēja pieteikties uz tiešsaistes ekskursiju sev interesejošā uzņēmumā. Kopumā 9.-12. klašu izglītojamie piedalījās vairā nekā 50 tiešsaistes ekskursijās, kurās uzzināja gan par uzņēmuma darbību, gan par darbinieku pienākumiem un kvalifikāciju, gan par prakses un brīvprātīgo darba iespējām dažādos uzņēmumos.
Materiālu sagatavoja PKK Inga Dunke
KAA pasākums 8.-9. klašu interesentiem “Atvērto durvju diena” RTRIT 11.03.2020.
Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumu 8.-9. Klašu interesenti kopā ar PKK Ingu Dunki apmeklēja karjeras izglītības atbalsta pasākuma “Atvērto durvju diena 2020” ietvaros 2020. gada 11. martā.
Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumā mācās gandrīz 2000. Šobrīd šī ir viena no lielākajām profesionālās izglītības iestādēm Latvijā. Tehnikums piedāvā apgūt profesionālās vidējās un arodizglītības programmas, gan pamatskolas, gan vidusskolas absolventiem, pārtikas produktu ražošanas un ēdināšanas nodaļā, viesmīlības, tūrisma un komerczinību nodaļā vai modes,stila un diziana nodaļā. Tehnikums realizē tālākizglītības un profesionālās pilnveides programmas, kā arī neformālās izglītības atzīšanu.
Mums bija iespēja uzzināt vairāk par profesionālās izglītības iegūšanas iespējām pēc 9. un 12. klases, kā arī piedalīties prezentācijās par tehnikumā un nodaļās apgūstamajām profesijām, Erasmus + programmām un iepazīt tehnikuma vidi. Tehnikuma ēkā Rīgā, Nīcgales ielā 26 mums bija iespēja iepazīt sekojošas profesijas: pavārs, restorāna pavārs, pavāra palīgs. viesmīlības pakalpojumu speciālists,viesmīlis.interjera dizaina asistents.
Atskats uz 8.-12. klašu karjeras attīstības atbalsta pasākumiem februārī.
Mācību ekskursija uz AS “Grindeks”
06.02.2020. vidusskolēnu grupai bija iespēja viesoties AS “Grindeks”. Pateicoties personāla attīstības un atlases projektu vadītājai Ilzei Virzai-Holodņikovai, skolēniem bija iespēja padziļināti iepazīt AS “Grindeks” darbu, pabūt gan ražotnē, gan dažādās laboratorijās. Uzņēmuma galvenie darbības virzieni ir oriģinālproduktu, patentbrīvo medikamentu un aktīvo farmaceitisko vielu pētniecība, izstrāde, ražošana un pārdošana. Grindeks specializējas sirds un asinsvadu, centrālo nervu sistēmu ietekmējošo, pretvēža medikamentu un gastroenteroloģisko līdzekļu terapeitiskajās grupās. Produkcija tiek eksportēta uz 87 valstīm un veido 93% no kopējā apgrozījuma. Nozīmīgākie tirgi ir Eiropas Savienības valstis, Krievija un pārējās NVS valstis, ASV, Kanāda, Japāna un Vjetnama.
Grindeks akcijas tiek kotētas biržas Nasdaq Riga Oficiālajā sarakstā.
Liels paldies uzņēmuma vadībai par atbalstu jauniešu izglītošanā!
Skolēnu dalība Ēnu dienā
12.02.2020. Ēnu diena ir pasaulē atpazīstama un atzīta Junior Achievement karjeras izglītības programma 1.-12. klašu skolēniem, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un 4 – 6 stundu garumā vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. Latvijā Ēnu diena ir biznesa izglītības biedrības Junior Achievement Latvia (JA Latvia) reģistrēta preču zīme.
Ēnu dienas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavotos darba tirgum.
Šī ir programma, kas jau daudzus gadus sekmīgi iekļauj izglītības procesā karjeras jautājumus, rosinot jauniešus plānot savu nākotni jau skolas laikā. Veidojot sadarbību starp skolu, sabiedrību un darba vidi, Ēnu diena sekmē jauniešu integrāciju sabiedrībā un darba tirgū nākotnē.
Šogad Ēnu dienā piedalījās 48 mūsu skolas 7.-12. klašu skolēni un iepazina dažādu profesiju noslēpumus. Daži skolēni, intereses vadīti, devās ēnot pat uz Valmieru un Jēkabpili. Šogad tika ēnoti IT speciālisti, programmmētāji, inženieri, politiķi, redaktori, aktieri, dizaineri, uzņēmumu vadītāji, masieri, skolotāji, deju klektīvu badītāji un ārsti. Skolēni atzina, ka ši diena bijusi ļoti noderīga gan zināšanu papildināšanai, gan profesiju iepazīšanai, gan pieredzes veidošanai.
Izglītības izstāde “Skola 2020”
28.02.-01.03.2020.
Izstāde „Skola” ir nozīmīgākais izglītības iespēju notikums Latvijā, kas pulcē tūkstošiem jauniešu un piedāvā plašu un kvalitatīvu informāciju par mācībām Latvijā un ārzemēs. Šo izstādi apmeklēja arī 100 mūsu skolas 9.-12. klašu skolēni un 20 pedagogi. Izstāde “Skola 2020” ļāva iegūt visaptverošu informāciju par mācību iespējām un palīdzēja izvēlēties piemērotāko izglītības ceļu. Izstādē varēja uzzināt vairāk par Latvijas un ārvalstu augstskolu un citu mācību iestāžu piedāvājumu, jaunajām mācību programmām, interešu izglītību un iepazīties ar svešvalodu un dažādu mācību kursu piedāvājumu, kā arī iemēģināt roku dažādās profesijās, vērot paraugdemonstrējumus un piedalīties dažādās aktivitātēs. Jaunieši aktīvi iztaujāja mācībspēkus un studentus par jaunajām studiju programmām, budžeta vietām, studiju apmaiņas un prakses iespējām, kā arī ārpusstudiju aktivitātēm. Tāpat jaunieši aktīvi izmēģināja dažādu profesiju meistarstiķus, tikās ar karjeras konsultantiem, apmeklēja izzinošus seminārus, prezentācijas un darbojās praktiskās meistarklasēs saistībā ar jauno vidusskolas modeli u. c.
Atskats uz janvāra pirmās puses pasākumiem karjeras attīstības atbalstam
08.01.2020. Tikšanās ar AFS pārstāvjiem
Pie 9.a un 9.b skolēnu grupas viesojās pārstāvji no AFS. AFS ir iekļaujoša pasaules pilsoņu kopiena: skolēni, ģimenes un brīvprātīgie ar vēlmi veidot tiltus starp kultūrām. AFS ar svarīgākajām 21. gadsimta starpkultūru prasmēm sagatavo un motivē nākotnes līderus, pasaules pilsoņus un pārmaiņu ierosinātājus efektīvai iesaistei, vadībai un sadarbībai dažādās kultūrvidēs. Uz pētījumiem balstīti starpkultūru mācību ceļojumi, kurus vada apmācīti AFS brīvprātīgie un darbinieki, ir daļa no organizācijas starptautiskajām apmaiņas, brīvprātīgo programmām un programmām mācībām ārzemēs. Ar tādām programmām kā “Mācības vidusskolā ārzemēs”, “Valodas apguve”, “Brīvprātīgais darbs”, “Vasaras skolas ārzemēs” AFS ir starpkultūru izglītības pionieri. AFS vietējie brīvprātīgie ir AFS programmu dzinējspēks un aktīvi visos līmeņos – atbalstot skolēnus un ģimenes to AFS starpkultūru ceļojumos, piedaloties pārvaldības un politikas veidošanā un veidojot sociālās ietekmes projektus vietējās skolās un kopienās. Prieks, ka mūsu skolas skolēni arī strādā kā brīvprātīgie šajā organizācijā.
14.01.2020. Tikšanās ar RSU Eiropas studiju fakultātes studentiem.
Pie 11. klašu skolēniem un 12.b klases interesentiem viesojās RSU studiju programmas “Starptautiskais mārketings un reklāma” 3. kursa studenti Anete Baltā, Gints Leimanis un Kristers Kanaviņš. RSU studenti viesojās mūsu skolā, lai iepazīstinātu topošos studentus par dzīvi un studijām RSU. Nodarbības mērķis bija informēt un iedvesmot esošos vidusskolēnus par labu augstskolas izvēlei. Nodarbības laikā tika pastāstīts par studijām RSU un piedāvājumu topošajiem studentiem, tika parādīti studentu veidotie video, dažādi plakāti, kas ir izveidoti reāliem uzņēmumiem, notika dalīšanās ar veiksmīgiem stāstiem, kā studiju process ir palīdzējis iegūt darbu profesijā, kura tikai tiek apgūta un bija praktisks uzdevums topošajiem studentiem, lai padarītu nodarbību vēl interesantāku. Tikšanās laikā skolēni uzzināja kā norit studiju process un kāda ir studiju atšķirība no mācīšanās vidusskolā. Galvenais, ko uzsvēra studenti, ir ieinteresētība un motivācija nevis tikai izpildīt uzdoto, bet meklēt un izzināt plašāk, jo tikai tāds cilvēks mūsdienu pasaulē ir veiksmīgs un konkurētspējīgs.
15.01.2020. Dalība VIAA organizētajā pasākumā “Koks ir labs!”
8. klašu skolēnu interesentu grupai bija iespēja piedalīties pasākumā “’Koks ir labs!”, kas notika Kokrūpniecības Federācijā un uzņēmumā “Troja”. Pasākuma mērķis bija iepazīstināt izglītojamos ar mežsaimniecības un kokapstrādes nozari, tās profesijām un nozares attīstības perspektīvām, kā arī sniegt informāciju par darba un prakses vietām, darba tirgus prasībām un profesionālās izglītības apguves iespējām. Pasākuma pirmajā daļā notika nozares izstādes “Iepazīsties – koks!” apmeklēšana kopā ar Latvijas Kokrūpniecības federācija biedra organizācijas, asociācijas “Latvijas Mēbeles” izpilddirektori Ievu Ereli. Skolēni iepazina koka ceļu no sēklas līdz pat eksporta precei. Otrajā daļā ar savu karjeras stāstu dalījās Latvijas Neatkarīgo mežizstrādātāju asociācijas, Latvijas Kokapstrādes uzņēmēju un eksportētāju asociācijas, asociācijas “Latvijas Koks” izpilddirektors Artūrs Bukonts. Skolēniem šis stāstījums bija ļoti aizraujošs un motivējošs. Trešajā daļā skolēni tikās ar PIKC Ogres tehnikums pedagogs karjeras konsultants Inese Kaupužu un Mežsaimniecības, kokizstrādājumu un medību nodaļas pedagogu Rihardu Tontegodi. Skolēni uzzināja par Ogres tehnikumā apgūstamajām programmām , studiju infrastruktūru, prakses iespējām un saņēma atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem. Pasākuma noslēgumā skolēni devās uz kokapstrādes uzņēmumu “Troja” , kur uzzināja kā darbojas uzņēmums, kādas preces tas ražo, kā notiek produktu izstrāde un iepazinās ar ražošanas procesu. ‘paldies pasākuma veidotājiem par interesanti un izzinoši pavadītu dienu!
Programmas “Dzīvei gatavs “nodarbības karjeras izglītībā.
10.12.2019. Nodarbība, kuru vadība Swedbankas pārstāvis
Skolā viesojās Swedbankas darbinieks Lūkas Rozītis, kurš strādā ar bankas Skandināvijas klientiem. Nodarbība, kas notika angļu valodā, tika novadīta 11.b klases izglītojamajiem. Tajā tika pārrunātas dažādas tēmas- par to kādas ir tendences, kas veidos nākotnes darba tirgu, kādas profesijas palēnām izzūd, kādas varētu būt nākotnes profesijas, kādas prasmes un zināšanas prasīs nākotnes profesijas un kā tās iegūt un pilnveidot jau tagad. Skolēni aktīvi iesaistījās grupu darbā un diskutēja par konkurētspējīga darbinieka prasmēm un iemaņām un to, kas nepieciešams , lai jaunais cilvēks iekļauties nākotnes darba tirgū. Skolēni ļoti pozitīvi novērtēja nodarbību un secināja, ka tā bijusi noderīga un devusi jaunu skatu uz zināmām lietām.
11.12.2019. Nodarbības, kura vadīja “Circle” pārstāve
Skolā nodarbības 9.a un 9.b klašu skolēniem vadīja starptautiskā uzņēmuma “Circle” iepirkumu speciāliste Ginta Ikauniece. Nodarbības laikā skolēni iepazinās ar uzņēmuma darbību un profesijām, kuras nepieciešamas tā veiksmīgas darbības nodrošināšanai, Skolēni diskutēja par nākotnes darba iespējām, izzināja darba tirgus attīstības īpatnības un prasības. Skolēni pētīja soļus, kas jāsper, lai varētu darīt savu sapņu darbu, uzzināja veiksmīga cilvēka pazīmes un veidoja izpratni, kādēļ mūsdienās ir un būs jāmācās visa mūža garumā.
11.12.2019. Mācību ekskursija uz uzņēmumu “Accenture”
8.a klases skolēni devās mācību ekskursijā uz vienu no vadošajiem IT uzņēmumiem Latvijā un Eiropā -“Accenture”. Tā galvenais birojs atrodas agrāk slavenās rūpnīcas VEF galvenajā ēkā. Uzņēmumā strādā vairāk nekā 1500 darbinieku. Skolēni uzzināja kādās jomās darbojas šis uzņēmums, kā norit darba diena, kādas prasmes un zināšanas nepieciešamas, lai veiksmīgi darbotos IT jomā. Skolēni apmeklēja “Liquid studio” un uzzināja kādus unikālus IT risinājumus un produktus uzņēmums izstrādā saviem klientiem. Ekskursija deva iespēju vairāk uzzināt par VEF apkaimi, kurā koncentrējas lielākais IT speciālistu daudzums uz vienu kvadrātmetru. Skolēni piedalījās nodarbībā “Dizaina domāšana”. Uzzināja, kas ir dizaina domāšana un grupu darbā meklēja kādas problēmas ir VEF apkaimē, kā tās varētu risināt , izmantojot dažādas IT tehnoloģijas.
“VAI ATPAZĪSTI PROFESIJU”
Karjeras attīstības atbalsta pasākumā spēle – sacensība 4. – 7. klasēs
Vai zini, cik profesiju ir Latvijā profesiju katalogā? Mūsu spēlē ir jāatpazīst 50 un tas jāizdara 30 minūšu laikā. Spēles mērķis – rosināt skolēnu interesi un izpratni par profesiju daudzveidību un to būtību. Spēlei var būt vairāki varianti. Mēmais šovs profesiju pasaulē bija pārbaudījums 4. – 7. klašu skolēniem. Spēles dalībnieks bija katrs skolēns – tātad 452 skolēni. Profesiju dažādība sniedzās no sen atpazīstamām profesijām darba pasaulē līdz jaunām, modernām. Kā atpazīt celtnieku, elektriķi, mehāniķi un programmētāju, arboristu, kinologu … Sacensības gars spēlei deva sparu gan 4. klasē, gan 7. klasē. Gandarījums katram par savu radošumu, zināšanām un jauniegūtām prasmēm. Neiztika bez jautrības, apmulsuma un uzvaras gavilēm. Maksimāli atpazīto profesiju skaits 44. Priecē tas, ka šādu rezultātu parādīja gan 4.d klase, gan 7.d un 7.c. Bet 4.c un 7.a klasei 41atpazīta profesija. Kā apliecinājumu sasniegtam rezultātam, klašu kolektīvi saņēma īpašo Karjeras nedēļas Diplomu.
Spēles vadītāja un tiesnesis
PKK 4.-7. klasēs Dace Vilerte
Atskats uz karjeras izglītības pasākumiem novembrī un decembra sākumā
07.11.2019. Mācību ekskursija uz Rīgas Stradiņa Universitāti
Šajā dienā grupa 12. klašu skolēnu devās uz Rīgas Stradiņa Universitāti, lai iepazītu nākamo studiju vietu un studiju virzienus. Mūs sagaidīja un nodarbības vadīja RSU vēstneši no Medicīnas un Sociālo zinību fakultātēm. Studentes izrādīja universitātes bibliotēku, aulu, muzeju un mācību auditorijas. Bija iespēja aplūkot zobārstniecības fakultātes praktiskās nodarbības. Vēstneses stāstīja par savās fakultātes iegūstamajām profesijām , par studiju procesa norisi, ārpus studiju aktivitātēm un nākotnes darba vietām. Skolēniem bija iespēja pabūt arī RSU Medicīnas Tehnoloģiju centrā.
19.11.2019. , 22.11.2019. ES KAA projekta pasākums “Es varu!”
Pasākums notika kā interaktīvas nodarbības, kurā 10. klašu izglītojamie ar dažādu sociālo tehnoloģiju, mini lekciju, prezentāciju, praktiski individuāliem un komandu uzdevumiem, pieredzes piemēriem, situāciju analīzi izglītojamiem noskaidros kas ir talants un kādas ir talantu jomas? Kā tās atpazīt un novērtēt? Kādas ir katra izglītojamā stiprās un vājās puses? Kā tās noteikt un atpazīt? Kā izvēlēties profesiju un darba vidi, lai varētu realizēt savas stiprās puses un talantus. Tika realizēti interaktīvi komandu uzdevumi sava talanta jomu prezentēšanai, atbilstošo profesiju meklēšanai. Izglītojamie uzzināja, ko nozīmē termins dzīves plānošana- attīstības mērķu noteikšana pilnvērtīgai dzīvei. 11.klašu izglītojamie ar biznesa simulācijas spēles palīdzību iepazinās ar uzņēmējdarbības pamatprincipiem praksē, pārliecinājās par savu prasmju, talantu izpausmi un atbilstību uzņēmējdarbības vadīšanai: uzzināja par ideju plānošanu, stratēģijas noteikšanu, personāla vadību un motivēšanu, finanšu plānošanu un kontroli. Izglītojamajiem bija iespēja attīstīt radošumu, kas ir viena no svarīgākajām nākotnes tirgus prasmēm. 12.klašu izglītojamie noskaidroja savu profesionālo piemērotību un apguva iemaņas potenciālās darba vietas meklēšanā, kā arī ieguva darba interviju pieredzi un rekomendācijas sevis pasniegšanā darba devējam; uzzināja kā veikt informācijas apkopošanu par potenciālo darba vietu un darba devēju, kādi ir biežākie darba devēja jautājumi. testi un grupas uzdevumi; uzzināja kā uzvesties darba intervijā, grupas uzdevumu un testu laikā.
26.11.2019., 28.11.2019. ES KAA projekta pasākums Pilnveido sevi!”
Pasākums notika Latvijas Nacionālajā bibliotēkā kā interaktīvas nodarbības, kurā 8. klašu skolēni pāros un nelielas grupās tika iesaistīti sevis izzināšanas aktivitātēs, lai atklātu savu personības tipu. Darbošanās gaitā skolēni veica savstarpējo raksturošanu darba lapās, atklājot viens otra īpašības, prasmes un vērtības, kuras noderīgas noteiktu profesiju izpildē vai noteiktā profesionālajā jomā. Skolēni mācījās izvērtēt savu piemēro Nodarbības nobeiguma daļā izglītojamie mācījās prezentēt sava dara rezultātus.
Pasākuma otrajā daļā, izglītojamie iepazina profesijas un prasmes, kuras nepieciešamas, lai nodrošinātu jēgpilnu un efektīvu bibliotēkas darbību.
03.12.2019., 04.12.2019. ES KAA projekta pasākums ”Man patīk tas ko daru!”
Pasākums skolas aktu zālē notika kā interaktīva nodarbība, kurā ar dažādu sociālo tehnoloģiju, karjeras spēļu un metožu palīdzību izglītojamie mācījās atbildēt uz tādiem sev aktuāliem jautājumiem kā: kas ir viņu patiesais aicinājums un sapņu profesija, kā sākt veidot savu karjeru, mācoties skolā; kā nekļūdīties, izvēloties īsto nodarbošanos un kas ir patiesie orientieri izglītojamā dzīvē kam sekot. Izglītojamie iemācījās sastādīt skaidru rīcības plānu tam, ko iesākt pēc pamatskolas un vidusskolas pabeigšanas un kā izveidot pašam savu profesiju balstoties uz saviem talantiem un interesēm. Skolēni uzzināja kā veidot un attīstīt savu uzņēmumu. Nodarbības vadītājs ar praktiskiem piemēriem parādīja , kā nopelnīt, darot to, ko mīli darīt, un kā neskriet līdzi pūlim.
Karjeras attīstības atbalsta pasākums Rīgas Zooloģiskā dārzā “Jādara tas, kas patīk”
Pasākums Rīgas Zooloģiskā dārzā 6. klašu skolēniem bija jau sen gaidīts. Novembra sākumā laiks mūs nelutināja, bet nodoms doties dabā, doties iepazīt darba pasauli, kas saistīta ar dzīvniekiem, vilināja. Interesēja tas, kāds darbs palīdz dzīvniekiem dzīvot cilvēku iekārtotās mītnēs, kā iekārtot mītnes, kā pabarot, ārstēt, rotaļāties …
Uzzinājām, ka zooloģiskā dārza izveidē, uzturēšanā un tālākā labiekārtošanā piesaistīti ap 100 dažādi profesiju speciālisti. Ka strādāt ir interesanti, mums pastāstīja galdnieks, kurš ticis izsaukts pat naktī, lai labotu būrim vārtiņus. Rūpes ir elektriķim un metinātājam. Dzīvnieku kopējs ne tikai mīl aprūpējamos zvērus, putnus, rāpuļus…, bet arī seko viņu labsajūtai, rotaļājas. Nozīmīgu darbu paveikuši informācijas tehnologi. Izveidotas spēles, aicinājumi, stāsti. Pievērsta uzmanība īpašām lietām. Piemēram, vecajā ziloņu mājā pielikts plakāts pie neticami augstiem griestiem. Uzraksts vēsta, ka šeit bija lampa, kuru zilonis “noņēma”. Bet gides stāstā pie pērtiķu mītnes uzzinājām, kāpēc darbiniekiem aizsardzības sistēma ir no apmeklētāju puses.
Darba vidē ar dzīvniekiem, katra profesija ir ieguvusi radošumu un izaicinājumu.
Pedagogs karjeras konsultants 4.-7. klasēs
Dace Vilerte
Atskats uz Karjeras nedēļas pasākumiem.
Šajā mācību gadā Karjeras nedēļa notika no 14. 10.19. līdz 18.10.
Karjeras nedēļas sauklis : “Ielogojies nākotnē”.
Tikšanās “Saruna”
14.10.2019. skolā 10. klašu izglītojamajiem notika pasākums “Saruna”. Uz sarunu aicinājām mūsu skolas absolventus Lauru Baumani un Kristoferu Valleru. Jaunieši vidusskolēniem izstāstīja par savu darbošanos Rīgas Skolēnu Domē un Rīgas Jauniešu Iniciatīvu fondā. Nodibinājums “Rīgas Jauniešu iniciatīvu fonds” ir tapis kā platforma dažādām jauniešu idejām – iniciatīvām un to īstenošanai. Fonda vadības komanda sastāv no jauniešiem, kas nozīmē, ka fondā strādājošajiem ir vieglāk izprast idejas domu un būt uz viena viļņa ar jaunieti. Fonda darbinieki uzskata, ka katram jaunietim ir potenciāls un katram jaunietim ir jābūt iespējai mainīt procesus, kas notiek viņam apkārt. Sabiedrībā ir radies priekšstats, ka jauniešiem nav zināšanu, prasmju vai vēlmes darboties. RJIF jaunieši zina, ka zināšanas ir iespējams iegūt, prasmes – attīstīt un vēlmi – iedvest jauniešos. Tas ir arī tas, ko RJIF cenšas īstenot. Jebkurš Rīgas jaunietis var iesaistīties fonda attīstībā, piedalīties fonda darbā, pievienojoties kā brīvprātīgais, ziedojot fonda iniciatīvām vai vienkārši turot īkšķus par RJIF un tā jauniešu idejām. Vēl absolventi izstāstīja par savām augstskolām un 10. klašu izglītojamie uzzināja kā ir studēt Rīgas Juridiskajā Augstskolā un Rīgas Ekonomikas Augstskolā- gan par iestāšanos, gan par studiju procesu, gan par darbu studentu pašpārvaldēs. Laura un Kristofers uzsvēra, ka galvenais ir iesaistīties un piedalīties, tādejādi gūstot jaunu pieredzi un kontaktus.
Paneļdiskusija “Ielogojies nākotnē”
15.10.2019. vairāk nekā 20 mūsu skolas izglītojamie piedalījās Rīgas skolu skolēnu paneļdiskusijā “Ielogojies nākotnē”. Diskusija notika viesnīcas Radisson Blue Latvija lielajā zālē un pulcēja apmēram 900 izglītojamo no dažādām Rīgas skolām. Šī gada Karjeras nedēļas tēma ir nākotnes profesijas un prasmes, kas būs nepieciešamas nākotnes darba tirgū. Karjeras nedēļas laikā notiek ar dažādu profesiju iepazīšanu un izvēli saistīti pasākumi, radošās darbnīcas un diskusijas, kurās akcentēta mākslīgā intelekta un tehnoloģiju loma nākotnes profesijās. Paneļdiskusijas laikā ar skolēniem tikās un savus karjeras stāstus stāstīja dažādu profesiju pārstāvji. Starpbrīdi diskusijas dalībniekiem bija iespēja iepazīties ar vairāku augstskolu un nevalstisko organizāciju stendiem un tikties ar studentiem un organizāciju darbniekiem.
Accenture stunda
16.10.19. skolā viesojās uzņēmuma Accenture pārstāve. Viņa skolēniem pastāstīja par uzņēmuma darbību un uzņēmumā strādājošo profesiju dažādību. Apgūstot dizaina domāšanas principus, stundas laikā skolēni apguva tematu par darba ražīgumu. Viens no faktoriem, kas ietekmē darba ražīgumu ir tehnoloģijas. Strādājot darba grupās, skolēniem bija jārod risinājumi problēmām dažādās dzīves sfērās, jādomā kā un kādas tehnoloģijas varētu ietekmēt darba ražīgumu konkrētā uzņēmumā vai darbības jomā. Dizaina domāšana skolēniem jaunā veidā ļāva risināt uzdevumus un problēmu situācijas, kā ari lika paskatīties uz procesiem no cita skatu punkta.
Rīgas Tūrisma un radošo industriju tehnikuma apmeklējums
16.10.19. un 17. 10.19. 8.b., 7.a un 7.b klases skolēniem bija iespēja piedalīties tehnikuma rīkotajā Karjeras nedēļas pasākumā un izpētīt kādas profesijas var apgūt šajā tehnikumā un kā norit mācību un praktisko nodarbību process. Skolēni iepazina ēdināšanas pakalpojumu nodaļu, pārtikas ražošanas nodaļu un modes, stila un dizaina nodaļu. Skolēni varēja piedalīties meistarklasēs un nodarbībās, pārbaudot savas prasmes un piemērotību konkrētajai profesijai.
Mācību ekskursija uz būvniecības uzņēmuma Bonava būvobjektu Robežu ielā 3, Dreiliņos
16.10.19. interesentu grupai bija iespēja iepazīties ar zviedru būvniecības kompānijas “Bonava” darbu, apmeklējot jauno dzīvojamo kompleksu Dreiliņos, Robežu iela 3. Skolēni varēja uzzināt uzņēmuma darbības principus un uzņēmuma kvalitatīva darba nodrošināšanai nepieciešamās profesijas. Skolēni tika iepazīstināti ar darba iespējām šajā kompānijā. Uzņēmumā darbu var atrast daudzi: dažāda līmeņa vadītāji, arhitekti kā idejas autori, struktūrvienību menedžeri, dažādu jomu būvnieki un elektro, IT un ūdens tīklu veidotāji, telpu un ainavu dizaineri. Ekskursijas laikā skolēni uzzināja cik daudz cilvēku tiek iesaistīts viena liela objekta būvniecības procesā. Kompānijas pārstāve pastāstīja, ka ēkas nebūvē tikai, lai kompānija gūtu peļņu, bet gan, lai cilvēkiem būtu izdevīgi iegādāties īpašumu, kā arī justies komfortabli. Skolēniem bija iespēja apskatīt budžeta dzīvokļus. Interesi radīja fakts, ka būvniecības gaitā pats pircējs var pasūtīt dzīvokļa dizainu atbilstoši savām vēlmēm un iespējām, saskaņojot to ar arhitektu un dizaineru. Kompānija vienlaicīgi ar ēku kompleksa būvniecību strādā arī pie apkārtējās vides labiekārtošanas, lai nākamie dzīvokļu īpašnieki varētu justies komfortabli, dzīvojot sakārtotā un estētiski glītā , ar infrastruktūrām nodrošinātā vidē.
Diskusija “Nākotne sākas šodien”
17.10.19. interesentiem bija iespēja piedalīties VIAA un Rīgas Tehniskās Koledžas rīkotajā diskusijā “Šodien sākas nākotne!”. Uz diskusijām bija aicinātas iedvesmojošas personības, lai kopā ar jauniešiem spriestu par tehnoloģiju un mākslīgā intelekta nozīmi mūsdienās, to attīstību tuvākajā desmitgadē un ietekmi uz nākotnes darba tirgu. Diskusijā piedalījās uzņēmuma TET robotu tehnoloģijas izveidotāja un robotu treneru vadītāja Inese Zariņa, NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra pārstāve Linda Curika,. Diskusiju vadīja izaugsmes treneris Dinārs Zāģers.
Tikšanās ar ergoterapeiti un neformālās izglītības pārstavi Kristiānu Širovu un žurnālistu Uldi Strautmani
18.10.19. 8.a un 9.a klases skolēni tikās ar ergoterapijas speciālisti un neformālās izglītības pārstāvi Kristiānu Širovu. Skolēni uzzināja kā notika Kristiānas profesijas izvēle, kur viņa mācījās, ko, attīstot savas prasmes un iemaņas, darīja ārpus skolas un augstskolas mācību laika. Kristiāna ļoti padziļināti izstāstīja ko un kāpēc dara ergoterapeits, kā notiek sadarbība ar klientu un tiek veicināta klienta atveseļošanās. Kristiāna pastāstīja par savu pieredzi neformālajā izglītībā un mudināja jauniešus būt aktīviem savas dzīves veidotājiem.
Pēcpusdienā skolas žurnāla “Caurvējš” redakcijas pārstāvji un interesenti tikās ar interneta portāla Delfi sporta žurnālistu Uldi Strautmani. Skolēni varēja uzzināt Ulda ceļu līdz žurnālista profesijai, uzzināja kādas prasmes un zināšanas nepieciešamas , lai izrakstītu izcilu rakstu; kas mainās mūsdienu žurnalistikā un kā tiek izvēlēts par ko un kad rakstīt. Sarunā tika diskutēts par to kādas tēmas un formāti piesaista lasītājus un kā noturēt lasītāju interesi.
9. oktobrī plkst. 00 centrā KAŅIERIS notika Atvērto durvju diena un karjeras pasākums “ BŪVĒ PATS “ ! Tā laikā bija dažādas aktivitātes, varēja saņemt praktiskus padomus, iegūt jaunus draugus un zināšanas! Atvērto durvju dienu organizēja Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Jaunatnes nodaļas Rīgas jauniešu centrs KAŅIERIS. Paldies jaunatnes organizācijām par brīnišķīgo pasākumu! Dažas no organizācijām, kuras varēja satikt atvērto durvju dienā: *) Rīgas Skolēnu dome– apvieno uzņēmīgus un idejām bagātus jauniešus, kuri ik dienas dalās ar savu enerģiju un neatlaidību. Pasākuma BŪVĒ PATS laikā viņi iedvesmoja un atgādināja, cik spēcīga un pilnvērtīga sabiedrības daļa ir tieši jaunieši.*) Young Folks LV dara lietas citādi. Viņu komanda tic, ka ikviens var atrast iespēju pašrealizēties, atrast savu mīļāko nodarbošanos un būt laimīgs.*) Jaunie Vanagi nenorima ne brīdi, viņi rādīja kā realizē radošas idejas, priecājas par paveikto un tiecas uz augšu. BŪVĒ PATS laikā viņi stāstīja par saviem piedzīvojumiem un to, kā katrs jaunietis var kļūt par daļu no vanagiem. *)Latvijas Sarkanā Krusta Jaunatne/ Latvian Red Cross Youth – pirmās palīdzības darbnīcā jaunieši varēja izmēģināt, kā rīkoties dažādās ārkārtas situācijāsun uzzināt par brīvprātīgā darba iespējām.*) Creative association for youth TREPES – pastāstīja, kā ar brīvprātīgā darba palīdzību apgūt jaunas dzīves darbā nepieciešamas prasmes, vairot vienlīdzību un savstarpējo sapratni.*)Jauniešu studija “BaMbuss” – bija daudzfunkcionāli, aktraktīvi un progresīvi! Viņi iepazīstināja ar dažādām aktivitātēm, kas ikdienā ļauj jauniešiem apgūt prasmes personīgajai un profesionālajai izaugsmei.*) Club “The House” ir jaunatnes organizācija, kuras galvenais mērķis ir informēt un izglītot jauniešus par Eiropas Savienību un tās vērtībām.BŪVĒ PATS laikā viņi palīdzēja katram atrast savu karjeras vīziju pārbaudīja atmiņas noturību un uzklausīja viedokļus par klimata pārmaiņām! *) AFS Latvia nodrošina starpkultūru mācīšanos, brīvprātīgā darba iespējas, kā arī apmaiņas programmas, lai radītu taisnīgāku un mierpilnāku pasauli. Pasākuma laikā kopā ar viņiem varēja spēlēt interaktīvu galda spēli par starpkultūru kompetencēm un iespējām darboties AFS Latvija un piedalīties viktorīnā!*) FunA dod iespēju iegūt dzīvei svarīgas prasmes, zināšanas un kompetences kā pieaugušajiem, tā jauniešiem un bērniem.BŪVĒ PATS ietvaros viņu karjeras speciālists palīdzēja rast saikni starp karjeras izvēli, prasmēm, kuras apgūst skolā, un rakstura iezīmēm.
Starptautiskā izstāde “Izglītība un karjera 2019”
05.10.2019. ikgadējā starptautiskā izglītība izstāde “Izglītība un karjera” pulcēja mācību iestādes no dažādām pasaules valstīm. Izstādē varēja satikt gan augstākās izglītības iestādes no Lielbritānijas, Nīderlandes un Dānijas, gan arī vidējās izglītības iestādes no Lielbritānijas. Tāpat varēja satikt firmu, kas nodarbojas ar skolēnu informēšanu par studijām un apmaiņas programmām ārzemēs konsultantus, Konsultanti palīdzēja neapjukt plašajā piedāvājumā. Pasākuma laikā tika piedāvāta daudzveidīga semināru un meistarklašu programma.
Dažas atsauksmes no mūsu skolēniem:
“Apmeklējot Starptautisko augstākās un vidējās izglītības izstādi “Izglītība un karjera 2019” tika gūti jauni iespaidi par mācību un karjeras izvēlēm ne tikai valsts ietvaros, bet arī plašajām izvēlēm ārzemēs. Dažādas valstis prezentēja dažādas mācību programmas tādās valstīs kā Lielbritānijā un ASV. Izstādes galvenais mērķis bija sniegt informāciju par izaugsmes iespējām pēc iegūtās izglītības šajās valstīs, neatkarīgi no izvēlētās profesijas. Pateicoties šai izstādei, skolēniem bija iespēja tuvāk iepazīties ar ārzemju mācību programmu gan uzdodot jautājumus klātienē, gan apskatot dažādus bukletus.”
“Šī izstāde palīdzēja mums vairāk saprast kā ir mācīties ārvalstīs un palīdzēja izlemt par savu nākotnes izvēli. Šajā pasākumā mēs iepazināmies ar dažādo fakultāšu piedāvājumu, kā arī ar universitātēm, kuras ir ar labiem panākumiem un ar lētu dzīvošanu. Izstāde bija interesanta ar to, ka bija iespēja aprunāties ar cilvēkiem, kas jau šīs augstskolas ir pabeiguši un, kuriem ir jau pieredze, tāpēc tas bija pat daudz noderīgāk nekā vienkārši izlasīt par to internetā. Redzējām vairākas universitātes no Lielbritānijas, kā arī vienu no Nīderlandes, Dānijas un ASV. Uz šo pasākumu iesakām aizbraukt ikvienam vidusskolniekam, jo šis pasākums varētu palīdzēt saprast ko gribi darīt nākotnē.”
Karjeras stunda “Uzdrošinies!”
Šī gada 4. oktobrī skolā pirmo reizi organizējām pasākumu “Uzdrošinies!”, kurā skolēnu vecāki tika aicināti izstāstīt savu karjeras stāstu. Diemžēl atsaucība no vecāku puses varēja būt lielāka! Mums prieks par tiem septiņiem vecākiem , kuri uzdrošinājās skolēniem izstāstīt savu karjeras stāstu! Sakām lielu PALDIES Inesei Briķenai, Solvitai Sārei, Elīnai Bernavai, Aivai Dzilniņai, Mārtiņam Kalējam un Gunāram Purviņam! Skolēni varēja iepazīt ķīmiķa- analītiķa , kriminālista , diplomātiskā dienesta darbinieka, ķirurga, robežsarga un jurista profesijas.
Dažas atziņas no karjeras stundas: 4.oktobrī 2.c klasei un 4.b klasei pirmā stunda bija neparasta- pie skolēniem ciemojās un ar savu karjeras stāstu dalījās Inese Briķena. Skolēni uzzināja, kādas karjeras iespējas ir juristam. Viešņa pastāstīja, cik daudz ir jāmācās, lai kļūtu par juristu, kāda darba vieta un darbs tērps ir juristam. Tāpat skolēni uzzināja, kāds darba laiks ir juristam, kā arī to, cik saņem jurists. Ļoti svarīga nianse- prast atpūsties, jo jurista darbs ir stresains. Inese Briķena pastāstīja savu karjeras pieredzi- viņa ir gan juriste, gan mediatore, gan datu aizsardzības speciāliste, kā arī atklāja katrai profesijai raksturīgāko. Skolēniem ļoti patika apskatīt studenta-abiturienta cepuri un izlaiduma monētu, kas izgatavota par godu jurista diploma iegūšanai. Rakstot atsauksmes, skolēni uzsvēra, ka, lai kļūtu par juristu, ir ļoti daudz jāmācās, ka jurista darbs ir grūts, bet interesants.
Stāsta 8.a klases skolniece: “Šajā mācību gadā mums pievienojās jauns mācību priekšmets – ķīmija. Piektdien, 2019. gada 4. oktobrī Karjeras stundas ietvaros, mums – 8.a klasei notika mācību stunda saistīta ar ķīmiju, kuru mums novadīja pieredzējusi ķīmiķe-analītiķe Elīna. Viešņa mūs iepazīstināja ar ķīmijas pamatiem, parādīja dažādus eksperimentus, kuros aicināja piedalīties arī mūs. Nodarbības sākumā mums tika dota iespēja pielaikot īsta ķīmiķa tērpu. Tikmēr pa klasi tika padoti ķīmiķes diplomi, kurus varēja uzmanīgi izpētīt. Vēl tika uzdoti dažādi uzdevumi, kā piemēram, pēc maņām uzminēt kādas vielas ir iekšā trauciņos. Pēc tam demonstrēja, kā dažādas sadzīves vielas var izmantot ķīmijā. Tika sasmalcināti rīsi, kartupelis un kukurūza, un pēc tam no tiem ieguva cietes. Pēdējais eksperiments norisinājās, lai noskaidrotu bumbiera gatavību. Ar rīvi norīvēja bumbiera virspusi un uz sulīgās augļa daļas pielika lapiņu, kas norāda bumbiera gatavību, auglis izrādījās gatavs. Mums šī nodarbība šķita ļoti noderīga, tās dēļ mēs uzzinājām ne tikai to, kas mums pašiem patīk, bet arī to, kas mums turpmāk noderēs. Mēs vēlētos, lai tamlīdzīgas nodarbības notiktu biežāk un, lai mums būtu iespēja iepazīties ar dažādu profesiju pārstāvjiem. Mēs, visa 8.a klase, sakām lielu paldies Elīnai par iegūtajām, jaunajām zināšanām un radītajām atmiņām, kas vienmēr paliks ar mums.
Šādu pasākumu turpmāk organizēsim katru gadu! Ļoti ceram uz lielāku vecāku atsaucību!
ESF KAA projekta pasākums “Stiprs vēl stiprāks” 2019. gada 20. un 23. maijā
Pasākums notika kā interaktīva nodarbība, kurā praktiskiem individuāliem un komandu uzdevumiem, profesionāļu pieredzes piemēriem un situāciju analīzi izglītojamie noskaidroja kādas ir profesijas sporta jomā, ar ko tās atšķiras, kas tām kopīgs un atšķirīgs, kādas zināšanas un prasmes nepieciešamas šajā profesionālajā jomā, kur apgūt sporta jomas profesijas? Izglītojamie mēģināja noskaidrot vai viņiem piemīt nepieciešamās prasmes šīs jomas profesiju apgūšanai. Nodarbības laikā izglītojamie pilnveidoja savas sadarbības un komandas darba prasmes. Nodarbībā tika realizēti dažādi uzdevumi savu prasmju sporta jomā prezentēšanai un atbilstošo profesiju meklēšanai.
ES KAA projekta pasākums mācību ekskursija “Ko un kas ražo Latvijā?”
2019. gada 24. un 25. aprīlī
ES KAA projekta ietvaros 7.-9. klašu interesentiem un 10.-12. klašu interesentiem bija iespēja doties uz Raunu un Raunas novadu, lai iepazītu uzņēmējdarbību tajās un ar to saistītās profesijas. Rauna tika izvēlēta tāpēc, ka jau trešo gadu pēc kārtās tā atzīta par vienu no veiksmīgākajām pilsētām uzņēmējdarbības attīstībā Latvijā. Ekskursijai tika izvēlēti dažādu nozaru uzņēmumi.
Vispirms skolēni iepazinās ar darbu “Fabrikā Rauna”. Uzņēmums Fabrika Rauna ir koka paneļu māju ražotājs, kurš ir specializējies pilnībā pabeigtu un dzīvošanai ar visu nepieciešamo aprīkotu māju ražošanā. Fabrika Rauna savus spēkus ir apvienojuši cilvēki ar vērā ņemamu pieredzi ar uzņēmējdarbību, ražošanu un būvniecību saistītām nozarēm. Šobrīd Fabrika Rauna ir spēcīgs, eksportspējīgs ražošanas uzņēmums, kurš izvietots renovētās un mūsdienīgi aprīkotās telpās. Uzņēmuma darbinieki ir pieredzējuši savas jomas speciālisti, kas ļauj realizēt pasūtītāju ieceres kā Latvijā. tā arī aiz tās robežām. Uzņēmumam pieder reģistrēta preču zīme Double Win Houses un mājaslapa darbam Skandināvijā. Esam priecīgi, ka ļoti saspringta darba laikā, uzņēmuma vadība uzņēma skolēnus, parādīja un izstāstīja visu par uzņēmumu un tā darba nodrošināšanai nepieciešamajām profesijām.
Pēc tam skolēnu ceļš veda uz uzņēmumu “Raunas Lauktehnika”. Raunas Lauktehnika apzīmē elegantu eklektisku dizaina stilu ar aizsākumiem 1995.gadā, dabas skaistuma ieskautā un vismaz piecu lielāku ceļu krustpunktā – Raunā. Drosme, stipra griba un apņēmība, talantīgi amatnieki un negausīga vēlme radīt ir uzņēmuma pamatvērtības. Radīt skaistas mēbeles ir uzņēmuma darbinieku vēlme. Katrs projekts tiek apstrādāts ar lielu aizrautību, dziļi personisku pieskārienu un prasmīgi apmācītu aci. Uzņēmumam ir individuāla pieeja katram klientam un katrai uzticētajai lietai. Uzņēmums eksportē mēbeles ar latvisko identitāti, piedalās izstādēs, meklē jaunus partnerus. Izglītojamie varēja iepazītvisu ražošanas procesu un dažādas profesijas, kuras nepieciešamas, lai darbs šajā uzņēmumā noritētu veiksmīgi.
Ceriņu ģimenes uzņēmums “Siera ražotne” ir vienīgā vieta Baltijā, kurā top Zaļais siers ar pašu dārzā audzētu sierāboliņu. Saimniece Zane iepazīstināja skolēnus ar ražotni un cienāja ar trim beramo sieru veidiem – Zaļo sieru, sieru ar garšaugiem un sieru Ķiplociņš, kā arī veselīgo gī sviestu un pikanto knapsieriņu. Skolēniem bija iespēja uzzināt un vērot, kā paralēli siera dzīvei, ar rokām tiek meistaroti dažādu veidu Mājas makaroni no īstām lauku olām – krāsainie, pilngraudu, ar sierāboliņu, ar garšaugiem, ar dillēm, ar halapenjo pipariem, kaņēpēm, baravikām u.c. Skolēni uzzināja kā no idejas radies stiprs uzņēmums, kādas prasmes un spējas nepieciešamas tā veiksmīgai vadīšanai un biznesa stiprināšanai un paplašināšanai.
SIA “Latnature” ir ražotne, kur top dārzeņu čipsi un dārzeņu sausmaizītes, kas gatavoti pēc īpašas receptes tos kaltējot zemā temperatūrā – no selerijām, bietēm, burkāniem, ķirbjiem un kalē kāpostiem. Vēl uzņēmums nodarbojas ar veselīgu našķu- ogu konfekšu un sēklu, ogu mikšļu ražošanu. Uzņēmums ar savu produkciju ir iekarojis vietu Latvijas tirgū un brīžiem pat nevar nodrošināt lielo pieprasījumu. Lai diversificētu darbību, uzņēmumam pieder arī siltumnīcas, kur tiek audzēti dažādu škirņu ziedu stādi. Uzņēmuma saimniece skolēniem laipni izrādīja savu uzņēmumu, detalizēti izstāstīja par tā veidošanu, vadīšanu- savām veiksmēm un neveiksmēm un darbības pilnveidošanu un paplašināšanu. Saimniece ar saviem palīgiem mūs laipni pacienāja ar ražotnē saražotajiem gardumiem!
Ekskursijas noslēgumā mūsu ceļš veda uz zemnieku saimniecību “Ķeveiti”. Saimniecībā dzīvo un strādā bijušie rīdzinieki Marika un Mārtiņš Riekstiņi. Marika ir arhitekte, kas paralēli darbam saimniecībā kā frīlansers strādā pie dažādiem arhitektūras projektiem un nodarbojas ar dažādu mākslas un dizaina priekšmetu radīšanu. Saimnieks ir atbildīgs par tehniskajiem darbiem. Saimniecība nodarbojas gan ar aitkopīgu, gan putnkopību, gan audzē zivis. Saimnieka vaļasprieki ir mūzika un ralliji, darbnīcā paša rokām tiek veidots jaunais sacīkšu auto. Arī lauksaimniecības tehnika tiek labota pašu spēkiem. Acis priecē sakārtotā lauku vide, kura iepriecina ne tikai viesus, bet arī pašus saimniekus. Saimnieki mums parādīja visu zemnieku sētu, izstāstīja par zināšanām un prasmēm, kas nepieciešamas, lai varētu veiksmīgi saimniekot. Uzzinājām, ka galvenais ir visu laiku attīstīties, mācīties un meklēt atbildes uz saviem jautājumiem!
Ekskursijas laikā izglītojamajiem bija iespēja uzzināt kā savus sapņus īsteno uzņēmēji pie kuriem viesojāmies. Bija iespēja pabūt arī Raunas pilsdrupās un iepazīt to vēsturi, aplūkot Raunu no skatu torņa.
Mācību ekskursija uz LU Zinātņu māju ( 04.04.2019.)
4. aprīlī vidusskolēnu interesentu grupa devās mācību ekskursijā uz februārī atvērto LU Zinātņu māju. Tā ļoti atšķiras no iepriekš iepazītās Dabas mājas gan ar savu ārējo izskatu, gan telpu izvietojumu un funkcionalitāti. Zinātņu mājā iekārtojušās divas LU fakultātes: matemātikas un fizikas fakultāte, Medicīnas fakultāte. Zinātņu mājā ir 6 institūti: Fizikas institūts; Ģeodēzijas un ģeoinformātikas institūts; Kardioloģijas un reģeneratīvās medicīnas institūts; Atomfizikas un spektroskopijas institūts; Materiālu mehānikas institūts; Astronomijas institūts. Ēkai ir 7 virszemes stāvi, pagrabstāvs un jumta stāvs. Iekštelpu kopējā platība: 19 944m2 – 8 semināru telpas; 15 auditorijas; lielā auditorija ar 320 vietām; 6 vidējas auditorijas ar vietu skaitu virs 50; 8 mazās auditorijas ar vietu skaitu zem 50; 78 zinātniskās un mācību laboratorijas;2 datorklases ar 48 darba vietām. Ēkas centrā ir iekštelpu ātrijs, pret kuru novietoti kabineti un laboratorijas. Viss ir ļoti gaišs – to veicina gan gaišā koka apdare, gan virs ātrija izbūvētie stikla griesti un telpu stikla sienas..Ātrija centrā izbūvētas galvenās kāpnes, kas ved no 1. uz 2. stāvu un kuras dažādos gadījumos kalpos gan par atvērto auditoriju, gan vietu, kur notiks lieli pasākumi vai izstāžu atklāšanas. Zinātņu mājā paredzēts izbūvēt LU pirmo tā saukto “tīro telpu” jeb laboratoriju ar piesārņojuma kontroli. LU Lāzeru centra vajadzībām pagrabstāvā ir izbūvētas speciālas telpas ar antivibrāciju grīdu precīzu optisko mērījumu iegūšana. Ēkā ir moderna bibliotēka, datoru bibilotēka un uzlādes centrs un daudz atsevišķu telpu individuālam un grupu darbam un atpūtai. Skolēni varēja iepazīt ēku un piedalījās nodarbībā par atomu izpēti ar lāzeriem un iepazina Atomfizikas un spektroskopijas institūta laboratorijas.
7.a klases skolēni iepazīst Finanšu Laboratoriju un bankā nepieciešamās profesijas ( 01.04.2019.)
1.aprīlī 7.a klases skolēni devās uz Swedbank galveno ēku, lai iepazītu bankā nepieciešamās profesijas, mūsdienu darba tirgus Top 10 prasmes un izspēlētu spēli Finanšu laboratorijā. Finanšu laboratorijas pamatā ir spēle ar izlaušanās istabas elementiem, kuras ietvaros skolēni tika aicināti doties Finanšu misijā. Skolēniem bija jāatbild uz dažādiem ar finanšu pratību, tostarp budžeta plānošanu, atbildīgu aizņemšanos, personības attīstību, drošību e-vidē un 21. gadsimta prasmēm saistītiem jautājumiem, Spēles laikā skolēniem bija jāiegūst šifrs, lai atklātu kodu, kas atslēdz seifu. Jauniegūtās zināšanas un prasmes, kas ļaus skolēniem savas finanses plānot pārdomāti un droši, būs efektīvi pielietojamas gan uzreiz, piemēram, rīkojoties ar kabatas naudu, gan nākotnē, iespējams, pat uzsākot savu uzņēmējdarbību. Tā kā uzdevumi bija pildāmi komandās, Finanšu laboratorijas apmeklējums attīstīja skolēnu prasmes sadarboties un strādāt komandā kopīga mērķa sasniegšanai. Pēc spēles skolēni diskutēja par darba tirgus Top 10 prasmēm, analizēja vai tās piemīt pašiem un kā tās attīstīt. Skolēni uzzināja par to kādas profesijas nodrošina stabilu un drošu bankas darbu . Ekskursijas noslēgumā skolēniem bija iespēja palūkoties uz Rīgu no ēkas skatu platformas.
ES KAA pasākums “Mācies darot” (29.03.2019.)
29. martā 10.-11. klašu skolēniem notika ES Karjeras attīstības atbalsta projekta pasākums “Mācies darot”. Tajā skolēni uzzināja par uzņēmēja profesiju, par to kā uzsākt uzņēmējdarbību, kā atrast jomu, kurā veidot savu uzņēmumu. Skolēniem ar piemēriem tika stāstīts par prasmēm, kuras nepieciešamas uzņēmēja profesijā. Nodarbības laikā tās dalībnieki pildīja dažādus uzdevumus- būvēja savas biznesa idejas, produktus un to pārdošanas ķēdītes. Skolēni mācījās pielietot savas prasmes, izspēlējot dažādas situācijas: pirmo tikšanos ar klientu, jautājumu uzdošanu, sociālo mēdiju lietošanu uzņēmējdarbībā, mācījās veidot attiecības ar komandas biedriem. Skolēni uzzināja uzņēmēja galvenos darba pienākumus, darba vidi, pienākumus, darba laiku, atbildību. Skolēni konstatēja, ka uzņēmēja profesija un darbs šajā jomā var būt aizraujošs un mūsdienīgs, īpaši tad, kad vienīgie instrumenti ir trakas idejas, sirdsbalss un fanātisks darbs.
Starptautiskā izglītības izstāde “Skola 2019”
ES Karjeras attīstības atbalsta projekta pasākumu ietvaros 122 mūsu skolas 9.-12. klašu skolēni apmeklēja izstādi “ Skola 2019”, kas norisinājās Ķīpsalas izstāžu hallē no 2019. gada 1. marta līdz 3. martam.
Vairāk nekā 140 izstādes dalībnieku jauniešiem prezentēja vairākus simtus izglītības programmu un visdažādāko nozaru mācību kursus. Interesenti varēja uzzināt visu nepieciešamo par starptautisko eksāmenu kārtošanu, skolēnu vasaras valodu nometnēm ārzemēs, kā arī iepazīties ar inovatīviem mācību palīglīdzekļiem un jaunākajām mācību tehnoloģijām.
Rīgas Tehniskā universitāte, Latvijas Universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte, Liepājas Universitāte, Latvijas Lauksaimniecības universitāte, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Daugavpils Universitāte, Ventspils Augstskola, Vidzemes Augstskola, Latvijas Kultūras akadēmija, Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija, Rīgas Ekonomikas augstskola, Biznesa augstskola “Turība” u. c. informēja par uzņemšanas noteikumiem, budžeta vietām, studiju apmaiņas un prakses iespējām un ārpus studiju aktivitātēm. Tieši izstādē augstskolas pirmoreiz prezentēja jaunās 2019./2020. mācību gada studiju programmas.
Ar profesionālās izglītības priekšrocībām, ko var iegūt jau pēc 9. klases un arī pēc vidusskolas absolvēšanas, iepazīstināja Rīgas Valsts tehnikums, Latvijas Universitātes P. Stradiņa Medicīnas koledža, Rīgas Celtniecības koledža, Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikums, Liepājas Jūrniecības koledža, Valmieras tehnikums, Rīgas Stila un modes tehnikums, profesionālā vidusskola “RIMAN”, Rīgas Tirdzniecības profesionālā vidusskola, Birutas Mangeles Starptautiskā stilistu skola u. c.
Savukārt, ja nākotnes plānos ietilpst mācības ārvalstīs, varēja izmantot iespēju – aktuālāko informāciju par izglītības iespējām uzzināt tieši no ārzemju mācību iestāžu pārstāvjiem Pirmoreiz “Skola 2019 ” darbojās Atvērtā skatuve, uz kuras izstādes dalībnieki 20 minūšu garās prezentācijās interesentus iepazīstināja ar savu mācību iestādi un aktuālo studiju un mācību programmu piedāvājumu.
Lai skolēni gūtu priekštatu par dažādām profesijām un atklātu sev arī ko pilnīgi jaunu, daudzi izstādes dalībnieki apmeklētājiem piedāvāja iespēju izmēģināt roku vienā vai otrā arodā!
Tikšanās ar Nacionālās enciklopēdijas galveno redaktoru Valteru Ščerbinski
10. klašu skolēni tikās ar Nacionālās enciklopēdijas galveno redaktoru Valteru Ščerbinski. Interesenti uzzināja kā radās doma veidot Nacionālo Enciklopēdiju, kas jādara redaktoram un kā tiek veidota enciklopēdija. Skolēni uzzināja kādi ir redaktora un darbinieki galvenie darba pienākumi. Skolēniem tika parādīti abi varianti- gan izdevums grāmatas formātā, gan elektroniskais izdevums. Elektroniskā enciklopēdijas versija visu laiku tiek papildināta. Tā kā šķirkļus veido zinātnieki, tad tiem ir augsta ticamības pakāpe. Interesenti uzzināja kā izmantot fotoattēlus un atsauces no enciklopēdijas elektroniskās versijas. Nacionālā enciklopēdija ir universāla populārzinātniska enciklopēdija latviešu valodā. Enciklopēdijas pamatu veido elektroniskā versija un šķirkļu princips, taču vienlaikus Latvijas valsts simtgadei ir sagatavots arī īpašs drukātais sējums par Latviju, kas nopērkams grāmatu tirdzniecības vietās. Enciklopēdijas izveidei un attīstībai likta ilgtermiņa vīzija par pastāvīgu zināšanu uzkrāšanu un pilnveidi. Saskaņā ar šo vīzija ir izstrādāta koncepcija un plāns darbam arī nākotnē atbilstošos tehnoloģiskos apstākļos. Enciklopēdijas saturu veido dažādu nozaru ekspertu sagatavoti šķirkļi, tās satura stratēģisko pārraudzību veic kultūras ministres vadītā Nacionālās enciklopēdijas padome. Saturisko veidošanu nosaka Nozaru redakcijas kolēģija ar 55 dažādu jomu lietpratējiem, bet ilustrāciju bloka veidošanu sekmē dažādu ilustrāciju speciālisti Ilustrāciju redakcijas kolēģijā. Enciklopēdijas tiešo izveides procesu nodrošina redakcija, kurā strādā septiņi darbinieki. Enciklopēdija ir Latvijas Nacionālās bibliotēkas autonoma sastāvdaļa, bibliotēka un tās darbinieki nodrošina redakcijas praktisko funkciju īstenošanu.
Tikšanās ar vēstnešiem no Zviedru Ekonomikas Augstskolas
Interesentiem no vidusskolas bija iespēja tikties ar studentiem vēstnešiem no Zviedru Ekonomikas Augstskolas. Skolēni no studentiem uzzināja par studiju iespējām augstskolā, studiju vidi un procesu, par to kā notiek studentu dzīve gan mācību procesā, gan kultūras jomā. Skolēni uzzināja par to kā iestāties augstskolā, kā sekmīgi sagatavoties studijām. Visus interesēja iegūtās izglītības kvalitāte un nākotnes darba iespējas.
Karjeras spēle “Mana izvēle – mana pasaule”
Šī semestra laikā 4.-7. klašu skolēni tika aicināti mērķtiecīgi iepazīt dažādas profesijas. Skolēni tika mudināti piedalīties izglītojošā karjeras spēlē “Mana izvēle – mana pasaule”. Spēles mērķis bija veicināt izpratni par spēju un prasmju vērtību savā karjerā. Skolēni mācījās iepazīt savu personību un saskatīt iespējas, ievērojot intereses, sarunāties par sev un citiem nozīmīgo virtuālā realitātē. Lai iepazītu dažādas profesijas un prasmes, veidotu attieksmi, katrs skolēns izvēlējās 2 kartītes un saņēma 3 spēles žetonus. Patiesa interese radās nosakot 3 vērtības redzamā dzīves situācijā. Ieraudzītās ikdienišķās un neikdienišķās situācijas veidoja spraigu spēles garu. Azartu darboties spēlē, noteica vēlme saglabāt saņemtos žetonus. Par uzmanīgu klasesbiedru uzklausīšanu ikviens skolēns varēja saņemt spēles žetonu “protu klausīties”. Tas deva pamudinājumu uzlabot savas klausīšanās prasmes. Spēja kartīšu komplektā saskatīt 3 redzamās vērtības, deva iespēju saglabāt žetonu “saskatu vērtību”. Žetons “saulīte” labi kalpoja, lai noskaidrotu vērtīgas atziņas. Tas bija līdzeklis, kā parādīt savu attieksmi pret dzirdēto – cik “saulīšu” ieguvis klasesbiedrs, cik pats. Rezultātā spēle pilnveidoja skolēnu attieksmi pret vērtībām savā personīgā un profesionālā dzīvē.
Spēlē “Atzinība”
- 4.a, 4.b, 4.c, 4.d klases skolēniem un audzinātājām.
- 5.c, 5.d, 6.d,7.a klases skolēniem un audzinātājām.
Individuālas “Atzinības”:
- Ellai Kalniņai 4.b ;
- Laurai Aijai Vildnerei 4.d;
- Kristeram Leksim 5.a;
- Paulai Zarembai 6.a;
- Krišjānim Neimanim 6.a;
- Letīcijai Loginai 6.b;
- Kristai Krūmvēverei 6.c;
- Andrim Mazajam 7.a;
- Nikam Bočkarjovam 7.b;
- Arnim Opulam 7.b;
- Artim Grundem 7.c ;
- Matīsam Melderim 7.c
Spēli vadīja un rezultātus apkopoja PKK Dace Vilerte
Mācību ekskursija uz RSU Sarkanā Krusta Medicīnas koledžu ( 10.12.18.)
8.-12. klašu skolēnu interesentu grupai bija iespēja doties uz RSU Sarkanā Krusta koledžu. Tajā var apgūt profesijas, kas saistītas ar medicīnas nozari: medicīnas māsa, zobārsta asistents, ārsta palīgs, ārstnieciskās masāžas speciālists, māsas palīgs un farmaceita palīgs. Apmācība notiek dažādos izglītības līmeņos. Koledžā skolēnus sagaidīja koledžas docētājas. Vispirms tika izstāstīts par studiju iespējām koledžā un skolēnu erudīcija tika pārbaudīta nelielā konkursā, pēc tam skolēni iepazina mācību auditorijas un laboratorijas, kurās uz dažādiem moderniem manekeniem RSU SKMK studenti apgūst medicīniskās manipulācijas, lai praksē dodos jau ar lielu teorētisko un praktisko zināšanu bagāžu.
Mācību ekskursija uz 3 Pavāru restorānu “Tam labam būs augt” ( 04.12.18.)
Tiem 8.-12. klašu skolēniem, kuriem patīk gatavot un skaisti pasniegt ēdienu, bija iespēja paviesoties 3 Pavāru restorānā. Skolēnu sagaidīja viens no restorāna īpašniekiem un pavāriem – Mārtiņš Sirmais. Slavenais pavārs izstāstīja par to kā attīstījies viņa karjeras ceļš no virtuves palīgstrādnieka līdz slavena restorāna īpašniekam un šefpavāram. Lai kļūtu par atzītu un slavenu pavāru, ir jāiziet gars un nopietns ceļš, jāapgūst visas profesijas, kas nepieciešamas virtuvē. Šī ceļa ilgums ir apmēram 10-15 gadi. Skolēniem bija iespēja uzzināt kā strādā restorāns, kādus darbus veic katrs no restorāna darbiniekiem, kā tiek veidotas ēdienu receptes un restorāna ēdienkarte. Īpašs prieks, ka visi darbinieki ļoti atsaucīgi atbildēja uz visiem skolēnu jautājumiem. Ekskursijas noslēgumā skolēnus sagaidīja īpašs pārsteigums- pavāru sagatavotā uzkoda, kas garšoja lieliski.
Augstskolu diena ( 03.12.18.)
Šogad decembra sākumā skolā notika jau tradicionālā Augstskolu diena. Pirms tās PKK veica aptauju par to kādās augstskolās un studiju programmās iecerējuši studēt mūsu skolas 11. un 12. klašu skolēni. Pēc aptaujas rezultātiem uz Augstskolu dienu tika uzaicināti trīs populārāko augstskolu studenti- vēstneši. 10.-12. klašu izglītojamajiem bija iespēja iepazīties ar studiju iespējām Latvijas Universitātē, Rīgas Tehniskajā Universitātē un Rīgas Stradiņa Universitātē. Skolēni uzzināja par šo augstskolu studiju programmām, iestāšanos tajās , studiju ilgumu, prakses iespējām, apmaiņas programmām, sevis pilnveidošanas iespējām. Vēl skolēniem bija iespēja piedalīties LU Karjeras centra speciālistes nodarbībā par to kā izvēlēties savu studiju programmu.
ES KAA projekta pasākums “Pilnveido sevi!”
21.11.2018. notika ES KAA projekta pasākuma “Pilnveido sevi” pirmā daļa. Tajā piedalījās 9. klašu skolēni. Pasākums noritēja kā interaktīva nodarbība, kurā ar dažādu sociālo tehnoloģiju, mini lekciju, prezentāciju, praktiski individuāliem un komandu uzdevumiem, pieredzes piemēriem, situāciju analīzi izglītojamie noskaidroja kas ir talants un kādas ir talantu jomas? Kā tās atpazīt un novērtēt? Kādas ir katra izglītojamā stiprās un vājās puses? Kā tās noteikt un atpazīt? Kā izvēlēties profesiju un darba vidi, lai varētu realizēt savas stiprās puses un talantus. Nodarbības laikā katrs izglītojamais veica individuālu uzdevumu „Stipro pušu pašnovērtējums”. Tika realizēti interaktīvi komandu uzdevumi sava talanta jomu prezentēšanai, atbilstošo profesiju meklēšanai. Izglītojamie uzzināja, ko nozīmē termins dzīves plānošana- attīstības mērķu noteikšana pilnvērtīgai dzīvei. Pasākuma otrā daļa paredzēta 8. klašu skolēniem un notiks 30. novembrī.
Rīgas skolu PKK seminārs
22.11.2018. mūsu skolas pedagogi karjeras konsultanti rīkoja Rīgas skolu PKK pieredzes apmaiņas semināru. Semināru atklāja mūsu skolēni, viesus sveicot ar dziesmu un raitu dejas soli. Banku Augstskolas profesore, doktore T. Volkova nolasīja lekciju “Darba tirgus nākotnes izaicinājumi”. Tajā pedagogi uzzināja gan par jauno tehnoloģiju attīstības ietekmi uz darba tirgu un nākotnes profesijām, gan par dažādiem intelekta veidiem un to, ka nākotnē “darbs” arvien vairāk tiks saistīts ar cilvēka atjautību, radošu problēmu risināšanu un sadarbības prasmēm. Profesore paskaidroja, ka jauno tehnoloģiju duālā daba rada augstākas produktivitātes solījumu, darba drošību un ērtības un izvirza sarežģītus jautājumus par automatizācijas plašāku ietekmi uz darba vietām, prasmēm, atalgojumu un paša darba dabu. Semināra dalībniekus uzrunāja arī VIAA KAN vadītāja I. Punkstiņa. Viņa pastāstīja par savas nodaļas darb gan projekta ietvaros, gan ārpus tā. PKK tika iepazīstināti ar uzlabotajām un jaunajām infografikām, kas atrodamas VIAA mājas lapā un jauno spēli “Iepazīsti profesijas”, kura paredzēta sākumskolas skolēniem. Mūsu skolas PKK Inga Dunke dalījās pieredzē par karjeras attīstības atbalstu mūsu skolā un pastāstīja par to, kā tiek veidots KAA pasākumu plāns, kā viņa sastāda pasākumu programmas, uzrunā potenciālos sadarbības partnerus un kādi ir un kā norit mūsu skolas tradicionālie un jaunie karjeras izglītības pasākumi.
Tikšanās ar animatoru Dz. Krūmiņu
23.11.2018. notika 7.a klases un 9. klašu skolēnu tikšanās ar Latvijas Mākslas Akadēmijas un J. Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolas pasniedzēju, animatoru, aktieri Dzintaru Krūmiņu. Skolēni iepazina DZ. Krūmiņa karjeras ceļa kāpumus un kritumus; uzzināja, ka jāuzdrošinās darīt un jādara arī tad, ja vairs nav spēka, jo tikai ar darbu un sevis pierādīšanu var iegūt jaunas iespējas. Ja pats uzdrošināsies un iesaistīsies dažādos darbos un pasākumos, tad iegūsi pieredzi un tevi pamanīs arī citi. Tu pierādīsi, ka tavs darbs ir vajadzīgs un svarīgs! Dz. Krūmiņš iepazīstināja skolēnus ar animatora profesiju, pastāstīja kā animāciju apgūst viņa skolēni un parādīja vairākus savu skolēnu darbus.
Mācību ekskursija uz Tieslietu ministriju
26.11.18. vidusskolēnu interesentu grupa devās ekskursijā uz Tieslietu ministriju. Tur skolēnus laipni sagaidīja ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Lana Mauliņa. Viņa pastāstīja kad un kā dibināta Tieslietu ministrija, kādu jautājumu risināšana ir TM kompetencē. Ekskursijas laikā skolēni iepazinās ar jurista profesiju un tikās ar Tieslietu ministrijas tiesu politikas departamenta direktori Initu Ilgažu un Starptautiskās sadarbības departamenta direktores p.i. Ilvaru Turkopulu. Skolēni uzzināja šo juristu karjeras stāstus un saņēma atbildes uz saviem jautājumiem. Skolēniem bija iespēja viesoties Augstākajā Tiesā, pabūt sēžu zālē, uzzināt kādus jautājumus risina Augstākā Tiesa un iepazīties ar AT muzeju. Muzejā redzējām daudz vērtīgu eksponātu un muzeja relikviju- īpaši iesietu 1937. gada Civillikumu kas spēkā vēl šodien.
Mācību ekskursija uz koncerna ORKLA uzņēmumu Spilva
28.11.18. 11.a klases skolēni devās mācību ekskursijā uz uzņēmumu “Spilva”. Skolēni uzzināja kā radās uzņēmums Spilva, kā tas attīstījies un mainījies gadu gaitā; kā tiek attīstīts uzņēmums; uz kurieni tiek eksportēta uzņēmuma produkcija; no kurienes tiek vestas produkcijas izejvielas un kā tiek pilnveidotas produkcijas ražošanas tehnoloģijas un produktu garšas kvalitāte. Skolēniem bija iespēja redzēt kā norit ražošanas process un kā norit darbs vienā no lielākajiem loģistikas centriem. Ekskursijas noslēgumā skolēni varēja nodegustēt dažus “Spilvas” produktus.
Mācību ekskursija uz Zaigas Gailes arhitektu biroju (05.11.2018.)
5. novembrī vidusskolēnu grupai bija iespēja viesoties Zaigas Gailes arhitektu birojā. Mūs laipni sagaidīja biroja vadītāja un kopā ar biroja darbiniecēm iepazīstināja ar arhitekta darba noslēpumiem. Zaiga Gaile un viņas kolēģi maketus un rasējumus veido ar rokām un tas mūsdienu tehnoloģiju laikmetā ir tik jauki! Vari redzēt projektu nevis bildē, bet tieši tā kā tas izskatīsies dabā! Biroja darbinieces izstāstīja arī par studijām RISEBAS Arhitektūras fakultātē un RTU Arhitektūras fakultātē un uzņemšanas noteikumiem tajās. Uzzinājām, ka šis arhitektu birojs visu projektu izstrādā pilnībā. Kā pēdējos lielākos objektus var minēt Rīgas Jaunā teātra pārbūves projektu, “Sapņu Fabrikas” pārbūvi par ZUZEUM galeriju un Vāgnera zāles pārbūves projektu, kuru maketus varējām birojā aplūkot. Birojs strādā gan ar valsts, gan privātajiem pasūtījumiem. Redzējām kā top vairāku privātmāju projekti. Šajā birojā izstrādā ne tikai ēku projektus , bet arī interjera projektus- no skices līdz atslēgai.
Karjeras attīstības atbalsta pasākums „ Darbs- mana sirdslieta” 12.10.2018.
Pasākums notika ES projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 „Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros. Pasākuma mērķis un uzdevumi bija, izmantojot dažādus paņēmienus un metodes, katram izglītojamajam palīdzēt noskaidrot viņa talantu un hobiju. Parādīt paņēmienus kā savu talantu un hobiju izglītojamais var pārvērst savā sirdsdarbā, veidojot veiksmīgu karjeru. Pasākuma dalībnieki bija mūsu skolas 10. klašu izglītojamie
Pasākums noritēja kā interaktīva nodarbība, kurā ar dažādu sociālo tehnoloģiju, karjeras spēļu un metožu palīdzību izglītojamajiem tika dota iespēja pašiem atbildēt uz tādiem sev aktuāliem jautājumiem kā, kas ir viņu patiesais aicinājums un sapņu profesija, kā sākt veidot savu karjeru mācoties skolā, kā nekļūdīties izvēloties īsto nodarbošanos un, kas ir patiesie orientieri izglītojamā dzīvē, kam sekot. Izglītojamie iemācījās sastādīt skaidru rīcības plānu tam, ko iesākt pēc vidusskolas pabeigšanas un, kā izveidot pašam savu profesiju balstoties uz saviem talantiem un interesēm. Nodarbības vadītājs ar praktiskiem piemēriem parādīja, kā nopelnīt darot to, ko mīli darīt un, kā neskriet līdzi pūlim.
Karjeras nedēļas pasākums “Pieredzes stāsti”
10.10.18. skolas 8.-9. klašu skolēni piedalījās pasākumā “Pieredzes stāsti”. Tajā ar savu karjeras stāstu dalījās mūsu skolas absolventi Kristaps Jirgensens un Daniela Domiņa un jaunais sporta skolotājs Ansis Dermaks. Kristaps pastāstīja par to, ko nozīmē būt uzņēmējam, kā atrast savu tirgus nišu un attīstīt sava produkta tirgu. Kristaps uzsvēra, ka savu biznesu ir iespējams savienot ar citu patstāvīgu darbu un mācībām, tikai ļoti jāievēro plānošanas principi un prioritātes. Daniela pastāstīja par savām skolas gaitām un studijām LU BVF, dalību gan skolas parlamentā, gan LU studentu pašpārvaldē. Daniela uzsvēra, ka ikvienam jācenšas pēc iespējas vairāk attīstīt sevi, piedaloties dažādās ārpusskolas aktivitātēs un jaiesaistās dažādos projektos, lai taptu pamanīts un tad piedāvājumi sadarboties sekos paši no sevis. Skolēniem pārsteigumu sagādāja mūsu skolas jaunais sporta skolotājs Ansis Dermaks. Skolotāja vaļasprieks un hobijs ir velotriāls, kurā viņš guvis pasaules mēroga panākumus. Skolotājs uzsvēra, ka ir svarīgi atrast savu aizraušanos un to attīstīt līdz zināmam līmenim. Svarīgs ir regulārs un mērķtiecīgs, neatlaidīgs darbs! Bez tā nebūs panākumu! Skolēnus īpaši iepriecināja skolotāja sniegtie paraugdemonstrējumi.
11.10.18. ar saviem pieredzes stāstiem 10.-12. klašu skolēnus iepazīstināja aktieris Andris Bulis, digitālais būvnieks Ēriks Vītols un sporta žurnālists un dokumentālists Armands Tripāns. Andris Bulis spēlējis Liepājas teātrī, Latvijas Nacionālajā teātrī, Teātra observatorijā un Daugavpils teātrī. Ar 2018./2019. gada sezonu aktieris pievienojies Dailes teātrim, lai gan izrādēs piedalās kopš 2017.gada. Filmējies vaiākās filmās. Pazīstams arī ar savām monoizrādēm. Sarakstījis trīs dzejoļu grāmatas – “Mans ego”, “Pieturas” un “Etīdes Otrai pusei”. Aktieris uzsvēra, ka ikvienam mūsdienīgam cilvekam ir svarīgi lasīt un anlžēt izlasīto, kritiski domāt un izteikt savu viedokli. Ēriks Vītols pārstāv jaunu nozari- digitālo būvniecibu. Ēriks ir digitālās būvniecības projektu vadītājs jeb BIM menedžeris Šī profesija tikai pamazām ienāk mūsu ikdienā, pagaidām to var apgūt tikai pašmācības ceļā, bet drīzumā būs studiju programma RTU. Digitālā būvniecība ļauj izplānot objektu un saskaņot visas tā struktūras un sistēmas pirms būvniecības. Ēriks uzsvēra, ka vidusskolas laikā ir svarīgi apgūt labi visus mācību priekšmetus, jo nekadnevari zināt kas būs noderīgs nākotnē. Galvenais ir mācīties pašam priekš sevis, attīstīt sevas dotības, lai aizsteigtos pirms konkurentiem. Armands Tripāns ir sporta žurnālists, kurš kopš 2004. gada strādā Latvijas Televīzijā, patlaban ir raidījuma “Sporta studija” vadītājs. No sešu gadu vecuma spēlējis hokeju, vairakkārt ar slidām nobraucis pa Siguldas bobsleja trasi, piedalījies “Crashed Ice” pasaules čempionātā, ieguvis Gada cīnītāja titulu, spēlē golfu, uzņem filmas un ceļo. Armands ir vairāku dokumentālu filmu autors. Armanda moto- nebaidīties un darīt! Darīt godīgi un atbildīgi, lai darbs patiktu pašam un rezultāts iepriecinātu un bagātinātu apkārtējos!
Karjeras nedēļas “Būvē savu karjeru pats!”
Visā Latvijā oktobrī tradicionāli notiek Karjeras nedēļa. Šogad tā risinājās no 08.10.-12.10.18. Taču nedēļas laikā nevar iekļaut visus plānotos pasākumus, tāpēc mūsu skolā oktobrī bija Karjeras nedēļas. To devīze šogad: “Būvē savu karjeru pats!”
Klašu audzinātāji, mācību priekšmetu skolotāji un PKK, balstoties uz skolēnu vēlmēm, kopīgi sastādīja skolas Karjeras nedēļas darba plānu. Pilnīgi visas klasēs notika dažādi pasākumi- klases stundas, tikšanās ar uzaicinātiem viesiem, iepazīšanās ar vecāku profesijām, meistardarbnīcas un mācību ekskursijas. Izglītojamie iepazina dažādas profesijas, to noslēpumus, uzzināja kādas prasmes un zināšanas nepieciešamas, lai strādātu konkrētajā profesijā un uzņēmumā. Nosaukt visas iepazītās profesijas nemaz nav iespējams! Prieks par skolēnu aktīvo iesaistīšanos pasākumos un vēlmi uzzināt ko jaunu. Lūk piemēri tam kādas profesijas iepazina mūsu skolēni:1.d klases skolēni- policists, ugunsdzēsējs, projektu vadītāja; 2.a klases skolēni- policists un amatnieks- rokdarbnieks; 2.b klases skolēni – sociālais darbinieks, ugunsdzēsējs; 2.c klases skolēni- leļļu teātra aktieris un stikla pūtējs; 2.d klases skolēni- policits, fizioterapeits, zinātnieks; 3.c klases skolēni- aktieris, ugunsdzēsējs, saldumu ražotājs; 3.d klases skolēni- ugunsdzēsējs, bankas darbinieks, kolekcionārs, zāļu izplatītājs; 4.b klases skolēni- tiesnesis, advokāts, prokurors, tulks, bibliotekārs, gids; 4.d – mediķis; 6.b. un 7.c –farmaceits; 6.d klases skolēni- pasniedzējs, lektors, laborants, zinātnieks, rakstnieks; 7.a- muzeja darbinieks, aktieris, kaskadieris, skaņu operators, picu cepējs,uzņēmējs, šoferis, gids, bibliotekārs; 7.b klases skolēni -sociālais darbinieks, sociālais pedagogs, fizioterapeits, logopēds, 7.d- bibliotekārs, bibliotēkas darbinieks, pasākumu organizators; skautu vadītājs; 8.c klases skolēni – pasākumu organizators; 12.a klases skolēni- gids, nekustamo īpašumu mākleris; 11.a un 12.b- muzeja darbinieks, vēsturnieks, šoferis, gids; 11.b klases skolēni – skolotājs, vēsturnieks. Visu klašu skolēni šajās nedēļās uzzināja ko jaunu par profesijām, noskaidroja savas spējas un prasmes dažās profesijās un iepazinās ar jauniem cilvēkiem, gūstot jaunus iespaidus un kontaktus.
LU Dabaszinību Akadēmiskā centra apmeklējums (01.10.2018.)
Oktobra pirmajā dienā 10.a klases izglītojamie, kl. audz. Anika Sika un PKK Inga Dunke devās uz LU Dabaszinību Akadēmisko centru, kas atrodas Jelgavas ielā. Šai rajonā plānota LU studentu pilsētiņa – blakus DAC jau slejas otra ēka, kurā no 2019. gada februāra darbosies 7 LU zinātniskie institūti, laboratorijas, Medicīnas fakultāte un Fizikas un matemātikas fakultāte. Diemžēl jauno ēku aplūkojām tikai no ārpuses. Ar prieku izstaigājām DAC, uzzinājām kādas fakultātes un institūti šeit strādā, iepazinām bibliotēku, dažas laboratorijas un auditorijas, studentu atpūtas un mācību telpas, kā arī studentu pašpārvaldes telpas. Vēl varējām noskaidrot, kā veidoti ēkas āra noformējuma un vestibila dekori un ko tie attēlo. Izrādās, ka visu stāvu sienu gleznojumus zīmējusi māksliniece Kristīne Luīze Avotiņa. Mums izdevās pabūt arī 7. stāva siltumnīcā, kur bioloģijas fakultātes studenti veic dažādus zinātniskos eksperimentus. Bijām arī ķīmijas laboratorijā un lielākajā DAC auditorijā. Kā īpašs pārsteigums bija ekskursijas vadītājas atļauja uzkāpt uz DAC jumta. Tur redzējām, kā darbojas nesen uzstādītais G5 raidītājs un ģeogrāfu studijām uzstādītā meteoroloģiskā stacija. Saules staros varējām pavērot rudenīgo Rīgu. Izglītojamajiem DAC patika un daži jau zina, ka tieši tur norisināsies viņu augstskolas studijas.
Tikšanās ar LU Politikas zinātnes nodaļas vadītāju Ivetu Reinholdi (02.10.2018.)
2.oktobrī skolas aktu zālē notika tikšanās ar Ivetu Reinholdi – asociēto profesori, LU Politikas zinātnes nodaļas vadītāju, Eiropas Padomes Reģionālo un vietējo pašvaldību kongresa neatkarīgo eksperti. Profesore izstāstīja savas karjeras stāstu –ar ko viņa nodarbojas, kādi ir viņas darba pienākumi, kā norit darba diena, kā tiek plānotas tikšanās un kur un ar ko darba jautājumu dēļ nācies tikties. Studiju kontekstā īpaši nozīmīga bija informācija par to, kāda atšķirība ir starp politologu un politiķi, kādus mācību priekšmetus apgūst politoloģijas studenti, un kādas ir absolventu iespējamās darba vietas. Tika minēti piemēri no fakultātēs absolventu pieredzes stāstiem. Izglītojamie varēja uzdot jautājumus un saņēma uz tiem izsmeļošas atbildes.
7.a klases mācību ekskursija “Pikšas”- Cinevilla- Ķemeru purva taka ( 08.10.2018.)
8.oktobrī 7.a klases izglītojamie kopā ar skolotājām I.Dunki, I.Šneideri un S.Goldmani devās mācību ekskursijā. Vispirms mūsu ceļš veda uz Dobeles pusi – Latvijas bijušā prezidenta K. Ulmaņa muzeju “Pikšas”. Dzestrajā rītā mūs sagaidīja muzeja vadītāja, kas novadīja fantastisku ekskursiju un iepazīstināja izglītojamos ar Pikšu māju vēsturi, K.Ulmaņa dzīves stāstu, senajiem arodiem un darbarīkiem, kā arī muzeja darbinieku profesijām un darba pienākumiem. Izglītojamie uzzināja daudz jauna un atklāja sev nezināmas Latvijas vēstures lappuses. Prieks, ka Gunāram Ulmanim par personīgajiem un tautas ziedotajiem līdzekļiem izdevies atjaunot padomju laikā izpostītās mājās un tagad tās ir nozīmīgs Latvijas kultūras objekts. Pēc tam mūsu ceļš veda uz Cinevillu, kur izglītojamie izstaigāja Nameja labirintu, piedalījās Foto medībās un varēja iemēģināt savas spējas aktiera profesijā. Izglītojamie uzzināja, kā veido filmu dekorācijas, kā tiek filmēti specefekti un kādu profesiju pārstāvju klātbūtne ir nepieciešami, lai varētu tapt laba un aizraujoša filma. Pēc gardām pusdienām, kuru laikā varējām arī vērot ēdināšanas uzņēmuma darbiniekus, kuri apkalpoja klientus, visi devāmies uz Ķemeru purva taku. Tur skolotāja Inese izstāstīja par purva un meža atšķirībām un purva rašanos un tā augu valsti, bet izglītojamie vāca purva augus, kurus pēcāk pētīs bioloģijas stundās. Visi kopā izstaigājām skaisto taku, baudot rudenīgās saules starus un rudens krāsu bagātību. Par izdevušos braucienu īpašu paldies varam teikt mūsu šoferim Mārim!
Mācību ekskursija uz RTU Inženierekonomikas un Datorzinību fakultātēm ( 27.09.2018)
Ceturtdien vidusskolēnu interesentu grupa devās uz RTU Inženierekonomikas fakultāti. Tur skolēni uzzināja kādas studiju programmas var apgūt šajā fakultātē; iepazinās ar Muitas muzeja ekspozīciju un ar Muitas studiju programmas mācībspēkiem. Skolēni iepazinās ar laboratoriju, kur studenti veido savus radošos darbus, aplūkoja studentu atpūtas telpas. Skolēniem bija iespēja iepazīties ar drošības inženiera studiju programmu un paviesoties drošības laboratorijā.
Pēc tam skolēni devās uz Datorzinību un informācijas tehnoloģiju fakultāti. Skolēniem bija iespēja paviesoties pie RTU DITF doktorantiem un uzzināt ar kādiem pētījumiem jaunie zinātnieki nodarbojas. Skolēni uzzināja kā top roboti, kā tie tiek pilnveidoti atbilstoši pasūtītāju prasībām. Skolēni varēja aplūkot Mehānikas laboratoriju un Robotikas laboratoriju. Studenti pastāstīja par to kādas mācību programmas var apgūt DITF, kā norit studenta dzīve, kādiem mācību priekšmetiem jāpievērš uzmanība vidusskolā, ja nākotnē vēlas savu darbu saistīt ar IT.
7.a klases skolēnu mācību ekskursija uz RTU ( 28.09.2018.)
Eiropas zinātnieku dienas un nakts ietvaros 7.a klases skolēni devās uz Rīgas Tehniskās Universitātes piedāvātajām nodarbībām. Vispirms skolēni piedalījās nodarbībā “Ir inženieri, nav problēmu jeb īsais kurss inženierzinātnēs”. Skolēnus sagaidīja āķīgi uzdevumi, radoši izaicinājumi un praktiskas darbošanās prieks. Skolēni uzzināja ko dara un ko nedara inženieri, kādas fakultātes ir RTU, kā iegūt inženiera profesiju un kādās jomās paveras darba iespējas. Skolēni pildīja testu un grupās meklēja atbildes uz uzdotajiem jautājumiem, praktiski risināja problēmu situāciju uzdevumus. Pēc tam skolēni devas uz RTU Telekomunikāciju fakultāti, kur tās pasniedzēji iepazīstināja ar to, kādus speciālistus sagatavo šī fakultāte, Skolēni piedalījās grupu spēlēs, kurās risināja dažādas interneta pārraides problēmas. Šķiedru optikas pārraides sistēmu laboratorijā tika demonstrēti optiskie sensori, optisko šķiedru metināšana, kā arī tehnoloģijas sakaru līnijas kvalitātes un bojājumu novērtēšana. Skolēniem bija iespēja uzzināt vairāk par informācijas pārraides procesu optiskajā šķiedrā, kā arī iepazīt jaunākos šķiedru optikas pārraides sistēmu risinājumus. Trešajā nodarbībā skolēni devās uz RTU Biomateriālu laboratoriju. Tajā skolēni uzzināja, kā veido materiālus, kas nepieciešami, lai nodrošinātu cilvēka organisma darbību, ja ir kādi kaulu sistēmas vai organisma bojājumi. Skolēni aizrautīgā spēlē piedalījās dažādos eksperimentos un atbildēja uz viktorīnas jautājumiem, meklēja pazudušo Skeletu. Tā kā gandrīz visas atbildes bija pareizas, tad Skelets tika veiksmīgi atrasts! Paldies 7.a klases vecākiem par atbalstu nodarbību organizēšanā un doto iespēju tās apmeklēt!
Mācību ekskursija uz Latvijas Republikas Finanšu ministriju 21.09.18.
Piektdien, 21. septembrī Finanšu ministrijā notika ikgadējais Atvērto durvju dienu pasākums, kurā piedalīties tika aicināti arī mūsu vidusskolēni. Šogad mūsu skolu pārstāvēja 10.b klases skolēni. Skolēni klātienē varēja iepazīties ar ministrijas, Valsts Kases, Centrālās finanšu un līgumu aģentūras (CFLA), Valsts ieņēmumu dienesta (VID) un VAS “Latvijas Loto” specifiku. Skolēniem bija iespēja tikties ar finanšu ministri Danu Reiznieci –Ozolu, redzēt viņas darba kabinetu, viņas biroja darbinieku darba telpas. Izglītojamie no ministres uzzināja, kā norit viņas darba diena, kādi ir galvenie ministres darba pienākumi. Skolēni varēja aplūkot valsts Budžeta portfeli un uzdot ministrei jautājumus par finanšu tēmām. Pasākuma laikā skolēni varēja vairāk uzzināt par nodokļu reformas aktualitātēm, piedalīties dažādās spēlēs, iepazīties ar muitas ekspozīciju, kurā bija izvietotas viltotas un konfiscētas preces. Skolēni varēja iepazīties ar Muitas un Finanšu policijas darbinieku ikdienu. Vidusskolēni uzzināja aktuālāko informāciju par Latvijas Loto Simtgades loteriju, ES fondu investīcijām 2014.-2020. , kā arī CFLA un Valsts kases funkcijām. Skolēni piedalījās konkursā un uzzināja jaunumus par Finanšu ministrijas pretkrāpšanas kustību #Atkrāpies.
Mācību ekskursija uz RīgaTV24
Otrdien vidusskolēnu interesentu grupa devās mācību ekskursijā uz RīgaTV24. Tā ir televīziju, kuras telpas atrodas Rīgas centrā, Blaumaņa ielā. RīgaTV24 ir dzīva satura televīzijas kanāls, kas informē Rīgas un Latvijas iedzīvotājus par sabiedrībā aktuālo gan Latvijā, gan ārvalstīs. Kanāls sniedz iespēju jebkuram piedalīties tā satura veidošanā, rakstot komentārus un uzdod jautājumus. Pie televīzijas mūs mīļi sagaidīja žurnāliste un producente Lelde Ceriņa un raidījuma vadītājs Roberto Meloni. Lelde pastāstīja kā izveidojās RīgaTV24, kādus orģinālos raidījumus veido šī televīzija, kā tiek iegūts finansējums un kā norit viņas darba diena. Skolēni uzzināja kādu profesiju pārstāvji strādā TV24 un kādi ir viņu darba pienākumi un ikdiena. Gan Lelde, gan Roberto pastāstīja savas TV karjeras veiksmes un neveiksmes stāstus, uzsvēra, ka ikvienam ir jāuzdrošinās darīt to, ko pats vēlies. Sākumā var būt arī neveiksmes, tās jāpārdzīvo un jāstrādā tālāk- sevi attīstot un pilnveidojot, meklējot to ar ko esi atšķirīgāks un labāks nekā citi šīs jomas speciālisti. Vēlāk sarunai pievienojās arī žurnālists un raidījuma “Preses klubs” vadītājs Aivis Ceriņš. Aivis pastāstīja kā top raidījums, kā tiek izvēlēti raidījuma viesi un kā notiek darbs ar raidījuma viesiem. Vēlāk aplūkojām nelielās televīzijas telpas. Lielākā daļa no tām ir atvērto biroju tipa telpas, bet visas ir ļoti nelielas. Filmēšanas telpas tiek izmantotas vairāku raidījumu filmēšanai, mainot studijas iekārtojumu. Paldies Leldei, Roberto un Aivim par iedvesmas stāstiem un pamudinājumu katram darīt savu sapņu darbu!
10.09.18. un 14. 09.18. mūsu skolas 12. klašu un 11. klašu izglītojamajiem bija iespēja iepazīt diplomāta profesijas noslēpumus un nianses. 12, klašu izglītojamie tikās ar ASV vēstniecības darbinieku Andri, kurš strādā sabiedriskās diplomātijas jomā. Izglītojamie uzzināja, kas ir diplomātija, kādas ir tās nozares, ar ko konkrēti nodarbojas katras diplomātijas nozares pārstāvji. Izglītojamie uzzināja kā veidojas vēstniecības darbinieka darba dienas plāns un kādas zināšanas un prasmes ir nepieciešamas, lai varētu strādāt šajā jomā. Kā svarīgāko vēstniecības darbinieks uzsvēra spēju panākt situāciju, kad ieguvējas ir abas procesā iesaistītās puses. Otra galvenā atziņa, ka vienmēr jācenšas sevi attīstīt un pilnveidot, aktīvi piedaloties dažādos pasākumos, jo no pieredzes un personiskajiem kontaktiem vēlāk veidojas iespējas veidot savas dzīves karjeru. Otrajā nodarbībā ASV vēstniecības darbinieks no ASV izglītojamiem ļoti aizrautīgā veidā izstāstīja savu dzīves stāstu un dažādus notikumus no savas diplomātiskā dienesta darbinieka dzīves. Stāstījums bija azartisks un aizraujošs un uzrunāja jauniešus. Paldies ASV vēstniecības darbiniekiem par dalību mūsu skolas nodarbībās!
“Uzzini ko jaunu!
4. aprīlī 6. klašu izglītojamajiem un 5. aprīlī 10.-12. klašu izglītojamajiem notika karjeras atbalsta pasākums “Uzzini ko jaunu!” Pasākums notika Eiropas Savienību fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 8.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieeju karjeras atbalstam izglītojamajiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.
6.klašu izglītojamie iepazina profesijas, kas saistītas ar mežsaimniecību un kokapstrādi, iepazina šo profesiju pienākumus, nepieciešamo izglītību, lai kvalitatīvi varētu veikt darbu šajās profesijās, darba vidi. Izglītojamie iepazina pārtikas ražošanas tehnologa profesiju un saldumu meistara profesiju, noskaidroja kādi ir šo profesiju galvenie darba pienākumi, kāds ir darba laiks, kādi ir šo profesiju plusi un mīnusi, uzzināja kāpēc konkrētie darbinieki izvēlējušies šo profesiju; izglītojamie piedalījās meistarklasē un izmēģināja savas prasmes saldumu gatavošanā. Izglītojamie iepazina profesijas, kas strādā dzelzceļa nozarē, uzzināja kāda ir nepieciešamā izglītība attiecīgajās profesijās, noskaidroja šo profesiju pārstāvju darba pienākumus, iepazina darba vidi un uzzināja kādās radniecīgās nozarēs vēl var strādāt šo profesiju pārstāvji. Izglītojamie iepazina gida profesijas noslēpumus. 10.-11. klašu izglītojamie iepazinās ar profesijām, kuras nepieciešamas, lai nodrošinātu teātra darbību, pārtikas uzņēmuma darbību un tūrisma uzņēmuma un maizes ceptuves darbību, iepazina šo profesiju darba vidi un specifiku, izzināja šo profesiju noslēpumus. Izglītojamie izmēģināja savas prasmes un spējas, veicot kādu no šo profesiju darba pienākumiem.
Marta beigās 2. klašu izglītojamajiem notika karjeras attīstības atbalsta pasākums “Kas palīdz droši aizlidot” un 6. aprīli sākumskolas 2.-3. klašu izglītojamajiem notika karjeras pasākums “ No cukura paciņas līdz gardai karamelei”.
Pasākumi notika Eiropas Savienību fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 8.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieeju karjeras atbalstam izglītojamajiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.
Marta beigās 2.klases devās uz Rīgas Starptautisko lidostu, lai uzzinātu kādu profesiju pārstāvji nodrošina lidostas darbu. Izrādās, ka lidostā strādā ne tikai piloti un stjuartes, bet arī dispečeri, kontrolieri, administratori, apsargi, šoferi, ugunsdzēsēji un IT speciālisti.
Atbraucot uz lidostu, bērniem bija jāuzģērbj spilgtas vestes un jāpielīmē savs vārds. Bija karsti, jo savas drēbes nebija kur likt, bija jāiet ar visām ziemas drēbēm. Skolēniem bija iespēja redzēt, kā paceļas un nolaižas lidmašīnas. 2.b klasei bija iespēja iepazīties arī ar lidostas ugunsdzēsēju depo, jo tur strādā Sandera tētis. Prieki bija lieli, jo varēja iekāpt lielajās ugunsdzēsēju mašīnās un paskatīties, kas mašīnām ir iekšpusē. Pie ugunsdzēsēju depo ir arī trenažieru zāle, lai ugunsdzēsēji vienmēr varētu uzlabot savu fizisko formu.
Evelīnai no 2.b klases visvairāk patika dispečeru profesija, jo tur bija binoklis un dators. Savukārt Lote raksta, ka iet cauri detektoram bija pats bailīgākais, jo bija jādomā- pīkstēs vai nepīkstēs. Kārli pārsteidza kara lidmašīnas, kas atrodas lidostas teritorijā. Daniellai patika, kā tiek “vizināti” čemodāni.
Vai juti kā 6.aprīlī smaržoja skolas otrā stāva gaitenis? Šajā dienā 2. un 3.klašu skolēni bija kļuvuši par karameļu meistariem. Sākumā atbraukušie ciemiņi- karameļu meistari pastāstīja, kā viņiem radās ideja par savu uzņēmumu, pastāstīja, ko dara karameļu meistari un demonstrēja, kā top karameles. Pienāca laiks pie darba ķerties bērniem pašiem- gribējās taču ne tikai skatīties, bet arī pašiem darboties! Cimdi rokās un aidā- virpināt karameles! Kad produkts gatavs, tas skaisti jāiesaiņo. Tā nu smaidīgi, ar karamelēm rokās, skolēni teica paldies par saldāko stundu šajā dienā un devās uz savām klasēm!
Vai vari sacensties ar profesionāli?”
27. un 28. martā 9.-12. klašu izglītojamajiem notika karjeras atbalsta pasākums “Vai vari sacensties ar profesionāli?” Pasākums notika Eiropas Savienību fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 8.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieeju karjeras atbalstam izglītojamajiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.
Tā laikā izglītojamie varēja iepazīt vairākas profesijas un uzzināt kādas prasmes vajadzīgas, lai strādātu konkrētajā profesijā, izglītojamie varēja piedalīties konkursos. Ekskursija- nodarbība norisinājās Cēsīs. Tās laikā izglītojamie viesojās Vidzemes koncertzālē, kur uzzināja par ēkas celtniecību, apskatīja Vidzemes koncertzāli, iepazinās ar koncertzālē esošajām iestādēm, iepazina dažādu profesiju cilvēkus un uzzināja par viņu profesijām un prasmēm, kas nepieciešamas tajās darbojoties, izglītojamie izmēģināja savus spēkus uzstājoties uz lielās skatuves un mēģinājumu zālēs. Kā nākamo objektu izglītojamie apmeklēja SIA “Vinnis”, kas ir vadošais medus fasēšanas uzņēmums Baltijā un uzņēmumu “Livonija”, kas ražo limonādi “Mežezers” un cita veida limonādes. Izglītojamie uzzināja kādu profesiju cilvēki strādā uzņēmumā, kādi ir viņu darba pienākumi, kādas prasmes nepieciešamas, lai veiksmīgi veiktu visus darba pienākumus, kā norit ražošanas process abos uzņēmumos, kā rodas limonāde un kā medus un limonāde nonāk līdz patērētājam. Kā trešais objekts, kurā viesojās izglītojamie bija Koprades māja Skola6. Galvenie šīs mājas darbības virzieni ir radošo industriju un digitālo industriju atbalsts un pirmsinkubatora funkcijas. Izglītojamie uzzināja gan par to kā šī māja kļūst par kopā strādāšanas vietu vairāk nekā 12 uzņēmējiem- pašnodarbinātajiem un nelielām komandām, gan par uzņēmējdarbības attīstību un atbalstu Cēsīs, gan varēja iepazīt pašnodarbinātos, kas tur strādā, uzzināt par viņu profesijām un karjeras attīstību, apmeklēt darbnīcas un iemēģināt darbošanos konkrētajā nozarē.
Lekcija- nodarbība “Mēs par veselu Rīgu” 28.02.18.
28.02.18. projekta ietvaros “Mēs par veselu Rīgu” 10. klašu skolēniem bija lieliska iespēja piedalīties sporta nodarbībā, kuru vadīja trenere Rūta Pulkstene. Nodarbībā tika izmantota pārmaiņus treniņu metone. Apļa treniņā skolēni izpildīja dažādus vingrinājumus, kuros nav nepieciešams inventārs.
Pēc cītīga treniņa skolēni piedalījās lekcijā – diskusijā par veselīgu dzīves veidu un emocionālo motivāciju sevis attīstīšanai un pilnveidošanai. Nodarbību vadīja bērnu un jauniešu psiholoģijas eksperte, Latvijas Universitātes docente Dr., psych. Anda Gaitniece – Putāne un jauniešiem aktuāla un plašākai sabiedrībai pazīstama personība – BMX braucējs Dāvis Dudelis.
“Daudzveidīgā tehnisko profesiju pasaule” (19.02.18.-28.02.18.)
Pasākums “Daudzveidīgā tehnisko profesiju pasaule” notika Eiropas Savienību fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 8.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieeju karjeras atbalstam izglītojamajiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros. Laika posmā no 19.-28. februārim 190 5.-8. klašu izglītojamie piedalījās eksperimentālajās meistarklasēs un ekskursijās Rīgas Motormuzejā. Ideja un karjera…. Kā tās rodas? Kā palīdz izvēlēties profesiju, kā saistās ar mācībām skolā? Kādas ir tehniskās profesijas? Kādas zināšanas ir nepieciešamas, strādājot tehniskajās profesijās? Meistarklasēs un ekskursijā izglītojamiem veidojās atbildes uz jautājumiem par to kā iegūt pārliecību par savām spējām, kā pacietība un spējas veido raksturu, kādas ir tehniskās profesijas un kādas zināšanas ir nepieciešamas, lai tajās strādātu , kā aizkļūt pie mērķa – savas profesijas izvēles.
Izglītības izstāde “Skola 2018”
23. februārī vairāk kā 110 mūsu skolas 9.-12. klašu izglītojamo devās uz izglītības izstādi “Skola 2018”.
Izstādes apmeklējums notika Eiropas Savienību fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 8.3.5. specifiskā atbalsta mērķa “Uzlabot pieeju karjeras atbalstam izglītojamajiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros.
Izstāde “Skola 2018” ļāva iegūt visaptverošu informāciju par mācību iespējām un palīdzēja izvēlēties piemērotāko izglītības ceļu. Izstādē varēja uzzināt vairāk par Latvijas un ārvalstu augstskolu un citu mācību iestāžu piedāvājumu, jaunajām mācību programmām, interešu izglītību un iepazīties ar svešvalodu un dažādu mācību kursu piedāvājumu, kā arī iemēģināt roku dažādās profesijās, vērot paraugdemonstrējumus un piedalīties dažādās aktivitātēs.
Izstāde “Skola 2018” palīdzēja izglītjamajiem izvēlēties piemērotāko mācību iestādi no daudzpusīgā vairāk nekā 140 Latvijas, Lietuvas, Lielbritānijas, Vācijas, Francijas, Dānijas, Šveices, Nīderlandes, Krievijas, Kanādas, ASV, Austrālijas un Uzbekistānas dalībnieku piedāvājuma.
Lai izdarītu pareizo izvēli, lieti noderēja dalībnieku piedāvātā iespēja pašiem apmeklētājiem iemēģināt roku kādā no profesijām. Izglītojamie varēja darboties Rīgas Tehniskās (RTU) universitātes lodēšanas darbnīcā un RTU “Latvenergo” radošajā laboratorijā, pārbaudīt savas jūrnieka prasmes uz Novikontas Jūras koledžas kuģa simulatora vai Ventspils augstskolas ekspozīcijā izmēģināt spēkus, piedaloties elektronikas un informācijas tehnoloģiju aktivitātēs.
Izstādes “Skola 2018” dalībnieki bija padomājuši arī par dažādiem izzinošiem, aizraujošiem paraugdemonstrējumiem un aktivitātēm. RTU ekspozīcijā varēja vērot uzņēmuma “Dronity” dronu paraugdemonstrējumus. Ja izglītojamo saista kultūra, tad varēja apmeklēt Latvijas Kultūras akadēmijas ekspozīciju. Tur dejoja gan LKA bakalaura studiju “Laikmetīgās dejas māksla” 3. kursa studenti, gan uz sarunām aicināja režisors, scenogrāfs Mārcis Lācis un režisors Andris Gauja. Bet, ja vilina ķīmijas nozare, tad varēja vērot aizraujošus ķīmijas paraugdemonstrējumus Olaines Mehānikas un tehnoloģiju koledžas ekspozīcijā.
Savukārt, ja izglītojamais nākotni vēlas saistīt ar skaistumkopšanas vai medicīnas nozari vajadzēja iegriezieties Latvijas Universitātes P. Stradiņa Medicīnas koledžas stendā. Tur varēja skatīties topošo skaistumkopšanas speciālistu kosmetoloģijā, masieru, biomedicīnas laborantu, podologu un sociālo rehabilitētāju sniegto pakalpojumu demonstrējumus, kā arī varēja iepazīt radiologa asistenta, ārsta palīga un māsas profesiju, vērojot, kā jaunie speciālisti veic dažādas manipulācijas docētāju vadībā.
Unikālu iespēju – satikt robotu – izstādē piedāvāja Transporta un sakaru institūta Robotu meistardarbnīca. Izstādē bija Kawasaki robots, kas zīmēja, robotu zirneklis, kas dejoja, un humanoīdu robots Nao. Izglītojamie varēja redzēt, kā programmē robotus un aprunāties ar digitālo asistentu Alexa.
Vienlaicīgi ar izstādi Skola 2018 izglītojamie varēja apmeklēt arī Vislatvijas Grāmatu izstādi. Ķīpsala šajās dienās pārvērtās par krāšņu un bagātīgu grāmatu pilsētu, kurā tikās grāmatu rakstnieki, tulkotāji, izdevēji un lasītāji. Izstādē varēja baudīt autoru priekšlasījumus, piedalīties grāmatu atvēršanas svētkos, tikties ar ievērojamām Latvijas personībām, aplūkot daudzveidīgu grāmatu ekspozīciju, iepazīties ar izdevniecību jaunumiem, iegādāties grāmatas par īpaši izdevīgām izstādes cenām, kā arī Grāmatu maiņas punktā mainīties ar grāmatām.
Paldies visiem izglītojamajiem, kas apmeklēja izstādi! Ceram, ka izdevās uzzināt ko jaunu un interesantu!
Liels paldies par palīdzību organizatorisko jautājumu risināšanā skolotājām Sarmītei Godmanei, Aijai Biteniecei, Inesei Šneidere, Dacei Vilertei, Sandrai Naglei, Anikai Sikai, Ingai Dunkei !
Ēnu diena 2018
Arī šogad vairāki mūsu skolas izglītojamie piedaījās Vislatvijas Ēnu dienā. Šajā dienā izglītojamie var ēnot kādas sev tīkamas vai nezināmas profesijas pārstāvi un uzzināt to, kādas prasmes un iemaņas nepieciešamas katrā no profesijām. Izglītojamie varēja uzzināt profesiju knifiņus un noslēpumus.
Tālāk neliels ieskats no izglītojamo teiktā!
Es Ēnu dienā vēlējos redzēt kaut ko kas nav saistīts ar savu nākotni (kļūt par ārstu. Es to dariju, jo gribēju salīdzināt, kas ir notiek citās profesījas, pirms ea pieņemu gala lēmumu. Ēnu dienā es devos uz Pasažieru vilciena ofisu, Rīgā, Turgeņeva ielā 14. Mums īsi pastāstija kādi nākotnes plāni uzņēmumam,, jautāja, kas mums nepatīk kamēr braucam ar vilcienu, Pēc stāsta, mēs devāmies uz peronu un iekāpām vilciena, Devāmies uz Sloku. Ceļa laikā mašīnists mums pastāstija, kā braukt ar vilcienu, un ko nozīmē dažādas zīmes sliežu malā, kāpēc tās mašinistam obligāti jāievēro. Es nevēlētos kļūt par mašīnistu, jo man nepatika darba kārtība. Kad atbrauc uz gala staciju, vilcienam, jāstāv 40 min līdz nākamajam braucienam,un tā arī visas dienas garumā, Stacijā Rīga, vilciens atrodas īsu laiku, bet, ,kad aizbrauc līdz galam jāgaida pat līdz 2h. Es uzzināju, ka tas ir atbildīgs darbs, jo mašīnists atbild par daudzu cilvēku dzīvībām, un mašīnista darbs prasa modrību,, lielu izturību, jo jābrauc ilgi un uzmanīgi.
Īss video no pasažieru vilciena, kur esmu redzams:https://www.facebook.com/PasazieruVilciens/videos/1961984357149727/
Andrejs Simonovs 10.b klase
Šī gada 14. februārī es, Krišjānis Kalme, ēnoju Rīgas Tehniskās universitātes docentus un studentus.
Diena sākās 9:00. Sākumā man bija individuālās konsultācijas ar docentu. Viņš mani ne tikai iepazīstināja ar Elektronikas inženiera pamatprasmēm un Elektronikas nozari, bet arī pastāstīja kā notiek darbs RTU.
Vēlāk mūs, ap 16 ēnotājiem, sadalīja grupās un iepazīstināja ar pašu Rīgas Tehnisko Universitāti. Veicām konstruēšanas darbus kopā ar ETF Elektronikas Klubu, piedalījāmies nodarbībās kopā ar RTU studentiem t.s. veicām laboratorijas darbus un klausījāmies Signālu teorijas pamatu lekciju. Apmeklēju Prototipēšanas, Akustikas, Latvijas Elektronisko Iekārtu Testēšanas centra (LEITC) laboratorijas. Kopā ar studentiem piedalījāmies FM radio, satelītu, un kuģu signālu pārtveršanā, pielietojot programmvadāmo radio.
Piedaloties konkursā, no visiem ēnotājiem un studentiem, tieši es visātrāk salodēju mikroshēmu un citas komponentes, jo jau agrāk esmu piedalījies RTU veidotajos konkursos, tāpēc dabūju balvu atmiņas karti, kurā iekšā bija dokumenti ar visa 1 kursa tēmām.
Uz visiem maniem sagatavotajiem jautājumiem man sniedza atbildes un tāpēc galu galā nonācu pie secinājuma, ka arī es pēc 12. klases vēlētos studēt RTU Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātē.
Krišjānis Kalme , 10.b klase
Ēnoju uzņēmumā “Prestol”. Neēnoju tikai vienu cilvēku, bet par mani uzņēmās atbildību uzņēmuma darbinieks. Ēnojot tika dota iespēja apskatīt uzņēmuma darbu ikdienā, iepazīt uz uzzināt ko dara katrs darbinieks, kādus pienākumus katrs veic. Es apguvu frēzējamās mašīnas nianses, iepazinos ar to kā notiek pasūtījumu pieņemšana, kā tiek iepakoti pasūtījumi, kā tiek veidotas laivas, bobi un kamanas. Ar bildēšanu neaizrāvos, jo bija interesanti..
Līva Parfenkova, 12.a klase
Pirms vēl meklēt vakanci, kurai pieteikties, viennozīmīgi zināju, ka vēlos ēnot ārstu. Pagājušā gadā mani neapstiprināja ēnot slimnīcā, jo īsti vecums to vēl neatļāva, taču šogad mans mērķis bija ļoti tiešs un precīzs. Starp vairākiem desmitiem vakanču,es atradu to vienīgo un īsto- bērnu neirologs Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā. Jau vairākus gadus dzīvoju ar sapni kļūt par neirologu, tādēļ vēlējos redzēt šīs profesijas darbību ikdienā. Aizsūtot motivācijas vēstuli, gaidīju atbildi vien’ pāris dienas. Atbildes vēstulē pirmais, ko izlasīju, bija “Ēnotāj, apsveicam!” un iespiedzos tik skaļi, ka pat kaimiņi visticamāk to dzirdēja. Neticēju, ka līdz Ēnu dienai vēl ir vairāk kā puse no mēneša, taču tas laiks paskrēja ļoti ātri.
Liktenīgajā 14. februārī ,es pamodos ar smaidu sejā. Es zināju, ka tuvākās stundas būs vienas no labākajām manā dzīvē. Braucot cauri pārpildītajam centram, neticamā veidā nokļuvu BKUS’am Vienības gatvē 45. Bez grūtībām atradu vajadzīgo ēku un devos pie pārējiem ēnotājiem mums noteiktajā vietā.
Vēlāk mūs iedalīja grupiņās, kādās mēs ēnojām savus ārstus. Biju kopā ar vienu meiteni no Ķekavas, tādēļ ļoti sapriecājos par to, ka varēšu iepazīties ar nepazīstamu cilvēku no citas pilsētas, kā arī tas, ka mēs ēnojām tikai divatā, tas atviegloja visu to procesu. Satiekot savu ārstu, gājām uz 7.nodaļu (tieši neiroloģijas nodaļu), kurā Jurģis Strautmanis pastāstīja katru sīkumiņu par savu ikdienā darāmo darbu. Man ļoti patika tieši tas, ka viņš ne tikai stāstīja mums par to, bet arī uzdeva jautājumus saistībā ar bioloģiju, it īpaši medicīnu. Es varēju atbildēt uz gandrīz visiem viņa jautājumiem, un tas ļoti uzlaboja manu garstāvokli.
Kopumā, dienas laikā analizējām divus pacientus. Lasījām viņu slimošanas vēsturi, analīzes utt. Šo pāris stundu laikā uzzināju neticami lielu informācijas klāstu, ko varu izmantot ne tikai nākotnes darbā, bet arī šobrīd, piemēram, par pirmās palīdzības sniegšanu dažādu lēkmju laikā. Atbraucot atpakaļ mājās, nespēju noticēt, ka tas viss ir jau beidzies un ka jāgaida nākamais gads.
Manuprāt, ikvienam būtu jāiet ēnot sev interesējošās specialitātes profesionāļus, jo tad nepilnas dienas laikā tu vari saprast, vai tu es dzimis, lai darītu šīs lietas. Es sapratu, ka jā!
Evelīna Kočāne, 10.b klase
Šogad ēnoju radio 5/pieci.lv dīdžeju Aleksi Vilciņu. Guvu jaunu pieredzi un ļoti pozitīvas emocijas. Aleksis paskaidroja pamatus radio aparatūrai un sniedza lielisku iespēju- runāt radio eterā, kas tomēr nav tik vienkārši kā šķiet. Devos arī ekskursijā pa Latvijas radio telpām un uzzināju daudz jaunas lietas tieši par šo radio. Arī pats Aleksis ir lielski piemērots ēnošanai- brīva un draudzīga atmosfēra! Esmu ļoti priecīga par iespēju ēnot tieši radio dīdžeju, tā bija patīkama pieredze!
Dagnija Šika , 10.a klase
Šogad pirmo reizi ēnoju. Šogad ēnoju lielisku aktrisi un Latvijas Kultūras akadēmijas docenti Zani Daudziņu. Tā kā mans mērķis ir stāties šajā akadēmijā, dienu es pavadīju ļoti produktīvi. Mācoties Rīgas mākslas teātra skolā, es šo to jau zināju, taču nodarbības ar Zani Daudziņu bija aizraujošas. Pirmās 2 stundas mēs pavadījām nodarbībā ar 1.kursa stundentiem no Radošās industrijas nozares un kārtīgi izkustējāmies, izkliedzāmies un atļāvām sevi parādīt no pavisam citas puses. Atlikušo pusotru stundu mums bija iespēja uzdot Zanei jautājumus, kuri tiešām man lika saprast dažas lietas,kuras šķita ka izpratu, bet tomēr neizpratu līdz galam. Tas bija aizbraujoši un mēs arī parunājam divatā par dažādām lietām. Tā kā ēnotāju bija ļoti daudz un mēs bijam sadalīti divās grupās. Foto ir tikai no Kultūras akadēmijas mājaslapas, kur mūs fotografēja ēnošanas laikā.
Laura Muižniece, 12.b klase
2018.gada 14. februāri es pavadīju ēnojot Rīgas Domes Īpašuma Departamenta (RDĪD) komunikācijas nodaļas vadītāju/sabiedrisko attiecību speciālisti Baibu Gailīti.
Mēs braucām pa objektiem par kuriem mums stāstīja Oļegs Burovs. Mēs bijām Mežparka estrādes būvlaukumā, tur mums Juris Poga, estrādes arhitekts, pastāstīja par šo projektu. Rīgas 84.vidusskolā apskatījām slidotavu, skolēnu parlamenta telpu un trenažieru zāli, kā arī bijām slēgtajā Āgenskalna tirgū un pēc tam pavadījām laiku ar savu ēnu devēju.
Uzzināju to, ka sabiedrisko attiecību speciālista profesija ir ļoti līdzīga žurnālista profesijai. Sabiedrisko attiecību speciālists ir tas, kurš sabiedrībai sniedz jaunumus, tas, kurš raksta preses relīzes, kuras žurnālisti izvēlās un raksta rakstus, tas ar kuru sazinās žurnālisti, lai uzzinātu aktuālo jautājumu atbildes saistībā ar RDĪD. Sabiedrisko attiecību speciālistam ir jāspēj sarunāt visu, kā Baiba Gailīte teica:”Ja never vaļā durvis, tad jārāpjas pa logu.”
Beatrise Lieste , 10.b klase
Šī gada 14. Februārī es, tāpat kā daudzi citi skolēni izmantoju izdevību ēnot kādas profesijas pārstāvi. Es izvēlējos Bērnu Klīniskās Universitātes Slimnīcas pediatrijas nodaļu, jo man ļoti patīk bioloģija, kā arī nākotnē vēlos kļūt par ārstu. Vēl neesmu sapratusi, kurā no medicīnas nozarēm vēlos strādāt, tāpēc nolēmu, ka, ja iepazīšu pediatra darbu- sliktāk nebūs, pie tam, ka tas ir viens no virzieniem, ko varētu saukt par variant, jo man patīk mazi bērni, es labia r tiem saprotos, kā arī darbs šķita interesants.
9:30 no rīta es un vēl 50 citi ēnotāji satikāmies BKUS” Saulaino dienu bibliotēkā”, no kurienes arī sākās mūsu iepazīšanās ar dažnedažādajiem medicīnas virzieniem. Katram ārstam tika dotas 2- 3 ēnas, tas manuprāt bija ļoti prātīgi, jot as bija ērti gan mums, gan pecientie, gan arī pašiem ārstiem. Es tiku pie jaunas, tikko pabeigušasrezidentūru pediatres Andas Balodes. Sākumā viņa un arī mēs ar otru meiteni bijām uztraukušās, tomēr mēs ļoti ātri radām kopīgu valodu.
Visu pasākuma laiku mēs sekojam ārstam pa pēdām kā īstas ēnas. Mums tika atļauts piedalīties pacientu apskatēs, kā arī ārste skaidroja ļoti daudzus medicīnisos terminus un skaidroja, kāpēc tika uzstādīta konkrētā diagnose. Mēs uzdevām mūs interesējošos jautājumus par studijām, darbu, darba specifiku un vēl daudz ko citu. Daudzi ārsti savā starpā sastrādājās, tāpēc guvām priekšstatu ne tikai par pediatriju, bet arī par neiroloģiju un kardioloģiju. Mums pat skaidroja kā ir jālasa elektrokardiogramma. Vēl mēs ar otru ēnotāju patstāvīgi novadījām viena otrai apskati, ieskaitot ausu apskati ar speciālu aparātu.
Man ļoti patika darbinieku draudzīgā attieksme, viņu atvertība jebkuriem jautājumiem un gatavība palīdzēt ikvienam. Draudzīgās medmāsas mūs iepazīstināja ar dažādām ierīcēm, viela un priekšmetiem, kas tiek pielietoti ikdienā. Neirologs pastāstīja par savu darbu un iepazīstināja ar plašākizplatītajām slimībām un padziļināti izskaidroja smadzeņu uzbūvi. Kardioloģe, kā jau minēju, rādīja kā taisīt elektrokardiogrammu un kā to lasīt.
Šī diena bija ļoti piesātinata un interesanta. Man bija liels prieks piedalīties šajā projektā, jo tiešām sapratu, ka medicīna ir tas lauciņš, kurā vēlos strādāt. Konkrēti pediatra darbs nav man īsti piemērots, jo es vēlētos sev sarežģītāku un dažādāku darbu. Problēma tāda, ka pediatric mūsdienās biežāk pilda ģimenes ārsta funkciju, jo pārbijušies vecāki ved savus bērnus uzreiz uz slimnīcu, pat ja tas nebūtu nepieciešams. Par cik slimnīca nedrīkt atteikties ārstēt kādu pacientu, tad viņiem ir jāpalīdz arī šādos gadījumos. Šo iemeslu dēļ es nevēlētos būt tieši pediatrs.
Es noteikti iesaku visiem izmantot šo izdevību, jo ēnošana sniedz pilnīgāku ieskatu profesijā nekā jebkas cits. Svarīgākais ir izvēlēties sevi interesējošu nozari, nevis doties uz enu dienām izklaides dēļ, jo tādējādi tu atņem iespēju ēnot kādam citam skolēnam, jo uz lielāko daļu vakanču ir konkurss. Piedaloties šajā projektā skolēns gūst jaunas zināšanas, pieredzi un jaunus draugus un sakarus.
Viktorija Lovniece, 10.b klase
AFS Latvijā
09.02.2018. mūsu skolā viesojās pārstāvji no AFS Latvija un 9.-11. klašu izglītojamajiem pastāstīja par šo nevalstisko organizāciju. Izglītojamie uzzināja par AFS darbības virzieniem,- mācību ārzemēs organizēšanu, viesģimeņu atlasi, brīvprātīgo darbu. Izglītojamie varēja ieklausīties arī mūsu skolēnu stāstījumā par darbošanos programmā. Markuss Mežals no 10.a klases pastāstīja par savu iesaistīšnos brīvprātīgo darbā un par to kā viņa ģimene kļuva par viesģimeni. Chan Lok Hei Curtis, kas mācās 11.a klasē, pastāstīja gan par savu pieredzi dzīvojot un mācoties Latvijā, gan par savu dzimto valsti. Meitene no Ungārijas pastāstīja par savu ceļu uz brīvprātīgās darbu programmā un aktīvu iesaistīšanos tajā. Organizācijas pārstāve izglītojamajiem detalizēti izstāstīja par iespēju attīstīt un pārbaudīt sevi jaunos virzienos.
AFS Latvija piedāvājums vidusskolēniem un viņu ģimenēm:
- Dzīvo jaunā ģimenē citā valstī! Izbaudi dažādas tradīcijas! Atvēli laiku saprast, novērtēt un padziļināt savu izpratni par citu viedokļiem, kultūrām, reliģijām un svarīgām problēmām visā pasaulē!
- Atver prātu jaunam veidam, kā uztvert pasauli, un palīdzi citiem ieraudzīt pasauli tā, kā tikai tu to spēj! Savieno kultūras, veidojot draudzības, kas ilgs visu dzīvi!
- Sāc apmeklēt jaunu skolu, mācīties jaunu valodu un atrodi veidus, kā iepazīt cilvēkus no citām kultūrām, ar citu pieredzi – prasmes, kuras aizvedīsi sev līdzi uz mājām un varēsi izmantot visu mūžu!
- Atklāj jaunas lietas par sevi un savu vietu pasaulē! Uzzini, kā pārvērst sarežģītas situācijas vērtīgās iespējās, kas palīdzēs attīstīties un pieaugt!
- Kļūt par viesģimeni! Darbīgu AFS brīvprātīgo un darbinieku atbalstītas, viesģimenes palīdz skolēniem iejusties jaunajās skolās un sabiedrībās, rast jaunus draugus, apgūt valodu un izbaudīt gadu ārvalstīs. Daloties kultūrā un tradīcijās ir iespējams satuvināt ģimeni un izveidot draudzību mūža garumā.
- Maini pasauli, mainot viedokļus. Palīdzi AFS un vietējai sabiedrībai novērtēt un priecāties par kultūru atšķirībām!
- Pievienojies globālai pārmaiņu iedvesmotāju kopienai! Satiec sev līdzīgos! Esi pārmaiņu aģents vietējai sabiedrībai!
- Attīsti praktiskas starpkultūru iemaņas un atrodi savu vietu kā globālais pilsonis, līderis un pārmaiņu veidotājs savās mājās!
- Piedalies vai vadi vietējos un starptautiskus projektus! Veicini iekļaujošas sabiedrības veidošanos ilgtspējīgai attīstībai!
Tikšanās ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvi
07.02.2018. 6.-8. klašu izglītojamie tikās ar Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta inspektori, jo 11.februārī visā Eiropas Savienībā atzīmē vienotā ārkārtas palīdzības izsaukumu tālruņa 112 dienu. Lai veicinātu izglītojamo informētību par šo numuru, uz kuru zvanot iespējams saņemt operatīvo dienestu palīdzību, tika noorganizēta šī nodarbība.
Nodarbības laikā inspektore pastāstīja par galvenajām funkcijām, ko veic glābšanas dienesta darbinieki, par to kā darbojas dienests 112, ar kādiem dienestiem zvanītāju var savienot, zvanot uz 112. Zvanot uz 112, ir iespēja izsaukt operatīvos dienestus, kuri tieši piedalās cilvēku dzīvības un veselības glābšanā, kā arī atbild par cilvēku drošību. Izglītojamajiem tika izstāstīta darbību ķēde, kas noris no zvana saņemšanas brīža līdz palīdzībai cietušajam. Ja tiek saņemta informācija par notikumu, kurš ir VUGD kompetencē, tad tiek uzzināta nepieciešamā informācija un uzreiz tiek izsūtītas ugunsdzēsēju-glābēju automašīnas. Bet, ja zvanu centrs saņem zvanu par situācijām, kur atbildīgi ir citi operatīvie dienesti, tad zvanītājs tiek savienots ar attiecīgo dienestu, kurš tālāk vada un koordinē savus resursus. Daudzos gadījumos (ceļu satiksmes negadījums, ugunsgrēks, ēku sagruvumi, ķīmiskas avārijas) notikumā strādā vairāki dienesti, tādēļ notiek sadarbība gan notikuma vietā, gan arī informācijas apmaiņā starp zvanu centriem. Tika atgādināts, ka uz 112 var zvanīt no jebkura tālruņa aparāta, arī tad, ja beidzies kredīts. Inspektore detalizēti izstāstīja par viltus zvaniem un iespējām atrast viltus zvanītāju. Inspektore atgādināja par to kāda informācija jāsniedz , kad zavam uz 112. Galvenais, kas jāatceras zvanītājam:
- atbildēt skaidri uz dispečera jautājumiem, neviens jautājums nav lieks;
- dažkārt par vienu notikumu zvana vairāki cilvēki un tad dispečers noskaidros tikai trūkstošo informāciju;
- ja kaut kas mainās notikumā, noteikti par to paziņo atkārtoti 112 dispečeram.
- 112 ir vienots Eiropas ārkārtas notikumu tālruņa numurs, līdz ar to, gadījumos, kad notikusi nelaime atrodoties kādā no Eiropas Savienības valstīm, arī ir jāzvana uz 112.
Inspektore pastāstīja par dispičera darbu un karjeras iespējām šajā nozarē – par to, kur un kā mācīties , kā iegūt kvalifikāciju un dienesta pakāpi, kādas prasmes un spējas nepieciešamas cilvēkiem, kas strādā , lai glābtu tos, kas nonākuši nelaimē
9.c mācību ekskursija uz uzņēmumu Draugiem.lv
Janvāra nogalē 9.c klases izglītojamie kopā ae lases audzinātāju Aniku Siku devās mācību ekskursijā uz uzņēmumu Draugiem Group.lv. Draugiem.lv pārstāvis Jānis Palkavnieks izglītojamajiem pastāstīja par kompānijas rašanos un attīstības dažādajiem virzieniem, par to kādus projektus pašlaik attīsta uzņēmums, par to kādu profesiju pārstāvji strādā šai uzņēmumā. Izglītojamie uzzināja, ka Draugiem .lv jau sen vairs nav sociālais tīkls, bet darbojas daudzās un dažādās jomās. Izglītojamie uzzināja kā attīstīt un pilnveidot savas prasmes un zināšanas, lai varētu pretendēt uz darbavietu šādā uzņēmumā. Izglītojamie uzzināja par to kāds atbalsts tiek sniegts uzņēmumā strādājošajiem.
12.b klases mācību ekskursija uz Latvijas Bankas Apmeklētāju centru “Naudas pasaule”
24. janvārī 12.b klases izglītojamie kopā ar audzinātāju Dianu Orbidāni un ekonomikas skolotāju, PKK Ingu Dunki devās mācību ekskursijā uz Latvijas Bankas atjaunoto Apmeklētāju centtru “Naudas Pasaule”. AC atrodas Latvijas Bankas ēkā. Latvijas Bankas zināšanu centra “Naudas pasaule” ekspozīcijas pārveidi veica ganLatvijas Bankas speciālisti(īpaši tā satura izveidi), gan atklātā konkursā piesaistītā SIA “Mellis Grupa”, kas specializējusies ekspozīciju un multimediju veidošanā. Ekspozīcijas izveidē piesaistīti partneri no citām institūcijām – Finanšu un kapitāla tirgus komisijas, Latvijas Komercbanku asociācijas, SIA “First Data Latvia”, AS “Nasdaq Riga” un investīciju eksperti “TeleTrade”.
Latvijas Bankas zināšanu centrs “Naudas pasaule”ir mūsdienīgs finanšu izglītības un informācijas centrs. Ekspozīcija veidota saskaņā ar principu: “Nāc, ieraugi, pieskaries, izpēti un apdomā!”. Izstāde ir interaktīva, un informatīvos stendus papildina multivides prezentācijas, īsfilmas, datorspēles un dažādi pārsteigumi. “Naudas pasaules” mērķis ir rosināt cilvēkus saskatīt un apdomāt naudas ceļus un izprast naudas nozīmi tautsaimniecībā. Centra mērķis ir vairot katra apmeklētāja drosmi lietpratīgi saskatīt savu lomu nekad nerimstošajās naudas plūsmās, izmantot tās un saprātīgi pakļaut to spēku, liekot darboties savā labā.
Izglītojamie uzzināja daudz jaunu un interesnatu faktu, piemēram, ka “Naudas pasaule” iekārtota vēsturiskās Latvijas Bankas naudas glabātavas telpās; ekspozīcija izvietota divos stāvos 530 m2 platībā; telpās saglabāti seifu skapji un divstāvu seifu telpas oriģinālās durvis, kuras sver 3.5 tonnas; pirmā interesentu grupa “Naudas pasauli” apmeklēja 2005. gada 1. martā; “Naudas pasauli” apmeklējuši visi atjaunotās Latvijas Valsts prezidenti un vairāk nekā 102 000 apmeklētāju; izstādes garākais vada savienojums pārsniedz 2 km, un tas ļauj darbināt Pārdaugavā novietotu drošības dienesta novērošanas kameru pie naudas glabātavas ēkas; seifa telpām nav atveramu logu, tāpēc katru dienu apmeklētājiem tiek piegādāti aptuveni 100 000 m3 svaiga (uzsildīta vai atdzesēta) gaisa.
Izglītojamie varēja iepazīties ar ekspozīciju, izmēģināt interaktīvās spēles un stendus un uzzināja kādu profesiju darbinieki strādā gan Apmeklētāju Centrā, gan Latvijas Bankā, kādas zināšanas nepieciešamas, veicot šādu darbu.
Swedbank nodarbību cikls 11. klašu izglītojamajiem “Dzīvei gatavs”
Mūsu skola vēlējās izmantot bankas ekspertu zināšanas un pieteica Swedbank praktiskās mācību stundas “Dzīvei gatavs” mūsu skolā! 7. decembrī programmas ietvaros 11.ab klašu izglītojamajiem Swedbankas darbinieki novadīja matemātikas, ekonomikas, angļu valodas un informātikas stundu, kā arī klases stundu, kur līdztekus mācību programmā paredzētās tēmas apgūšanai, bankas darbinieks ar praktiska uzdevuma palīdzību sniedza priekšstatu par kādu konkrētu profesiju, kurā attiecīgās zināšanas tiek izmantotas. Mācību stundās “Dzīvei gatavs” izglītojamajiem tika sniegts ieskats dažādās finanšu nozares profesijās un tika ļauts iejusties bankas speciālista lomā. Apgūstot šo programmu, jaunieši attīstīja 21. gadsimta kompetences, kā piemēram, finanšu pratību, sadarbības prasmes, komunikācijas prasmes, kritisko domāšanu, prasmi pielietot iegūtās zināšanas citā kontekstā. Stundās bija dažādas aktivitātes ar izglītojamo iesaisti, kā arī praktisku piemēru un situāciju analīze.
29.11.17. Rīgas Teikas vidusskolā norisinājās karjeras izglītības pasākums “Profesju sīrups”. Tajā mūsu skolu pārstāvēja 9.a klases skolēnu komanda. Pasākuma laikā 10 Rīgas skolu 9. klašu skolēnu komandas iepazinās ar dažādu profesiju ekspertiem, uzzināja kādas prasmes un iemaņas vajadzīgas, lai veiksmīgu strādātu šajās profesijās un attīstītu savu karjeru. Mūsu skolu kā eksperts pārstāvēja skolotāja, fizioterapeite Kristīne Kaņepe. Kristīne skolēnus iepazīstināja ar fizioterapeita profesijas plusiem un mīnusiem. Pasākuma laikā skolēni iepazina pārdevēja, elektriķa-inženiera, fizioterapeita, stomatologa, mākslinieka-restauratora, svētku organizatora, biznesa konsultanta un kino producenta profesijas. Komandas atbildēja uz jautājumiem un pildīja dažādus ekspertu sagatavotos uzdevumus. 9.a klases komandas “Ugunsputns” sastāvā bija Katrīna, Dana, Mārtiņš, Krists, Rinalds, Gatis, Kristiāna, Juta un Kitija. Komandas atziņa: “Eksperti, daloties pārdomās par to, kā atraduši savu profesiju, secināja, ka specialitāte atradusi viņus, jo viņi mērķtiecīgi mācījušies un strādājuši un pilnveidojuši sevi.”
30.11.17. 11 Rīgas skolu sākumskolas komandas pulcējās Purvciema pamatskolā, lai aktīvās un radošās nodarbībās piedalītos karjeras atbalsta pasākumā “Profesiju sīrups” . Mūsu skolu pārstāvēja 7 skolēnu komanda no 4.c klases, kura 11 ekspertu skatījumā ieguva ” čaklākās” komandas diplomu. Kā mūsu skolas eksperte strādāja skolotāja Ligita Timmermane, kura iepazīstināja skolēnus ar otru savu profesiju – manikīre. Skolēni pasākuma laikā varēja vairāk iepazīties ar šādām profesijām: pavārs, policijas izmeklētājs, policijas inspektors, peldēšanas treneris, leļļu filmas režisors, stikla apgleznošanas mākslinieks , ķīmiķis – pētnieks, stomatologs, runas mākslas pedagogs, vizāžists.Skolēni piedalījās arī dažādos konkursos un pildīja dažādus ekspertu uzdevumus.
Augstskolu diena
29. novembrī mūsu skolā notika par tradīciju kļuvusī Augstskolu Diena. Šogad uzaicinātās augstskolas tika izvēlētas pēc 12. klašu skolēnu aptauju rezultātiem. Pasākumā tika pārstāvētas 6 augstskolas – LU, LLU, RTU, LKa, BA, RSU un divas firmas, kas piedāvā tālākizglītības iespējas ārzemēs. Augstskolas pārstāvēja gan mācībspēki, gan studenti. Pasākumā piedalījās 10.-12. klašu skolēni. Skolēniem bija iespēja iepazīties ar augstskolu piedāvātajām programmām un studentu dzīvi ārpus studijām. Prieks, ka skolēni aktīvi iesaistījās pasākumā un uzdeva augstskolu pārstāvjiem daudz interesantu jautājumu. Paldies visiem par dalību pasākumā!
Iespēju medības
Pasākuma devīze: Nepalaid garām savu īsto un vienīgo brīdi nomedīt savu iespēju!
Karjeras plānošana ir aktuāla ikvienam skolēnam. Īpaši šodien, kad jaunieši var darbā īstenot savas visspilgtākās idejas un izmantot visaptverošas zināšanas. Lai būtu iespēja pilnveidot šīs prasmes RD IKSD Rīgas mākslas telpā rīkoja pasākumu “Iespēju medības”.
Pasākuma programma bija ļoti plaša:* profesionāļu un sava darba meistaru veiksmes stāsti un ieteikumi karjeras izvēlē ;* meistarklases, īsas lekcijas, prezentācijas, viktorīnas, jauniešu veidotas aktivitātes;* brīvprātīgais darbs un neformālā izglītība: Rīgas skolēnu dome, Resursu centrs “Kaņieris”, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, Ieva Garjāne un platforma “Brivpratigie.lv”, Nodibinājums “Baltijas reģionālais fonds”, jauniešu studija “BaMbuss” un jauniešu iniciatīvu projektu realizētāji;* darba devēju un uzņēmumu prezentācijas un stendi: Materia Bikes (riteņu ražošana); Baltic3D (3D printēšanas pakalpojumu sniedzējs); Rīgas Namu Pārvaldnieks (māju pārvaldnieks); Benu Aptieka (farmācija); Uzdevumi.lv (mācību programmatūras izstrādātāji); Wood Religion (vīriešu frizētavu tīkls); TechHub (lielākais Latvijas startup inkubators); Rīgas Satīksme; Baltic Travel Group u.c.*sarunas ar veiksmīgiem māksliniekiem, aktieriem, mūziķim un vienkārši labiem cilvēkiem, tādiem kā: Kinoblogeri.lv (filmu kritiķi un izplatītāji stāstīs par to, kā pārvērta kino mīlestību un recenziju rakstīšanu pilnvērtīgā darbā); Edijs Zalaks (Dailes teātra aktieris), Deniss Paškevičs (slavens mūziķis, saksofonists); Markus Riva (dziedātājs, šovmenis); Guntis Skursteņmeistars (Latvijas skursteņslauķis) u.c.
Arī mūsu skolas skolēni piedalījās šajā pasākumā gan kā dalībnieki gan kā apmeklētāji.
Paldies visiem, kas atrada laiku dalībai pasākumā! Ceram, ka uzzinājāt ko jaunu!
Lūk dažu mūsu skolas skolēnu domas par pasākumu:
Tā kā esmu daļa no Rīgas Skolēnu domes, mans pienākums un vēlēšanās bija piedalīties piektdien notikušajā pasākumā ,,Iespēju Medības”.
Pasākums bija paredzēts visiem Rīgas skolu skolēniem, lai viņi iepazītos ar NVO piedāvājumiem un iespējām. No mūsu puses piedalījās arī RSD un mūsu galvenais atbalstītājs Rīgas Jauniešu centrs “Kaņieris”
Pasākumā bija iespējams satikt un parunāt ar lielo uzņēmumu pārstāvjiem, kā piemēram, ”BENU aptieka” , ,,Circle-K” , ,,uzdevumi.lv” u.c.
Visinteresantāk bija runāt ar ”Circle-K” pārstāvēm, jo, izrādās, ka es varu pieteikties strādāt viņu uzņēmumā jau mēnesi pirms savas astoņpadsmit gadu dzimšanas dienas, kā arī viņi ir ļoti saprotoši un pielāgojās gan skolēnu, gan studentu mācību grafikiem, vecāku lūgumiem un pašu vēlmēm. Ja vēlies un zini, ka gribi strādāt šajā uzņēmumā, tad ir pārliecība, ka pretī ir ļoti saprotoši cilvēki. Interesants fakts arī bija tas, ka tieši pavasarī ir vislielākās iespējas tikt pie darba ,,Circle-K”, jo ir daudz maiņas un klientu pieplūdums palielinās, jo sākās atvaļinājumu sezona..
Protams, beigās bija ”lielais pārsteigums” Carnival Youth, bet, lai cik tas neizklausītos bēdīgi, uz viņu uzstāšanos nepalika diži daudz cilvēku.
(Samanta Samarska 11.a)
***
Šajā pasākumā varēja iepazīties ar vairāk vai mazāk zināmu uzņēmumu un organizāciju darbu, iepazīt jaunus cilvēkus un uzzināt kā strādā tādi uzņēmumi, kā “Benu aptieka” un “CircleK”. CircleK pārstāvji pastāstīja par karjeras izaugsmes iespējām un iespēju strādāt cilvēkiem, kuri studē augstskolā. Iepazināmies arī ar skursteņslauķa amatu.
( Sanita 12.a)
***
Pasākumā uzzināju dažādas lietas, kas man noderēs nākotnē. Pasākumā uzzināju par Erasmus skolēnu apmaiņas programmu, par karjeras iespējām uzņēmumā “Cirkle-K”.Uzzināju kā trenējas Rīgas pašvaldības policijas glābēji, kā arī uzzināju Rīgas namu pārvaldes apsaimniekoto māju daudzumu un apsaimniekotāja amata nianses. Es priecājos, ka apmeklēju šo pasākumu, jo ieguvu daudz informāciju, kas man noderēs nākotnē.
(Edvarts 11.a)
***
Piektdien, 24.novembrī, Rīgas Mākslas telpā, es piedalījos, kā arī apmeklēju RD IKSD veidotu pasākumu „Iespēju medības”. Pasākuma mērķis bija parādīt jauniešiem, kā lietderīgi pavadīt laiku, kur uzsākt karjeru un kā realizēt savas idejas. Sākšu ar to, ka es piedalījos pasākumā kā dalībnieks. Es pārstāvēju Rīgas Skolēnu domi un iepazīstināju jauniešus ar to, ko mēs darām, kādas prasmes un iespējas var iegūt, piedaloties Rīgas Skolēnu domes darbā. Bet, kad kolēģi palaida mani pusdienu pārtraukumā, pastaigāju un parunājos ar dažādiem nozaru pārstāvjiem. Visvairāk mani ieinteresēja „Circle K” stends, kur pastāstīja par jauniešu iespējām strādāt skolas vai studijas laikā. Es, manuprāt, izmantošu šo iespēju strādāt pie viņiem, jo man patīk viņu darba grafiku elastība un darbinieku sociālās garantijas. Vēl biju piegājis un parunājos ar Benu aptiekas pārstāvjiem, viņi reklamēja farmaceita profesiju. Mana nākotnes profesija nesaistās ar medicīnu, tāpēc bija interesanti uzzināt par šo profesiju vairāk. Tad piedalījos viņu aktivitātē par veselīgu dzīvesveidu. Runājot par ārpusstundām laika nodarbēm, es vairāk painteresējos par brīvprātīgo darbu jeb par NVA brivpratigie.lv, kur uzzināju vairāk informāciju par brīvprātīgā darba iespējām, Veicot nelielo testu pie šī stenda, nonācu pie secinājuma, ka man ir jāiet brīvprātīgajā darbā uz LR Ārlietu ministriju un Latvijas Studentu apvienību, kur es vēlos saistīt savu nākotni. Pasākums bija tiešām ļoti vērtīgs, uzzināju daudz par darba iespējām, kā arī kur es vēl varu pavadīt savu brīvo laiku lietderīgi.
( Kristofers 11.a)
***
Pasākums man patika, bija diezgan daudz jauniešu, kā arī biedrības, kuras varēja par sevi daudz ko pastāstīt. Arī uzzināju dažādas lietas un iespējas, kuras man noderētu dzīvē.
Piemēram Erasmus+ piedāvā pieteikties uz studentu apmaiņas programmām (piemēram vienu nedēļu vasarā pavadīt Rumānijā). Baltic Travel Group pastāstīja par saviem pienākumiem. Viņiem ir iespēja strādāt un ceļot vienlaicīgi, kas manuprāt ir ļoti aizraujoši, bet vienlaikus patērē ļoti daudz enerģijas. Šis pasākums mani iedvesmoja pieteikties brīvprātīgo darbiem dzīvnieku patversmē. Vai man tas noderēs manā nākotnes profesijā? Visdrīzāk, ka nē, bet es ļoti mīlu dzīvniekus un labprat pavadītu ar viņiem laiku.
Es labprāt dotos uz šāda veida pasākumiem, jo tie ir iedvesmojoši un daudzi jautājumi vēl pali
(Kristīne 12.b)
***
Piektdien apmeklēju pasākumu “Iespēju medības”. Šajā pasākumā uzzināju par jauniešu apmaiņas programmu “Erasmus” un jauniešu veidotiem projektiem dažādās Eiropas valstīs, kā arī uzzināju, kas ir nepieciešams, lai varētu piedalīties un rakstīt projektu.Uzzināju par dažādu fondu darbību kā piemēram Panda fonds. Bija arī iespēja uzzināt par farmaceita profesiju, kā arī interesantus faktus par medicīnu. Pasākums man patika, tā bija vieta, kur varēja uzzināt daudz kā jauna, kā arī komunicēt ar citiem cilvēkiem.
(Artūrs 11.a)
Mazais 100-gades pilsonis
2017. gada 15. novembrī Rīgas 84. vidusskolas 9. klašu skolēni noslēdza dalību biedrības “Latvijas Pilsoniskā alianse” (eLPA) rīkotajā kampaņā “Mazais 100-gades pilsonis”, kuras mērķis ir interaktīvi un saturīgi izglītot jauniešus par sabiedrības līdzdalību, sagaidot Latvijas simtgadi, NVO, pašvaldības un valsts līmenī un pilsonisko atbildību. Kampaņas ietvaros bija paredzēts, ka Rīgas organizācijas tiksies ar Rīgas skolu skolēniem, iedrošinot jauniešus iesaistīties kādā no pilsoniskajām aktivitātēm. Pēc tikšanās reizes jaunieši paši veiks kādu pilsonisko iniciatīvu un skolēnu aktivitātei tiks piešķirti nelieli finanšu līdzekļi, kas palīdzēs nodrošināt nepieciešamos materiālus, atbalstu aktivitātes veikšanai. Kampaņas ietvaros 2017. gada oktobrī 9. klašu skolēniem nodarbību novadīja Latvijas Jaunatnes padomes viceprezidents Mārtiņš Šteins. Mūsu skolai pilsoniskās iniciatīvas realizēšanai tika piešķirti 60,00 eiro. Skola īstenoja divas aktivitātes.
Vakar, 15. novembrī, 9.a klases skolēni un pārstāvji no 9.c klases, kopā ar PKK Ingu Dunki, devās uz Rīgas sociālās aprūpes centru “ Gaiļezers”. Skolēni, kopā ar skolotājām Ilonu Stepenu un Aniku Siku, bija sagatavojuši literāri- muzikālu priekšnesumu. Kampaņas piešķirtos līdzekļus izmantojām iegādājoties laikraksta un žurnāla gada abonementu. Tā kā naudiņas nedaudz pietrūka, noziedojām trūkstošo, lai abonementi būtu spēkā visu 2018. gadu. Vecie ļaudis visu nākamo gadu varēs lasīt “Ievas padomu avīzi” un žurnālu “Ievas Veselība”. Liels prieks, ka skolēni un skolotājas ziedoja naudiņu , lai vecajiem ļaudīm svētkos varētu uzdāvināt kādu kārumu – fabrikas “Laima” jaunās šokolādes. Sirsnīgs paldies skolēniem par priekšnesumu, pozitīvo attieksmi, sirds siltumu un atsaucību! Visi kopā esam paveikuši svētīgu sirdsdarbu!
Vakar notika arī otra aktivitāte, kuru kopā ar savu klases audzinātāju Marinu Jefremovu īstenoja 9.b klases skolēni. Skolēni kā savu pilsoniskās iniciatīvas aktivitāti izvēlējās dzīvnieku patversmes apmeklējumu. Viņi devās uz dzīvnieku patversmi “Labās Mājas”. Par piešķirtajiem līdzekļiem tika patversmes dzīvniekiem tika nopirkta pārtika.. Kad skolēni ieradās patversmē bija jāizlasa noteikumi par to, ko drīkst un nedrīkst darīt, vedot suņus pastaigā. Kad noteikumi bija izlasīti, katram no mums iedeva pa sunim, ko var izvest pastaigā Suņi pastaigā bija jāved pa mežu, pastaigas ilgumam bija jābūt vismaz 40 min. Mežā ar suņiem varēja gan pastaigāties, gan paskriet, gan paspēlēties. Skolēni no patversmes apmeklējuma atgriezās priecīgi un gandarīti par padarīto. Sirsnīgs paldies skolēniem un skolotājai Marinai par dalību aktivitātē!
Vīru spēles
10.novembrī mūsu skolā notika Lāčplēša dienai veltītas “Vīru spēles” 5. – 6.klašu; 7. – 8.klašu; 9. – 10.klašu un 11. – 12. klašu grupās. Sacensību dalībnieki bija tikai puiši, savukārt klases meitenes bija viņu lielākais atbalsts un līdzjutējas.
Puiši sacentās 4 disciplīnās: pildmumbas mešanā, virves vilkšanā, pievilkšanās un roku laušanās jeb armrestlingā. Prieks par šo pasākumu bija gan sportotājiem, gan atbalstītājiem! Paldies sporta skolotājiem un visiem dalībniekiem!
6. klases skolēni Brāļu kapos
Agrā rīta stundā 6.a klases skolēni kopā ar savu audzinātāju devās uz Brāļu kapiem. Skolēni iepazinās ar Brāļu kapu veidošanas vēsturi un Kārļa Zāles veidoto Brāļu kapu ansambli. Skolēni un skolotāja nolika ziedus Kārļa Zāles atdusas vietā. Ziedi un iedegtas sveces gulās arī pie Mātes Latvijas tēla, pieminot tos, kas atdevuši savas dzīvības par mūsu brīvību. Varoņu piemiņa tika godināta ar klusuma brīdi.
Rīgas 84. vidusskolas skolēni Nacionālo bruņoto spēku Ādažu militārajā bāzē
Karjeras izglītības programmas un patriotisma nedēļas ietvaros 5.d klases skolēni 09.11.17.apmeklēja Nacionālo bruņoto spēku Ādažu militāro bāzi.
Atvērto durvju dienas laikā skolēni tikās ar karavīriem, aplūkoja Ādažu bāzē izvietoto vienību militāro tehniku un ekipējumu, tai skaitā arī inženiertehnisko ekipējumu un sakaru līdzekļus. Skolēniem bija iespēja iepazīties ar karavīru sadzīves apstākļiem – kazarmas un kapelu.
Rīgas 84. vidusskolas skolēni Latvijas bērnu un jauniešu konkursā- festivālā “Mēs Latvijai.”
Mūsu skolas deju ansambļi un citi kolektīvi piedalījās Latvijas bērnu un jauniešu konkursā- festivālā “Mēs Latvijai.”. Konkursam bija divas kārtas un konkursa noslēguma koncerts kultūras namā “Ziemeļblāzma”. JDK “Saule” šajā konkursā ieguva Pirmo vietu! Malači! Prieks par mūsējiem! Konkurss un koncerrts norisinājās lieliskās emocijās. Sirsnīgs parldies arī mazajiem dejotājiem par ļoti labu sniegumu. Paldies deju skolotājiem un dejotājiem par aizrautību un ieguldīto darbu!
Piedalāmies pasākumā Kara muzejā
6.d klases skolēni koā ar klases audzinātāju Sandru Paegli piedalījās pasākumā Kara muzejā un sarkanbaltsarkano lentīšu locīšanā. Lāčplēša dienu gaidot, Aizsardzības ministrija jau tradicionāli aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju nēsāt pie apģērba sarkanbaltsarkano lentīti, kas norāda uz 1919. gada 11. novembri, kad tika izcīnīta izšķirošā uzvara pār Bermonta karaspēku. Tāpat Aizsardzības ministrija un Latvijas Kara muzejs šogad uzsāka akciju “Uzdāvini lentīti”, kuras laikā ikviens bija aicināts salocīt sarkanbaltsarkano lentīti sev, saviem tuviniekiem, kā arī, lai to kādam uzdāvinātu. Akcija tika atklāta 6.novembrī un tā norisinājās līdz 11.novembrim.
Latvijas simtgadi svinēsim kopā ar tēlnieka Kārļa Zāles 130. jubileju.
Savu vīziju par Latvijas valsti viņš ir iemūžinājis divos monumentālos latviešu tautas nacionālās apziņas simbolos – Brīvības piemineklī un Brāļu kapos, kas pastāvēs, kamēr vien būs Latvijas valsts. Kārlis Zāle ar viņam raksturīgo monumentālo tvērienu dzīvi un tēlniecību redz lielās, spēcīgās līnijās, kas prasa daudz vitāla spēka un uzdrīkstēšanos. Filma seko Brīvības pieminekļa celtniecības procesam un tēlnieka dzīves notikumiem laikā, kad dzimst Latvija, sniedzot ieskatu laikmetam raksturīgajā politiskajā un sociālajā ainā, iepazīstinot ar tā brīža ideāliem, izcilām kultūras un mākslas personībām. Speciālajā seansā filmu noskatījās mūsu skolas 6.a, 6.b., 6c., 7.a. ,7.b un 8.a klases skolēni kopā ar savām skolotājām.
25.oktobris- tikšanās ar Lielbritānijas vēstniecības atašeju un Lielbritānijas armijas gaisa spēku sieviešu vienības regbija komandu
Lai gan 25. oktobris iekrita skolēnu brīvdienu laikā, skolā uz tikšanos ieradās gandrīz 60 skolēnu no 9.-12. klasēm. Skolas parlamenta pārstāvji mūsu viesiem ekskursijas laikā parādīja skolu un sporta kompleksu. Pēc tam skolas sporta zālē starp skolēniem un viesiem notika saruna par vienlīdzības iespējām armijā un sportā. Skolēni ar lielu interesi klausījās viesu stāstījumā par sieviešu iespējām Lielbritānijas armijā un sportā. Pasākuma otrajā daļā skolēni tika sadalīti komandās un mācījās dažādus regbija spēles elementus un piedalījās dažādās sporta aktivitātēs. Nodarbība un saruna bija ļoti pārdomāta un interesanta. Skola kā dāvanu no mūsu viesiem saņēma 12 jaunas regbija bumbas. Tagad sporta stundas varēs padarīt vēl interesantākas! Paldies par pasākumu gan mūsu viesiem, gan mūsu skolēniem!
no images were found
19. oktobris- 5.-12. klašu pasākums “No ārzemēm līdz Latvijai”
5.-12. klašu izglītojamie veidoja klases priekšnesumu par izlozēto dziesmu. 5.-8. klašu grupā tā bija kāda no populārajām ārzemju dziesmām, bet 9.-12. klašu grupā latviešu komponistu radīta dziesma. Klases bija cītīgi gatavojušās saviem priekšnesumiem- bija izdomāta scenogrāfija, kustības, tērpi, pielāgoti un atrasti dažādi atribūti. Dažas klases piedalījās pilnā sastāvā, no dažām bija tikai pārstāvji. Pasākumā varēja vērot klašu skolēnu savstarpējo sadarbību. Prieks par skolēnu vēlmi veidot priekšnesumus, viņu radošo garu un drosmi uzstāties! Paldies visiem par radīto prieku un pozitīvajām emocijām! Pasākuma otrajā daļā notika diskotēka.
17.oktobris – 9. klašu skolēnu tikšanās ar Latvijas Jaunatnes padomes viceprezidentu Mārtiņu Šteinu
9. klašu skolēni tikās ar LJP viceprezidentu Mārtiņu Šteinu. Izglītojamie uzzināja par šīs organizācijas un citu nevalstisko organizāciju darbību. Diskutēja par jauniešu līdzdalību sabiedriskajos un sociālpolitiskajos notikumos. Skolēni, Mārtiņa vadībā, izspēlēja spēli” 4 stūri”, ar kuras palīdzību mācījās formulēt gan savu viedokli, gan domāt par savas rīcības iemesliem un sekām. Skolēni diskutēja par to kā izlietot akcijas “Latvijas 100-gades pilsonis” ietvaros piešķirtos līdzekļus, piedaloties kādā nelielā pilsoniskās aktivitātes projektā. Veicot balsošanu, izglītojamie vienojās par naudas izlietošanu, atbalstot sirmgalvjus kādā no Latvijas pansionātiem un veicot ziedojumu vienai no dzīvnieku patversmēm.
13.oktobris- 12.a klases mācību ekskursija uz Liepāju
Mācību ekskursijas laikā, tiekoties ar Liepājas Universitātes pārstāvjiem, izglītojamie ieguva informāciju par Liepājas Universitātes piedāvātajām studiju programmām un studentu dzīves apstākļiem. Izglītojamie apmeklēja Karaostu. Iepazinās ar militārpersonu disciplinārsodu izciešanas vietu, piedaloties šaušalīgā vēsturiskā realitātes uzvedumā, kas veidots pēc patiesiem stāstiem. Skolēni aplūkoja kā tiek atjaunota Karaosta, pastaigāja pa Ziemeļu molu un izbaudīja Baltijas jūras skaistumu rudens lapu krāšņumā fonā. Izglītojamie apmeklēja arī vienu no skaistākajām Latvijas koncertzālēm – Liepājas Lielo Dzintaru. Viņi klātienē pārliecinājās par austriešu arhitekta Prof. Folkera Grīnkes darba rezultātu, kā arī izzināja scenogrāfa, arhitekta un gleznotāja Johana Brēma dzīvesstāstu. Skolēniem bija iespēja viesoties zemnieku saimniecībā “Ievlejas”, noskaidrot lauku tūrisma attīstības iespējas un konkrētā ģimenes uzņēmuma pieredzi, pašiem līdzdarbojoties izzināt lauku maizes cepšanas tradīcijas.
12.oktobris- 9.c klases mācību ekskursija uz Latvijas Ceļu laboratoriju
Ceļu laboratorija ir VAS Latvijas Valsts ceļi struktūrvienība, kas veic autoceļu uzturēšanas, rekonstrukcijas un būvniecības darbu kvalitātes atbilstības novērtēšanu, kā arī veic pētnieciskos darbus. Ceļu laboratorijas speciālisti dodas veikt pārbaudes uz asfaltbetona rūpnīcām, uz ceļu posmiem, kur tiek veikts remonts, kā arī pārbauda šķembas, bitumenu un citus izejmateriālus, no kuriem top ceļi. Arī mūsu skolas 9.c klases izglītojamie devās ekskursijā uz Latvijas Ceļu laboratoriju. Laboratorijā skolēni varēja vērot kā ar dažādām iekārtām tiek pārbaudīti ceļu būves materiāli: smilts, šķembas, grants, bitumens, u.c. un noklausījās prezentāciju par ceļu veidošanu Latvijā. Skolēniem patika laboratorija, bet pēc viņu vērtējuma, vadītāja stāstījums varēja būt atraktīvāks un interesantāks.
10.oktobris – 8.b klases ekskursija uz Jelgavas LLU un Karameļu darbnīcu
Mācību ekskursijā 8.b klase apmeklēja LLU Tehnoloģiju fakultāti. Iepazinās ar fakultāti, apskatīja auditorijas, studentu padomes dzīvi. Studenti iepazīstināja izglītojamos ar Green screen izmantošanu foto apstrādē. Pēc fotografēšanās un fakultātes apskates izglītojamajiem bija iespēja izmēģināt virtuālās realitātes brilles.
Karameļu darbnīca 2014. gadā uzsāka savu darbību un pa šiem gadiem ir paplašinājusies. No pirmdienas līdz sestdienai ir iespējams apmeklēt Karameļu darbnīcu Jelgavā, Rūpniecības ielā 1a. Apmeklējuma laikā var iegādāties gardās karameles un iepriekš piesakot vērot bezmaksas karameļu gatavošanas paraugdemonstrējumu. Šo gadu laikā karameļu klāsts ir paplašināts. Tiek izgatavotas dažādas karameles, no kurām jaunākās ir karameles ar ķiploku, ingvera un kaņepju garšu. Tiek izgatavotas arī dabīgas želejas konfektes un putotās konfektes – marshmellow. Putotās konfektes ir pārsteidzoši gardas, mīkstas un pufīgas. Garša daudz labāka par rūpnieciski, masveidā ražotām šāda veida konfektēm. 8.b klases izglītojamie vēroja karameļu izgatavošanu, degustēja karameles, un paši veidoja savu karameli uz kociņa.
6.oktobris- Veselīgo našķu darbnīca
Augustā Facebookā vietnē norisinājās konkurss par iespēju piedalīties SIA “SēkluMuss” veselīgo našķu gatavošanas meistarklasē. Šo balvu ieguva mūsu skolas 6.a klases skolēni. 6.oktobrī uzņēmuma vadītāja Agnese un ražošanas daļas vadītāja Daiga viesojās mūsu skolā, kur 8 klasēm novadīja praktisku nodarbību par veselīgiem našķiem un to gatavošanu. Skolēni uzzināja no kā var pagatavot šādus našķus un paši iemēģināja roku to gatavošanā. Skolēni atzinīgi novērtēja šo nodarbību, jo uzzināja daudz jauna un interesanta.
4.oktobris, 11.oktobris- mācību ekskursija uz koncerna ORKLA uzņēmumu “Spilva”
11.a un 11.b klašu izglītojamie devās mācību ekskursijā uz uzņēmumu “Spilva”. Ekskursijas laikā skolēni uzzināja uzņēmuma vēsturi, uzzināja, kādu profesiju pārstāvji strādā uzņēmumā, kā notiek uzņēmuma attīstība, kā tiek investēti līdzekļi darbības paplašināšanai. Izglītojamie iepazinās ar uzņēmumā ražotajiem produktiem, uzzināja par uzņēmuma darbību ikdienā. Skolēni noklausījās personāldaļas vadītājas Zanes prezentāciju par uzņēmumu un tā attīstību, pārtikas tehnoloģes Māras pavadībā iepazinās ar ražošanas cehiem un tajos esošajām iekārtām, redzēja kā tiek ražota “Spilvas” produkcija. Pēc tam izglītojamie uzzināja kā tiek uzglabāti saražotie produkti, iepazinās ar uzņēmuma loģistiku un noliktavām, redzēja kā mašīnās tiek sakārtoti klientiem nosūtāmie uzņēmuma produkti. Skolēni uzzināja, ka uzņēmums ‘’Spilva” sadarbojas ar Latvijas Bērnu Fondu un ar saviem produktiem atbalsta to dažādos fonda rīkotajos pasākumos. Pēc tam sekoja produktu degustācija, kurā skolēni varēja nogaršot gan jau ražošanā esošos produktus, gan tos, kas tikko izstrādāti un tūlīt uzsāks savu ceļu pie patērētājiem. Ekskursijas noslēgumā visi varēja iepirkties uzņēmuma firmas veikaliņā.
no images were found
29. septembris – Skolotāju diena
Skolas parlamenta pārstāvji kopā ar izglītojamo interešu izglītības kolektīviem bija sagatavojuši nelielu koncertu, kurā skolotājus priecēja izglītojamo PALDIES par darbu un sadarbību. Skolotājus priecēja gan priekšnesumi, gan kūpošas kafijas tases un lielā svētku torte. Kopā būšana iepriecināja gan skolotājus, gan pašus skolēnus!
no images were found
Atskats karjeras izglītības pasākumos- mācību ekskursijās un tikšanās pasākumā
Mācību ekskursija uz Žaņa Lipkes muzeju
1.martā 10. klašu skolēni devās uz Žaņa Lipkes muzeju, lai iepazītos ar muzeja ekspozīciju un aplūkotu izstādi par ekonomisko darbošanos Latvijā pagājušā gadsimta 20.-30. gados.
Lipkes ģimene dzīvoja un joprojām dzīvo Ķīpsalā, Mazajā Balasta dambī 8. Balasta dambis 8 ir sīka ieliņa, kas līdzinās oderē iešutai, aizpogātai kabatiņai. To nevar pamanīt ne no upes, ne salas lielās artērijas – Ķīpsalas ielas – puses, un pilsētas kartēs tā bieži nav iezīmēta. Lipkes memoriāls, kurš izmēros nemaz nav tik mazs, iespējams, ir kļuvis par Rīgas vislabāk paslēpto muzeju, un memoriāla apslēptība ir ne tikai reāla, bet arī simboliska, jo šajā vietā gan kaut ko slēpa, gan slēpās. Pagalmā, kur atduras aklā ieliņa, zem malkas šķūņa bija izrakts pazemes bunkurs. Tur Žanis Lipke bija iekārtojis patversmi no ebreju geto izglābtajiem cilvēkiem. Viena izeja no bunkura esot bijusi zem suņu būdas, otra – ziemeļu puses nogāzē. Otrā pasaules kara laikā 3 x 3 metrus lielajā bedrē uzturējās 8 līdz 12 cilvēki – bieži ļoti ilgu laiku. Lipkes piemiņas memoriāls ir uzcelts blakus viņa sētai tukšajā vietā uz Daugavas pusi. Askētiskā tumšpelēkā koka ēka bez logiem atgādina uz mutes apgāztu krastā izvilktu laivu – kā pārcēlāja laivu, kas savu pārcelšanas uzdevumu ir izpildījusi. Tā atgādina arī Noas šķirstu, kas pēc plūdiem nolaidies atpakaļ uz sauszemes ar laimīgajiem izdzīvojušajiem – jauno cilvēci, kuru Dievs nolēmis vairs neiznīcināt. Visbeidzot tā atgādina arī melnu šķūni – savulaik zvejnieku apdzīvotajai Ķīpsalai raksturīgu darvotu, vēja sašķiebtu būvi no strūgu plankām ar īpatnēju smaržu. Arī no iekšpuses, kur pa šķirbām starp rupji tēstiem dēļiem spraucas gaisma, ēka grib liecināt par to Ķīpsalu, ko mēs neesam piedzīvojuši un vairs nepiedzīvosim – ar tvaikoņa piestātni, viensētām, zivju kūpinātavām un neizmantotiem smilšu klājumiem.
Izstādes par Latvijas ekonomiku pagājušā gadsimta 20.-30. gados radīšanu iedvesmojusi mazāk zināma lappuse ebreju glābēja Lipkes biogrāfijā, proti, viņa nelegālo preču ievedēja darbība. Rīgas dokeris Lipke ar dažādu preču nelegālo tirdzniecību nodarbojās jau Ulmaņlaikos un turpināja to darīt arī Otrā pasaules kara gados, savsas cilvēku glābšanas misijas laikā. Lielā mērā tieši nepaklausība likuma un necilvēcigas varas priekšā bija izšķiroša, radot viņam iespēju izglābt apmēram 50 cilvēku dzīvību. Izstādes centrā ir nepakļaušanās kā dzīvesveids un izdzīvošanas stratēģija. Mākslinieks Aigars Bikše izstādē mēģinājis uzminēt cilvekam piemītošo nepaklausības gēna ietekmi uz rīcību un katram izstādes apmeklētājam bija iespēja izmērī, cik šis gēns viņā ir aktīvs. Ja vēlaties, tad izstādi vēl varat paspēt aplūkot- tā būs atvērta līdz š.g. 31. maijam.
Tikšanās ar portāla www.prakse.lv pārstāvi Andri Grīnfeldu
9.martā 12. klašu izglītojamie tikās ar portāla www.prakse.lv pārstāvi Andri Grīnfeldu. Nodarbības laikā Andris izglītojamiem pastāstīja par portāla darbību. Ar Virtuālās prakses palīdzību ir iespēja iegūt pirmo darba pieredzi un reālā darba ieskatu pie 220 darba devējiem. Portālā ir iespēja iepazīst profesiju un darbu reālos uzņēmumos, iejūties un risināt reālas darba situācijas ik dienu. Virtuālā prakse lauj ikvienam pārliecināties, kura profesija viņam ir piemērotākā un uzzināt, kurš ir katra portāla apmeklētāja sapņu darba devējs. Nodarbības laikā izglītojamajiem bija iespēja iejusties darba meklētāja lomā un pieteikt savu kandidatūru konkrētam darbam. Portāla pārstāvis pastāstīja, kas jāņem vērā gatavojoties darba intervijai, kā uzvesties darba intervijas laikā un kā atbildēt uz darba devēja jautājumiem, lai iegūtu kāroto darbu.
Mācību ekskursija uz uzņēmumu “MADARA Cosmetics”
20.aprīlī 9.-12.klašu izglītojamo interesentu grupa devās mācību ekskursijā uz uzņēmumu “Madara”. Uzņēmuma jaunā ražotne atrodas Mārupē, Zeltiņu ielā. Tā atklāta 2016. gada vasaras nogalē. Uzņēmums ražo ekoloģisku kosmētiku. Uzņēmuma darbinieki tic, ka iedarbīgākā ādas kopšana sniedzasdaudz dziļāk par ādu. Tā liek starot ne tikai šīs kosmētikas lietotāja ādai, bet arī sirdij.Patiesa ādas kopšana rūpes ne tikai par skaistumu , bet arī par lietotāju labsajūtu.Uzņēmumā tur cieņā tādas vērtības kā cilvēcību, godīgumu, milestību pret savu darbu, rūpes par dabu, saudzību pret vidi. Tāpēc uzņēmuma darbinieki ar lielu rūpību izvēlas vistīrāās, drošākās un iedarbīgākās sastāvdaļas. Produktu izpētes gaitā tiek iesaistīti Latvijas zinātnieki. Uzņēmumā strādā apmēram 90 darbinieku. Katru dienu tiek saražotas apmēram 10 tonnas produkcijas. Produkcija tiek eksportēta uz 33 valstīm.
Mācību ekskursija uz Latvijas Nacionālo bibliotēku
24. aprīlī 9.-12. klašu izglītojamo interesentu grupa devās mācību ekskursijā uz Latvijas Naconālo bibliotēku. Ēkā Mūkusalas ielā 3 jeb Gaismas pilī Latvijas Nacionālā bibliotēka atrodas kopš 2014. gada. Bibliotēkas ēku projektējis pasaulē atzītais latviešu izcelsmes arhitektsGunārs Birkerts(ASV) un tā ir viena no nozīmīgākajām kultūras būvēm 21. gadsimtā Latvijā. Gaismas pils un tās infrastruktūra ļauj bibliotēkai ne tikai sniegt pamatpakalpojumus un organizēt savas norises, bet arī nodrošināt platformu visdažādāko sadarbības partneru aktivitātēm un veidot unikālas radošās sinerģijas. Pelēkās marmora grīdas dreļļu raksts piešķir svinīgu nozīmi LNB apmeklējumam. LNB atrodas arī viens no Latvijas lielākajiem dārgumiem- Dainu skapis. Ar lepnumu sirdī var aplūkot Tautas grāmatu skapi, iepazīties ar dažādām izstādēm-ekspozīcijām. LNB ir Ziedoņa zāle un vairākas konferenču zāles.
Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) pamatuzdevums ir nacionālās literatūras krājuma veidošana, mūžīga glabāšana un tā ilglaicīgas pieejamības nodrošināšana. LNB vairāk nekā 4 miljonu vienību lielais krājums aptver visas zinātņu nozares ar pamatprofilu humanitārajās un sociālajās zinātnēs. Bibliotēkas lasītājiem pieejami arī speciālie krājumi ― retās grāmatas, rokraksti, Letonikas un Baltijas centra kolekcijas, māksla un mūzika, skaņu ieraksti, attēlizdevumi, sīkiespieddarbi, kartes. LNB izsniedz literatūru izmantošanai tikai LNB lasītavās, izņēmums ir abonementi. Bibliotēkas darbības galvenais akcents ir atbalsts vidējai un augstākajai izglītībai, pētniecībai un mūžizglītībai, aktivitātes un literatūra bērnu lasīt veicināšanai.
LNB ir arī Latvijas bibliotēku darba teorētiskās izpētes un prakses analīzes centrs. Bibliotēka veic Latvijas starpbibliotēku abonementa centra funkcijas, nodrošina valsts parlamenta bibliotekāro un informatīvo apkalpošanu, īsteno nozares standartizāciju. Kopš bibliotēkas pirmsākumiem tās pārziņā ir nacionālā bibliogrāfija.
Izmanto Latvijas Nacionālās bibliotēkas pakalpojumus arī Tu!
Rīgas IT Demo centra apmeklējums
24. aprīlī 9.-12. klašu izglītojamo interesnatu grupa apmeklēja Rīgas IT Demo centru.
Rīgas IT Demo centrs prezentē plašu un daudzveidīgu nacionālas nozīmes ekspozīciju, kas parāda vairāk nekā 30 Latvijas uzņēmumu sasniegumus IT un augsto tehnoloģiju jomā. Izveidotā ekspozīcija arvien tiek papildināta un apliecina, ka Latvijas IT nozare ir inovatīva, spēcīga un sociāli atbildīga.
Pirmo reizi Latvijas vēsturē ir izstrādāts IT portfolio – interaktīvs kopkatalogs, kas sniedz iespēju apkopotā veidā iegūt informāciju par Latvijas IT un augsto tehnoloģiju risinājumiem. Risinājumi ir sadalīti četrās pamata kategorijās: sabiedrība; izglītība un kultūra; bizness; inovācijas un stārtapi. Rīgas IT Demo centrs ir nacionālas nozīmes centrs un platforma, kurā ir iespēja parādīt labāko Latvijas un pasaules sabiedrībai, ko Latvijas IT uzņēmumi ir sasnieguši un paveikuši. Tie ir risinājumi, kas apliecina Latvijas zināšanu spēku un izcilību IT jomā, spējot radīt plašu pievienoto vērtību sociāli un ekonomiski. Rīgas IT Demo centrs ir sabiedrisks projekts, kura mērķis ir izveidot vadošo komunikāciju platformu Latvijas IT nozarē, veicinot gan jaunu, gan pieredzējušu IT uzņēmumu uzņēmējdarbību vietējā un globālā mērogā. Projektu īsteno biedrība ”Latvijas Informācijas tehnoloģiju klasteris.
Apmeklē Rīgas IT Demo centru arī Tu!
Mācību ekskursija
Vakar, 17. janvārī mūsu skolas 10.a un 10.b klases skolēni devās mācību ekskursijā uz Latvijas Universitātes Dabaszinību Akadēmisko Centru Torņakalnā. DAC ēka nodota ekspluatācijā 2015. gada augustā un tajā atrodas Bioloģijas, Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu, Ķīmijas, Medicīnas fakultātes Farmakoloģijas un Medicīnas bioķīmijas katedras, kā arī Fizikas un matemātikas fakultātes Optometrijas un redzes zinātņu nodaļa. Centrā katru gadu mācās ap 1500 studentu. Tajā izvietotas 138 studiju un pētniecības laboratorijas, kas aprīkotas ar mūsdienu prasībām atbilstošām mēbelēm un tehnisko aprīkojumu. Mums bija iespēja ielūkoties dažās laboratorijās un auditorijās, apskatīt studentu atpūtas un patstāvīgo mācību telpas. Ielūkojāmies arī DAC bibliotēkā un lasītavā, pabijām siltumnīcās, kur dabaszinātņu studentiem ir nodrošināta visa veiksmīgām studijām nepieciešamā infrastruktūra. Izmēģinājām pastrādāt individuālajās darba kapsulās, kas steidzīgajā dzīves ritmā ļauj norobežoties no apkārtējās vides, lai apkopotu domas jauniem zinātnes atklājumiem un atpūsties modernajos atpūtas krēslos un stūrīšos. Iepazīstoties ar DAC priecājāmies par skaisto, pārdomāto interjeru, sienu gleznojumiem un dažādām tematiskajām izstādēm vestibilos. Nelielam ieskatam dažas fotogrāfijas no mūsu redzētā.
02.12.2016. 11.a un 11.a klases izglītojamajiem nodarbību “Reklāma 21.gs- izaicinājumi un problēmas” vadīja RISEBAs pasniedzēja Dr. psych. Solveiga Blumberga. Pasniedzēja izglītojamos iepazīstināja ar to kā cilvēkā notiek iegūtās informācijas apstrāde, kas ir uzmanības determinantes, kā notiek informācijas saglabāšana. Viņa kopā ar izglītojamajiem analizēja reklāmu fragmentus, pārrunāja kā notiek ietekme uz konkrētu cilvēku. Liels paldies Solveigai Blumbergai par jauko nodarbību!
29.11.2016. skolas aktu zālē notika Augstskolu diena. Pie mums viesojās 12 augstskolu pārstāvji un viena nevalstiskā organizācija. Pasākumā piedalījās mūsu skolas 11.-12. klašu izglītojamie un ciemiņi no Rīgas 80. vidusskolas un Rīgas 64. vidusskolas. Augstskolu pārstāvji izglītojamos iepazīstināja ar savu augstskolu programmām; studentu uzņemšanas prasībām un studentu dzīvi. Izglītojamie augstskolu pārstāvjiem varēja uzdod sev interesējošus jautājumus un saņemt profesionālas atbildes. Sirsnīgs paldies visu uzaicināto augstskolu pārstāvjiem un visiem dalībniekiem par atsaucību un dalību pasākumā!
25.11.2016. pie 10.ab klašu izglītojamajiem viesojās Rīgas Skolēnu Domes prezidents – mūsu skolas 12.a klases izglītojamais Helvijs Ķeksis. Viņš 10.-to klašu izglītojamos iepazīstināja ar to, kas ir Rīgas Skolēnu Dome. Helvijs stāstīja, ka RSD dalībnieki sevi raksturo kā uzņēmīgu, aktīvu un idejām pilnu jauniešu kopu, kas īsteno savas idejas un ar vislielāko atdevi cīnās ar jauniešu pasivitāti, cenšoties panākt, lai arī jaunieši sajustos kā pilnvērtīga un lemt spējīga sabiedrības daļa. Izglītojamie uzzināja, ka RSD galvenie darbības uzdevumi ir pārstāvēt un aizstāvēt skolēnu intereses valstiskās un nevalstiskās institūcijās; veicināt Rīgas skolu un interešu izglītības iestāžu skolēnu pašpārvalžu darbību un to sadarbību; sadarboties ar citām Latvijas skolu jaunatnes pašpārvaldēm un biedrībām; sadarboties ar starptautiskām skolēnu un jauniešu organizācijām; informēt skolēnus par viņu tiesībām un pienākumiem; iesaistīties projektos; organizēt pasākumus, kas paredzēti skolu skolēniem; nodrošināt RSD popularizēšanu Rīgas, Latvijas un starptautiskajā mērogā. Helvijs aicināja 10.-tos iesaistīties RSD darbā un apmeklēt viņu rīkotos pasākumus. Liels paldies Helvijam par stāstījumu un aicinājumu līdzdarboties!
23. novembrī 11.a klases skolēni kopā ar skolotājam Sandru Nagli un Ingu Dunki devās mācību ekskursijā uz uzņēmuma “Madara Cosmetics” jauno ražotni Mārupē. Ekskursijas laikā skolēni un skolotājas uzzināja daudz interesanta.
“Madara Cosmetics” dibināta 2006.gadā. “Madara Cosmetics” īpašnieki ir Lote Tisenkopfa-Iltnere, Uldis Iltners, AS “ALPS Investments”, Zane Tamane, Liene Drāzniece un Paula Tisenkopfa .
Ekskursijas laikā skolēni apskatīja kā izskatās MÁDARA jaunajās mājās, un iepazinās ar ražošanas procesu no formulu izstrādes līdz kosmētikas pildīšanai pudelītēs, kad tās visbeidzot apzīmogo trīs īpašākie vārdi pasaulē – MADE IN LATVIA.
Tāpat uzzināja, ka izvēloties MÁDARA, viņi izvēlas drošu, sertificētu un iedarbīgu dabīgo kosmētiku, kas rūpējas ne tikai par viņu skaistumu, bet arī par viņu veselību. Septembra beigās dabīgās kosmētikas ražotājs “Madara Cosmetics” atklāja savu jauno, 3,5 miljonus eiro vērto ražotni. Nepieciešamību pēc jaunās ražotnes noteikusi veiksmīgā attīstība eksporta tirgos un pieprasījums pēc kontaktražošanas pakalpojumiem – līdz ar to radusies vajadzība palielināt ražošanas tempus un apmērus. Turpmāko trīs gadu laikā attīstībā plānots ieguldīt vēl miljonu eiro. Investīcijas paredzētas ražošanas procesu uzlabošanai, tostarp inovācijām. Jaunā ražotne ir viena no modernākajām šāda veida ražotnēm Ziemeļeiropā. Jaunā ražotne spēj radīt tehnoloģiski dažādus produktus jebkādu partiju apmērā, kas ir starp 50 kilogramiem un divām tonnām. Vienā maiņā ražotnē spēj saražot līdz piecām tonnām produkcijas. Kompānija kopš savas darbības sākuma ir vidēji augusi par 30% gadā, un jaunā ražotne “Madara Cosmetics” nodrošina kapacitāti, lai būtu iespējams turpināt līdzšinējo izaugsmes tempu. “Madaras” produkcija tiek eksportēta uz apmēram 30 tirgiem, jo lielākais apmērs no saražotā tiek pārdots ārvalstīs. Kompānija paredz ražotnē izveidot vismaz 20 jaunas darbavietas kvalificētiem darbiniekiem – šobrīd uzņēmuma darbinieku skaits ir tuvu 90. Jaunās ražotnes izveidē ir ieguldīti 3,5 miljoni eiro. “Madara Cosmetics” šā gada pirmajā pusgadā apgrozījusi 2,5 miljonus eiro un nopelnījusi 300 000 eiro. Tas ir par 43% vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn.
Liels paldies uzņēmuma “Madara Cosmetics” vadībai un mūsu gidei Līgai Ozolai par iespēju apmeklēt uzņēmumu, par atsaucību skolēnu izglītošanā un jauko ekskursiju!
Šā gada 10. novembrī mūsu skolā viesojās pārstāvji no “Latvijas Izpildītāju un producentu apvienība” (LaIPA) un “Autortiesību un komunicēšanas konsultāciju aģentūra/ Latvijas Autoru apvienība” (AKKA/LAA). Viņi atvērtajā stundā iepazīstināja 5.a un 5.b klases skolēnus un skolotājus ar abu organizāciju kopīgi izstrādāto interaktīvo mācību materiālu – testu – “Autors – teicamnieks”.
Interaktīvā mācību materiāla – testa “Autors – teicamnieks” mērķis ir pilnveidot izpratni par autortiesību un blakustiesību jautājumiem, tādejādi veicinot skolēnu gatavību ikdienā pieņemt un īstenot sociāli atbildīgus lēmumus. Atvērtajā mācību stundā pie mums viesojās LaIPA izpildirektore Liena Grīna, mārketinga direktore Agita Sīga un mūziķis Kārlis Būmeistars.
Tikšanās ar arhitektu Jāni Dripi.
Šodien – 07.11.16. mūsu skolā viesojās RISEBAs programmas ‘Arhitektūra” direktors, arhitekts Jānis Dripe. 10. klašu izglītojamajiem viņš novadīja nodarbību “Rīgas attīstības tendences un telpiskie izaicinājumi”. Pasniedzējs izglītojamos iepazīstināja ar Rīgas objektiem, kuri iekļauti Unesco aizsardzības programmā. Pastāstīja par Nacionālās bibliotēkas arhitektu Gunāru Birkertu un Nacionālās bibliotēkas ēkas iekļaušanos Rīgas siluetā. Izglītojamie iepazinās ar Rīgas attīstības plānojumu, kas diemžēl dažādu iemeslu dēļ nav realizēts dzīvē. Pasniedzējs iepazīstināja izglītojamos ar ēkām, ar kurām no arhitektūras viedokļa Rīga var lepoties un pastāstīja par šo ēku arhitektiem. Jānis Dripe skolēnus iepazīstināja ar arhitekta profesijas dažādajiem virzieniem, pastāstīja par to, ka šo profesiju var apgūt RISEBĀ.
Karjeras nedēļu atklāšana
2016. gada 10. oktobrī norisinājās Karjeras nedēļu atklāšanas pasākums “Pilsētas medības”. Sacensības organizēja RD Izglītības Departaments un tajā piedalījās komandas no 62 Rīgas skolām. Katrai komandai bija jāatrod pēc iespējas vairāk kontolpunktu, jāizpilda tajos norādītie uzdevumi un jānofotogrāfējas katrā no tiem. Sacensību organizatori bija sagatavojuši vairāk nekā 40 kontrolpunktus. Skolas komandām, pēc vēlēšanās, bija jāizpilda arī vairāki papilduzdevumi, par kuriem varēja saņemt papildpunktus. Mūsu skolas komandā “Saules ērgļi” piedalījās Laura Dziļuma un Rendijs Kukainis no 12.a klases , Ieva Juste, Santa Ozoliņa un Džonatans Egle no 12.b klases. Komandai ļoti palīdzēja mūsu aktīvie līdzjutēji: no 10.a klases- Samanta Samarska un Adrians Tesļuks, no 12.a klases – Linda Mazjāne, Keita Straume, Santa Ziediņa, Vineta Mazaļevska, no 12.b klases – Anda Vaivade, Una Tarzere, Alīna Meldere, Lelde Grabe, Egija Vilciņa un Eda Ezergaile un skolotāja Inga Dunke. Varam lepoties ar savu komandu un vislielāko līdzjutēju pulku, kurš palīdzēja komandai un kopā ar to veica visu maršrutu. Kopvērtējumā ieguvām 92 punktus un 26.vietu. Pirmajai reizei dalībai šādā konkursā rezultāti ir ļoti labi! Prieks par mūsu skolēnu sasniegto un skolēnu vēlmi atbalstīt savu skolu!
Mūsu skolā ir vairāki skolēni, kuriem patīk ne tikai skatīties animācijas filmas, bet arī izpētīt, kā tās tiek veidotas.
Projektu dienu ietvaros no 3. – 5.februārim 22 skolēnu grupa iepazinās ar sarežģīto un laikietilpīgo animatora profesiju, gan apmeklējot Rīgas Kino muzeju, gan studiju “Rija”. Abās bija iespējams arī pašam izmēģināt roku zīmējumu veidošanā.
2015.gada 17.decembrī skolēni no 12.b klases gatavojas kļūt par studentiem. Mācāmies strādāt Nacionālajā bibliotēkā
Informatīvi metodiskajā centrā (IMC) skolēni var uzzināt par studiju iespējām dažādās Latvijas un citu valstu augstskolās
Stendā atrodama aktuālākā informācija par karjeras izglītības norisēm – atvērto durvju dienām, tālākizglītības kursiem u.c.
Trešdienās, no 9.00 – 17.00 skolēnus individuāli konsultē par studiju iespējām, dažādām profesijām karjeras izglītības koordinatore Aijas Biteniece.
Jaunumi
25.novembrī skolā viesojās pārstāvji no Latvijas augstskolām un stāstīja vidusskolēniem par dažādām studiju iespējām .
25.novembrī 5.c klase apmeklēja Tehno Annas pagrabus un pētīja, kā rodas dažādas fizikālas parādības.
Profesiju sīrups
15.oktobrī mūsu skolas 4.klašu komanda veiksmīgi piedalījās konkursā „Profesiju sīrups” un ar savu priekšnesumu sajūsmināja skatītājus. Mums bija jāstāsta par profesiju, izvēlējāmies dziedāt un ar dziesmas palīdzību izstāstīt par izlozēto – aktiera – prasmi. Saņēmām skaļus aplausus un ļoti atzinīgus ierakstus ekspertu lapās!
Skolēni Saeimā
9.oktobra pēcpusdienā skolēni, kuri interesējās, kā tiek vadīta mūsu valsts, apmeklēja Saeimas namu.
Karjeras diena skolā
9. oktobrī pie mums viesojās absolventi. Viņi stāstīja par savu studiju pieredzi, par savu izvēlēto profesiju un ceļu kā līdz tai nonākt.
No 5. – 16.oktobrim Rīgā tiek organizēta Karjeras nedēļa. Arī mūsu skolas skolēni tajā aktīvi iesaistās – apmeklē uzņēmumus un augstskolas, uzaicina vecākus stāstīt par savu profesiju, kā arī piedalās dažādos konkursos. Notikumu tik daudz, ka pārsniedz divu nedēļu ietvarus.
2015.gada 23.septembrī 8.klašu skolēni apmeklē Latvijas energosistēmas milzi -Pļaviņu HES Aizkrauklē
Te nu mēs visi – 8.klašu skolēni – esam Likteņdārzā
9.a klase 30.septembrī viesojas Ventspils augstskolā
6.oktobrī Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība organizēja konkursu “Zini! Ne mini!”
Mūsu komandas nosaukums – “84 kg zelta” (ne vairāk un ne mazāk!)
Grūtā cīņā ieguvām 3.vietu!
Karjeras nedēļas atklāšanas pasākumā 7.oktobrī no mūsu skolas piedalās 7.c klases skolēni – gan uzzinām par ārsta profesiju
Gan ar pašu rokām mēģinām darināt kā īsti amatnieki
Negaidīti pat nokļūstot improvizācijas pat teātra aktiera lomā!